انتخاب شغل مناسب نوجوانان و حساسیت‌های آن


academyhaft 26 خرداد 1400 10 دقیقه مطالعه
iOS 14

در مقاله “کار اجباری و تفاوت آن با کارکردن نوجوانان” به این نکته اشاره کردیم که هر شغلی را نمیتوان به‌عنوان یک شغل مناسب نوجوانان در نظر گرفت. چه‌بسا عدم دقت والدین و خود نوجوان در انتخاب حوزه و شرایط کاری، بیش از آنکه نوجوان را از منافع کارکردن بهره‌مند سازد، او را در معرض انواع آسیب‌های خطرناک و دردسرآفرین قرار می‌دهد.

از این‌رو لازم است در هنگام انتخاب شغل مناسب برای نوجوانان، به ویژگی‌ها و مسائل عدیده‌ای توجه کنیم و نکات مهمی را مدنظر قرار دهیم. این امر باعث میشود فرزندانمان با کمترین خطرات و ریسک‌ها، بیشترین بهره ممکن را از کار و اشتغال کسب کنند.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی نکاتی در ارتباط با انتخاب شغل مناسب نوجوانان بپردازیم. پس اگر شما نیز به دنبال آشنایی با حساسیت‌های کارکردن نوجوانان می‌باشید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

چطور برای کارکردن نوجوانان به آن‌ها انگیزه دهیم

اگر فرزند نوجوان شما انگیزه لازم برای کسب‌وکار را نداشته باشد و اهمیت این موضوع را درک نکند، حتی اگر بهترین شغل مناسب نوجوانان را برای او انتخاب کنید، به‌نوعی ورود او به عرصه کسب‌وکار اجباری خواهد بود. ازاین‌جهت نه انگیزه و اشتیاق لازم را برای یادگیری از خود نشان خواهد داد، نه عملکرد خوبی خواهد داشت و نه به‌واسطه عملکرد ضعیف میتواند تجربه و مهارت لازم را از کارهای دوره تحصیل کسب کند.

بنابراین اولین نکته‌ای که در ورود نوجوانان به عرصه کسب‌وکار برای انتخاب شغل مناسب نوجوانان باید توجه کرد؛ این است که والدین باید مشوق و هدایتگر نوجوان برای کارکردن نوجوانان باشند، نه اینکه فرزندان خود را با اجبار و تهدید به کار اجباری این سمت سوق دهند.

ایجاد انگیزه در نوجوانان

(ایجاد انگیزه در نوجوانان)

راه‌هایی برای ایجاد انگیزه در نوجوانان

پیش از اینکه به انتخاب شغل مناسب نوجوانان بپردازیم، ابتدا لازم است که در نوجوانان خود اهمیت و انگیزه لازم را برای ورود به عرصه کسب‌وکار را ایجاد کنیم. در ادامه به بررسی راه‌هایی برای ایجاد انگیزه برای انتخاب شغل مناسب نوجوانان پرداختیم.

 تبیین اهمیت کار برای نوجوان

اغلب افراد برجسته‌ای که هم‌اکنون برند یا تجارت برجسته خود را رهبری می‌کنند، در یک امر اشتراک دارند و آن اینکه همگی از دوران نوجوانی وارد فضای کسب‌وکار شده‌اند.

همان‌طور که میدانید فضای کسب‌وکار در دنیای امروز یک فضای به شدت رقابتی است و در این میان کسانی که خلاقیت، مهارت و دانش بیشتری دارند، به موفقیت‌های بزرگ‌تری دست می‌یابند. از این‌رو وقتی یک فرد از سنین نوجوانی به‌صورت هوشمندانه وارد عرصه کسب‌وکار می‌شود تا رسیدن به مرحله بزرگسالی مهارت‌ها و تجربیات بسیار ارزنده‌ای را کسب می‌کند.

بدین ترتیب در دوران بزرگسالی و پس از طی فرایند تحصیل، او به شدت از هم سن و سالان خود جلوتر است، روزمه قوی تری دارد و به واسطه آگاهی ها، مهارت ها و تجربیاتی که از اشتغال به شغل مناسب نوجوانان کسب کرده، با سرعت و شتاب بیشتری به سوی موفقیت حرکت می کند.

از این‌رو شما می‌توانید این واقعیت را با فرزند خود در میان بگذارید و با خرید کتاب زندگی بزرگان و افراد موفق، انگیزه دلبند خود را برای ورود موثر به عرصه کسب و کار فراهم کنید.

مطمئن باشید که فرزند شما مثل هر نوجوان دیگری عاشق موفقیت است و میخواهد در رقابت با دیگران به فردی ارزنده و کارآمد تبدیل شود. اگر امروز خیلی اشتیاقی به کار کردن ندارد، به دلیل اینکه است که اهمیت آن را نمیداند.

استقلال فرزندان

(استقلال فرزندان)

 به فرزند خود استقلال عطا کنید

همانطور که میدانید دوره نوجوانی همزمان با دوران بلوغ است. دورهای که فرد از کودکی و خردسالی و فضای فانتزی آن فاصله می گیرد و باید برای ورود به دوران سخت و پر فراز و نشیب بزرگسالی آماده شود. اما اغلب والدین همچنان فرزند نوجوان خود را به شکل یک کودک می نگرند و از اعطای مسئولیت و استقلال به آنها جلوگیری می کنند.

شاید شما بتوانید یک کودک را از مسیر نظارت دقیق تحت کنترل داشته باشید اما نوجوان بالاخره راهی برای جستجوی امیال و خواسته های خود پیدا خواهد کرد. بنابراین رویکرد تربیتی مناسب نسبت به نوجوانان کنترل محض و سخت گیرانه آنها نیست، بلکه آگاهی بخشی و دادن استقلال به صورت مرحله ای و برنامه ریزی شده است.

تمام نوجوانان احساس می کنند بزرگ شده اند و از اینکه کسی آنها را کودک فرض کند به شدت ناراحت می شوند. از این رو خیلی دوست دارند استقلال خود را حفظ کنند و توانایی خویش را به دیگران ثبات نمایند.

این تمایل بهترین فرصت برای شماست که با انتخاب رویکردی صحیح فرزندتان را به سمت کار و تلاش سوق دهید و با انتخاب شغل مناسب نوجوانان به این امر سرعت ببخشید. اگر او خواستار استقلال است، باید تمایلش را به صورت عملی نشان دهد. از این رو مثلاً میتوانید او را ملزم کنید که بخشی از هزینه های خود را خودش تامین کند، هزینه هایی مثل خرید تلفن همراه، رایانه، دوچرخه، هزینه خرید اینترنت و …

مطمئن باشید اگر فرزندتان احساس کند از مسیر کسب و کار و درآمدزایی برای خود از طریق یک شغل مناسب نوجوانان میتواند به استقلال دست یابد، هرچند این استقلال به صورت کامل و صد در صدی نباشد، نسبت به این امر تشویق خواهد شد.

بنابراین برای فرزند خود اهمیت استقلال را توضیح دهید و نشان دهید که مخالف استقلال او نیستید. فقط می خواهید که او برای استقلال خود به معنای واقعی تلاش کند و یکی از راه های آن کار کردن در شغل مناسب نوجوانان است. البته یادتان باشد، هرگز از امر آگاهی بخشی غافل نشوید. دادن استقلال به نوجوانان باید به صورت مرحله ای و همراه با آموزش و آگاهی بخشی مستمر باشد.

فرزند نوجوان خود را در مدیریت اقتصادی خانه شریک کنید

اشتیاق بخشی به نوجوانان برای استقلال و کسب و کار نیازمند آن است که این عزیزان اهمیت و مفهوم پول و اقتصاد را به درستی درک کنند. یکی از بهترین راه ها برای تحقق این امر مهم این است که فرزند خود را به شکل هدفمند و کنترل شده در مدیریت اقتصادی خانه شریک کنید.

چه اشکالی دارد که یک پدر انتخاب برخی کالاها، تعیین هزینه برای خرید آنها و فرآیند خرید آنها را به نوجوان خود بسپارد. قرار نیست مثلاً خرید خانه را به فرزند خود بسپارید که در صورت اشتباه دچار ضرر و زیان های کمرشکن شوید. کافی است آنها را از کارهای مناسب و به ظاهر کوچک که اطلاعات خوبی نیز درباره شان دارند در امور اقتصادی شریک کنید.

برای مثال اگر قصد دارید یک رایانه شخصی برای خانه بخرید، با عنایت به اینکه نوجوانان امروزی عاشق و خبره این حوزه هستند، ضمن تشریح محدودیت های مالی و نیازهایتان، او را مسئول خرید نمایید و اجازه دهید تحت کنترل شما، این امر را برعهده گیرد. بدین شکل فرزند شما اهمیت پول، محدودیت های مالی و اهمیت درآمدزایی را درک می کند.

انتخاب شغل مناسب نوجوانان

(انتخاب شغل مناسب نوجوانان)

نکاتی برای انتخاب شغل مناسب نوجوانان

در هنگام انتخاب شغل مناسب نوجوانان باید به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره کردیم دقت کنید.

هرگز اجازه ندهید کار به تحصیل لطمه بزند

تحصیل و آموزش به تنهایی نمی تواند ضامن موفقیت فرزند شما در آینده باشد اما فقدان آن نیز لطمات بسیاری را به فرزندتان وارد خواهد آورد. هدف شما از تشویق فرزندتان به کسب و کار این است که او را برای آینده آبدیده کنید و بستری را فراهم آورید که تخصص، مهارت و آگاهی های مهمی را که تقویت کننده هوش هیجانی او هستند فرا گیرد ضمن اینکه در مشاغل مناسب نوجوانان مشغول بکار شود.

بنابراین همچنان مهمترین و اولین وظیفه یک نوجوان تحصیل است. چرا؟ چون تحصیل به او اجازه میدهد با کسب دانش لازم در آینده راحت تر بتواند به دنبال آرمان و هدف خود برود. قرار نیست فرزند شما به بهانه کار کردن از درس خود عقب بیفتد یا کیفیت تحصیلی اش افت کند.توجه به این نکته خیلی مهم است. چراکه وقتی نوجوانان به عنوان دستمزد پول دریافت می کنند و مزه استقلال مالی را میچشند به شدت تشویق می شوند که این روند را ادامه و گسترش دهند.

به طوری که شاید خیلی از آنها تصمیم بگیرند که به کل درس خواندن را کنار بگذارند. حتی ممکن است برای این امر توجیهات به ظاهر قانع کننده ای را نیز ارایه کنند. مثلاً بگویند: دایی دوست من از دوره راهنمایی رفته دلال ماشین شده الان مولتی میلیاردر است اما پدرش که درس خوانده و مهندس شده یک دهم او هم پول ندارد.

برای فرزندتان توضیح دهید که همه چیز زندگی به پول و ثروت نیست. پول و ثروت هدف زندگی نیست، بلکه ابزاری است که می تواند در صورت استفاده صحیح کیفیت زندگی ما را بخشد. بنابراین درس خواندن ضمن اینکه شناخت و اطلاعات ما را برای تصمیم گیری صحیح در آینده بهبود می بخشد، اعتبار اجتماعی مان را نیز بهتر می کند. یک پولدار تحصیل کرده که در حوزه مناسب و مورد علاقه اش کار می کند خیلی معتبرتر و موفق تر است فردی است که تنها در زندگی اش کسب درآمد کرده و حرفی برای گفتن در عرصه های اجتماعی و روابط خود ندارد.

کاره پاره وقت نوجوانان

(کاره پاره وقت نوجوانان)

کار فرزندتان باید برنامه ریزی شده و پاره وقت باشد

با عنایت به نکاتی که در بخش قبل گفتیم، هدف اصلی کار کردن نوجوانان نه درآمدزایی، بلکه مهارت آموزی و تجربه اندوزی است و نباید به فرآیند تحصیل آنها لطمه بزند به همین دلیل انتخاب شغل مناسب نوجوانان بسیار حائز اهمیت است.

از این رو وقتی فرزندتان با مشورت شما یکی از چندین شغل مناسب نوجوان را برای خود انتخاب کرد، به او کمک کنید که زمان روزانه و سالانه خود را برای کار مشخص کند و با یک برنامه ریزی صحیح در این مسیر پیش برود.

برای مثال دوره تعطیلات سه ماهه تابستان بهترین فرصت برای کار کردن نوجوانان است. اگر نوجوانتان خواست در زمان باز بودن مدارس نیز کار کند، این اجازه را از او سلب نکنید اما از طریق برنامه ریزی او را ملزم کنید وقت مشخص و محدودی را در هفته برای کار تعیین کرده و در کنار آن کوشش و تلاشش در عرصه تحصیل را نیز افزایش دهد. حتی می توانید برای او شرط بگذارید که مثلاً در صورت بهبود وضع تحصیلی ات میتوانی این برنامه را در سه ماهه بعدی نیز دنبال کنی. اگر درس افت کند، کلاً جلوی کار کردنت را خواهم گرفت.

کار کردن نوجوانان نیازمند آموزش است

وقتی فرزندتان با مشورت شما از میان چندین شغل مناسب نوجوانان شغل مورد نظر خود را انتخاب کرد، مطمئن شوید که قبل از ورود به کار آموزشهای لازم را کسب کند. این امر هم کارایی و اعتماد به نفس او را بالا میبرد و هم از بروز مشکلات و خطرات برای وی جلوگیری میکند.

برای مثال اگر فرزندتان کار تعمیرات دستگاه های الکترونیک را انتخاب کرده، باید ابتدا در قالب یک دوره کوتاه مدت آموزش لازم را کسب کند تا بعداً نه به وسایل مردم و سرمایه صاحب کارش آسیب بزند و نه با خطرات حاصل از کار با وسایل برقی مواجه شود.

از سوی دیگر وقتی فرزندتان آموزش های اولیه را کسب کند، در حین کار کمتر با سرزنش کارفرمایش مواجه میشود، سرزنش هایی که میتواند انگیزه و اعتماد به نفس او برای کار کردن را از بین ببرد.

انتخاب شغل سبک برای نوجوانان

(انتخاب شغل سبک برای نوجوانان)

کار نباید به سلامت جسمی و روانی فرزندتان لطمه بزند

در انتخاب شغل مناسب نوجوانان به این نکته توجه کنید که توان جسمی و روانی فرزند نوجوان شما نسبت به یک بزرگسال کمتر است. از این رو ورود او به یک حوزه کاری سخت و یا نامناسب میتواند تبعات بد غیر قابل جبرانی را باقی بگذارد. از این رو:

  • سختی فیزیکی شغل مناسب نوجوانان باید مناسب با توان جسمی فرزندتان باشد. برای مثال یک نوجوان نباید به عنوان باربر در جایی که مجبور به حمل وسایل سنگین است کار کند.
  • حوزه ای که فرزندتان کار می کند باید تا حد مطلوبی سالم و عاری از آفت باشد برای مثال حوزه دلالی مخصوصاً دلالی ارز که پر از کلاهبرداری ها و تخلفات است و افراد ناسالم بسیاری در آن فعالیت می کنند نمیتواند حوزه کاری مناسبی برای فرزندتان باشد.

محل کار فرزندتان باید سالم باشد

قبل از اینکه اجازه دهید فرزندتان به محل کارش برود، درباره آن محل تحقیق کنید. چه بسا مثلاً فرزندتان بخواهد در یک کافی شاپ کار کند اما آن کافی شاپ پاتوق افراد ناسالم و خلافکار باشد. چه بسا صاحب کافی شاپ در ظاهر کار موجه خود، امور دیگری را دنبال می کند. معمولاً کمک گرفتن از دوستان و آشنایان قابل اعتماد در این حوزه موثر است. مثلاً اگر دوست قابل اطمینانی دارید که یک رستوران را اداره می کند، کمک گرفتن از او بسیار منطقی است.

سخن آخر

 در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی نکاتی در ارتباط با انتخاب شغل مناسب نوجوانان پرداختیم. امیدورام مطالب مطرح شده در این مقاله برای همه شما عزیزان مفید واقع شود. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

One thought on “انتخاب شغل مناسب نوجوانان و حساسیت‌های آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*