ایجاد ارتباط به‌وسیله ارتباط چشمی


academyhaft 17 خرداد 1400 8 دقیقه مطالعه
iOS 14

نتایج مطالعات نشان میدهد هنگامی‌که قصد دارید رابطه ای دوستانه با شخصی برقرار کنید، لازم است 60 تا 70 درصد زمان را به ارتباط چشمی با او اختصاص دهید. اما در مورد افراد خجالتی که برقراری ارتباط چشمی برایشان دشوار است، تلاش و پرهیز از تماس چشمی، پیام تردید و فریب را به دیگران می‌رساند، خواه آنها افرادی بی‌ریا، صادق و فداکار باشند یا خیر. در نتیجه، حتی اگر برقراری ارتباط چشمی برای شما معذب کننده است، تلاشتان را بکنید. هرچه بیشتر به ارتباط چشمی با فرد دیگر عادت کنید، با اعتماد به نفس تر به نظر خواهید رسید و تعاملاتتان با انرژی تر و مفیدتر خواهد شد.

ارتباط چشمی انواع گوناگونی دارد که هر کدام از آن‌ها می‌تواند معنای مربوط به خود را داشته باشد و به‌گونه‌ای خاص تعبیر شود. در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم انواع ارتباط چشمی بپردازیم، پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال ایجاد ارتباط به‌وسیله ارتباط چشمی هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انواع ارتباط چشمی

 بیان مخالفت، اختلاف نظر و دیگر احساسات ناخوشایند

مسلماً تمامی نگاه‌ها، گرم و دوستانه نیستند. اگر فردی بیش از دو سوم زمان خود را به شما خیره شود و مردمک چشمهایش منقبض باشد، مطمئن باشید از دستتان خشمگین و عصبانی است. در ارتباط چشمی هنگام خشم و ناراحتی، مردمک‌ها تنگ میشوند، نگاه‌ها خشن و کمتر دوستانه به نظر میرسند.

نشان دادن تسلط و برتری 

فرد مسلط و برتر، اقتدار و اختیار دارد. چنین شخصی زمام امور را در دست میگیرد و با قدرت بر دیگران تأثیر میگذارد. فرد مقتدر و مسلط، مسئول و رئیس است. افراد در موقعیت قدرت و برتری ، با اعتماد به نفس کامل از ارتباط چشمی خود با دیگران استفاده میکنند. آنها به خاطر اطمینان به خودشان، حرکات چشمی نرم و آرامی دارند. در طولانی نگاه کردن به دیگران راحت‌اند و البته مواظب هستند که زُل نزنند و خیره نشوند تا احمق و پُررو جلوه نکنند.

ارتباط چشمی به دوشکل صورت می‌گیرد، نگاه کردن به شخص مقابل یا به کسی به جز او. در هردوی این مواقع، حالت‌های چشم، به خوبی میتوانند قدرت و برتری را نشان دهند. اشخاصی که کنترل تعامل و رابطه را در دست دارند، تسلط و قدرتشان را با انتخاب زمان و مدت نگاه کردن به شخص دیگر نشان می‌دهند. اگر میخواهید فردی قوی، مسلط و صاحب اختیار به نظر برسید، چشم هایتان را کمی باریک کنید.

مؤاخذه شدن

نگاه نکردن به کسی که موجب عصبانیت و مؤاخذه شدن شما شده است، باعث نگرانی و اضطراب او میشود. اگر با کسی مخالفید و میخواهید نظر خود را با ارتباط چشمی مهم و برجسته نشان دهید، کمی بیش از حالت عادی به او نگاه کنید و چیزی نگویید. مطمئن باشید که احساس برتری و قدرت میکنید و باید جدی گرفته شوید.

تسلط در زمان گفت‌و‌گو

تسلط در حین گفت‌وگو

در هنگام ارتباط چشمی، شخص مسلط، موقع صحبت کردن، بیش از زمانی که شنونده است، به دیگری نگاه می‌کند. کسی که صحبت میکند روی رابطه کنترل دارد. فرد مسلط به شنوندگان خود نگاه می کند تا مطمئن شود آنها توجه لازم را دارند و قرار نیست صحبت او را قطع کنند. وقتی فرد مسلط در جایگاه شنونده قرار میگیرد، حالت برتری اش را از طریق کم کردن میزان نگاه به طرف مقابل ابراز می کند و نشان میدهد که به حرف های گوینده علاقه ای ندارد و به زودی جایگاه سخنگو را پس خواهد گرفت. 

نگاه ثابت

شما می توانید با نگاه مستقیم و خیره به چشم های رقیبتان، توجه او را جلب کنید. نگاه چشم در چشم و مستقیم، به شدت تهدید کننده است و تداوم آن بسیار مشکل است. اگر شخصی به شما زور گفت یا ناراحتتان کرد، برای ارتباط چشمی و فهماندن به او مستقیم در چشم هایش نگاه کنید، پلک هایتان را تنگ کنید . مستقیم به او خیره شوید. اگر افراد دیگری نیز در اتاق هستند، نگاه خود را به آرامی و بدون پلک‌زدن از فردی به فرد دیگر حرکت دهید. ابتدا چشم‌ها و سپس سرتان را حرکت دهید. ولی همچنان بدن خود را ثابت نگه دارید. این حرکت اعصاب طرف مقابل را خُرد میکند.

 نگاه‌های نافذ و مؤثر در موقعیت‌های کاری

اگر میخواهید طوری رفتار کنید که جدی گرفته شوید، نگاهتان را به ناحیه‌ی مثلثی شکل بین چشم‌ها و وسط پیشانی فرد، متمرکز کنید. تا وقتی نگاهتان معطوف به این فضاست و قدرت کنترل تعامل را در دست دارید، طرف مقابل متوجه میشود که شما درحال ایجاد ارتباط چشمی برای معامله جدی هستید.

کنترل شخص کسل و خسته

نگاه مستقیم و بدون پلک زدن به چشمان فرد کسل، بی‌حوصله و بی‌اشتیاق، ارتباط چشمی مؤثر برای پایان دادن به این حالت اوست. اگر نگاهتان را مستقیم و بدون پلک زدن به ناحیه‌ی مثلثی شکل صورتش ثابت کنید، از اینکه چگونه به سرعت کسالتش از بین میرود، متعجب خواهید شد.

به کار گیری اشیا برای جلب توجه

در ارتباط چشمی یکی از راه‌های ساده برای کنترل توجه شنوندگان، استفاده از یک خودکار یا مداد است. با یک خودکار به مطالب‌تان اشاره کنید و سپس به صورت کلامی، آنچه را که نشان میدهند، توضیح دهید. سپس خودکارتان را بین چشمان خود و شنوندگان قرار دهید، این حرکت مانند آهنربا عمل میکند و سر مخاطبان را بالا می‌آورد. وقتی صحبت می کنید، کف دست دیگرتان را باز بگذارید.

قطع ارتباط چشمی

(قطع ارتباط چشمی)

 نگاهی سرگردان، قطع ارتباط چشمی

پرهیز از ارتباط چشمی یا قطع آن می‌تواند بیانگر مسائل مختلفی باشد. این رفتار در بسیاری از موارد نشانه‌ی اطاعت یا معذب بودن و ناراحتی است. گاهی اوقات دوری از ارتباط چشمی به شما قدرت، جذابیت و کشش میدهد. اینکه با چه کسی این کار را می کنید و چگونه، بسیار اهمیت دارد.

  • ارتباط چشمی برای فرار از رویارویی و برخورد: فرار از نگاه کوتاه یا خیره یک نفر، حرکتی دفاعی و محافظت کننده است. این ارتباط چشمی نوعی فرار از تعامل است که در شما پاسخ «جنگ و گریز» را برمی انگیزد. وقتی احساس می کنید دارید شکست می‌خورید خواه شکست در یک بحث یا به دست آوردن توجه با عقب‌کشیدن نگاهتان به صورت ناخودآگاه از رویایی و برخورد صرف نظر می کنید.
  • ارتباط چشمی نشانهی اطاعت (تسلیم): وقتی نگاهتان را از کسی که شما را ناراحت کرده، برمی‌گردانید، در واقع از قدرتتان چشم می‌پوشید و آن را به طرف مقابل واگذار می‌کنید.
  • ارتباط چشمی برای پرهیز از برخورد با افراد: به محض اینکه نشانه‌ای از برخورد و درگیری با دیگری آشکار شود، افرادِ دل نگران و مضطرب از میزان زمان نگاه کردن به شخصی که با او مخالف اند، میکاهند. وقتی عصبی هستید، از نگاه کردن به طرف مقابل خودداری میکنید.
  • ارتباط چشمی که نشانه‌ای از احساسات ناخوشایند: کسانی که ناراحت، شرمنده و خجالت زده هستند، آگاهانه و به عمد نگاهشان را برمی گردانند.
  • ارتباط چشمی برای جلب توجه فرد دیگری: ممکن است عقب کشیدن و برگرداندن نگاه خود از کسی، نشانه‌ی علاقه‌ی شما به او باشد. این رفتار بخشی از فرآیند به دست آوردن دلِ افراد است و طرف مقابل را ترغیب میکند تا به دنبال شما باشد.

رفت و برگشت نگاه

حالتی که با وجود ثابت ماندن سر فرد، نگاهش به سرعت از طرفی به طرف دیگر حرکت می کند. یک نوع ارتباط چشمی برای ایجاد حس امنیت، احاطه داشتن به محیط و بررسی برای پنهان شدن است.

نگاه زیر چشمی

زمانی که به کسی از گوشه ی چشم نگاه میکنید، لبخند ظریفی هم دارید و ابروهایتان را بالا برده اید، طرف مقابل درمی یابد که شما به او علاقه دارید. اگر مشغول صحبت با کسی هستید و او از نگاه کردن مستقیم به شما خودداری میکند و زیرچشمی به اطراف نگاه میکند، احتمالاً خیلی به گفته هایتان علاقه مند نیست و زمان آن رسیده تغییری در روند صحبت‌هایتان بدهید یا به طور کلی بحث را عوض کنید.

افراد دوست دارند به چیزهایی که علاقه مندند، نگاه کنند و نگاهشان را از چیزهایی که دوست ندارند، برگردانند. برای نشان دادن علاقه خود به اطرافیان می‌توانید از این نوع ارتباط چشمی استفاده کنید.

اگر درحین گفت وگو، شنونده نگاه زیرچشمی خود را با ابروهای رو به پایین و پیشانی چین خورده همراه کرد، میتوانید مطمئن باشید که او دیدگاهی انتقادی، سلطه گرانه و خصمانه (ناموافق) در ذهن دارد.

پایین انداختن نگاه

این حرکت به صورت آگاهانه و برای آرام کردن شخصی که در موقعیت برتر قرار دارد، انجام میشود؛ استفاده از این نوع ارتباط چشمی به این صورت است که با دوری از نگاه خیره‌ی فرد متقابل به او اجازه میدهید تا نقش مسلط و غالب را در تعامل و گفت‌وگو داشته باشد. همچنین این حرکت احساسات شما را پنهان میکند.

رفتار مطیعانه همیشه هم منفی نیست و معنی ضعف نمیدهد. شیوهی مطیعانه اغلب شما را در جایگاه واقعی قدرت قرار میدهد و حتی گاهی بهترین راه برای به دست آوردن آنچه میخواهید است.

پلک زدن هنگام ارتباط چشمی

(پلک زدن هنگام ارتباط چشمی)

پلک زدن

به هر حال همه ی تعاملات دوستانه و لذت بخش نیستند و یکی از راههای فهمیدن این مسأله، تعداد پلک زدن افراد است که نوعی ارتباط چشمی است. به طور متوسط افراد در هر دقیقه بین هشت تا بیست بار پلک میزنند.

  • پلک زدن طولانی تر از حد معمول: این نوع ارتباط چشمی میتواند به دلیل این باشد که فرد حوصله اش سر رفته است یا دچار خستگی شده، شاید ترجیح میدهد شما را نادیده بگیرد! حتی ممکن است او خود را برتر از شما بداند، اما گاهی افراد برای تفکر و تعمق بیشتر نیز این حرکت را انجام میدهند.
  • پلک زدن بیشتر از حالت طبیعی: هنگام فشار روحی و استرس ممکن است دفعات پلک زدن چهار یا پنج برابر شود. دروغ گفتن هم میتواند باعث این نوع ارتباط چشمی شود. افرادی که دروغ میگویند، دنبال پیدا کردن پاسخ هستند بنابراین انرژی آنها افزایش پیدا کرده و به تفکر مشغولیت بیشتری دارند. به هرحال برای گمراه کردن شما ممکن است به عمد کمتر پلک بزنند.
  • پلک زدن کمتر از حالت طبیعی: این ارتباط چشمی میتواند دلیلی باشد برای کسالت، خصومت یا بی‌تفاوتی به آنچه روی میدهد؛ اما این همیشگی و قطعی نیست. افرادی که اعتماد به نفس بیشتری دارند و افرادی که سعی در پنهان کردن چیزی دارند ارتباط چشمی بیشتر و طولانی‌تری را برقرار میکنند و کمتر پلک میزنند.

ابروهای فعال، تکان دادن ابرو

بالا و پایین آوردن سریع ابروها از قدیم و تقریباً در تمامی فرهنگ‌ها نشانگر سلام و احوال پرسی است. البته در زمان اعلام موافقت هم مشابه این ارتباط چشمی را انجام میدهیم. در زمان تعجب و ترس ابروهایمان بالا میروند و تا زمان تغییر موقعیت همانجا می‌مانند.

گشادکردن چشم‌ها

شما میتوانید با بالا بردن ابروها و پایین آوردن پلکها، کاری کنید که چشمهایتان بزرگتر به نظر برسند. این حرکت باعث ایجاد واکنش حمایت و حفاظت از سوی دیگر افراد شده و به شما چهرهای دوست داشتنی می‌دهد، زیرا در این حالت شما ظاهری معصوم، جذاب و معماگونه به‌دست میآورید.

تکان خوردن، درخشش چشم‌ها، پلک‌زدن تند و نامنظم

تند و نامنظم پلک زدن دلالت بر دلبری کردن دارد! یا شخص در حال پیدا کردن راهحل در موقعیتی فوری است. درخشش و برق چشم ها نشانگر هیجانات شدید است مانند خشم یا ناخشنودی و… البته بالا بردن ابرو می‌تواند به معنای ابراز موافقت و علاقه‌مندی نیز باشد. حرکت سریع نگاه از سویی به سوی دیگر یا تکان سریع چشم به سمت شخص یا چیزی، نشان دهندهی علاقه و تمایل است.

ارتباط چشمی

(ارتباط چشمی)

سخن آخر

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی انواع ارتباط چشمی پرداختیم. امیدوارم مطالب ذکر شده در این مقاله برای شما عزیزانی که به دنبال ایجاد ارتباطات موثر از طریق ارتباط چشمی هستید مفید واقع شود. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

 منبع:

زبان بدن نوشته الیزابت کوتکه

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*