ایجاد ارتباط


academyhaft 5 مرداد 1396 دقیقه مطالعه
iOS 14

نتایج مطالعات نشان می­ دهد که وقتی می­خواهید رابطه ­ای دوستانه با شخصی برقرار کنید، لازم است 60 تا 70 درصد زمان را به نگاه متقابل به او اختصاص دهید. اما در مورد افراد خجالتی که برقراری تماس چشمی برایشان دشوار است، تلاش و پرهیز از تماس چشمی، پیام تردید و فریب را به دیگران می­ رساند، خواه آن­ها افرادی بی­ ریا و صادق و فداکار باشند یا خیر. در نتیجه، حتی اگر برقراری ارتباط چشمی برای شما معذب­ کننده است، تلاشتان را بکنید. هرچه بیشتر به ارتباط چشمی با فرد دیگر عادت کنید، با اعتماد به نفس ­تر به نظر خواهید رسید و تعاملاتتان با انرژی­ تر و مفیدتر خواهد شد.

بیان مخالفت، اختلاف نظر و دیگر احساسات ناخوشایند

مسلماً تمامی نگاه ­ها، گرم و دوستانه نیستند. اگر فردی بیش از دو سوم زمان به شما خیره شود و مردمک چشم­هایش منقبض باشد، مطمئن باشید از دستتان خشمگین و عصبانی است. هنگام خشم و ناراحتی، مردمک­ ها تنگ می­شوند، نگاه­ ها خشن و کمتر دوستانه به نظر می­رسند.

نشان­ دادن تسلط و برتری

فرد مسلط و برتر، اقتدار و اختیار دارد. چنین شخصی زمام امور را در دست می­گیرد و با قدرت بر دیگران تأثیر می­گذارد. فرد مقتدر و مسلط، مسئول و رئیس است. افراد در موقعیت قدرت و برتری ، با اعتماد به نفس کامل از ارتباط چشمی خود با دیگران استفاده می­کنند. آن­ها به خاطر اطمینان به خودشان، حرکات چشمی نرم و آرامی دارند. در طولانی نگاه ­کردن به دیگران راحت­ اند و البته مواظب هستند که زُل نزنند و خیره نشوند تا احمق و پُررو جلوه نکنند.

نگاه کردن به دوشکل صورت می ­گیرد: نگاه کردن به شخص مقابل یا به کسی به جز او. هردوی این حالت­ های چشم، به خوبی می­توانند قدرت و برتری را نشان دهند. اشخاصی که کنترل تعامل و رابطه را در دست دارند، تسلط و قدرتشان را با انتخاب زمان و مدت نگاه کردن به شخص دیگر نشان می­ دهند. اگر می­خواهید فردی قوی، مسلط و صاحب اختیار به نظر برسید، چشم ­هایتان را کمی باریک کنید.

مؤاخذه شدن

نگاه نکردن به کسی که موجب عصبانیت و مؤاخذه شدن شما شده است، باعث نگرانی و اضطراب او می­شود. اگر با کسی مخالفید و می­خواهید نظر خود را مهم و برجسته نشان دهید، کمی بیش از حالت عادی به او نگاه کنید و چیزی نگویید. مطمئن باشید که احساس برتری و قدرت می­کنید و باید جدی گرفته شوید.

تسلط در حین گفت ­وگو

شخص مسلط، موقع صحبت کردن، بیش از زمانی که شنونده است، به دیگری نگاه می­ کند. کسی که صحبت می­کند روی رابطه کنترل دارد. فرد مسلط به شنوندگان خود نگاه می­ کند تا مطمئن شود آن­ها توجه لازم را دارند و قرار نیست صحبت او را قطع کنند. وقتی فرد مسلط در جایگاه شنونده قرار می­گیرد، حالت برتری­ اش را از طریق کم کردن میزان نگاه به طرف مقابل ابراز می­ کند و نشان می­دهد که به حرف­ های گوینده علاقه ای ندارد و به زودی جایگاه سخنگو را پس خواهد گرفت. 

نگاه ثابت

شما می­ توانید با نگاه مستقیم و خیره به چشم­ های رقیبتان، توجه او را جلب کنید. نگاه چشم در چشم و مستقیم، به شدت تهدید کننده است و تداوم آن بسیار مشکل است. اگر شخصی به شما زور گفت یا ناراحتتان کرد، مستقیم در چشم ­هایش نگاه کنید، پلک ­هایتان را تنگ کنید . مستقیم به او خیره شوید. اگر افراد دیگری نیز در اتاق هستند، نگاه خود را به آرامی و بدون پلک زدن از فردی به فرد دیگر حرکت دهید. ابتدا چشم ­ها و سپس سرتان را حرکت بدهید. ولی همچنان بدن­ خود را ثابت نگه دارید. این حرکت اعصاب طرف مقابل را خُرد می­کند.

نگاه ­های نافذ و مؤثر در موقعیت­ های کاری

اگر می­خواهید طوری رفتار کنید که جدی گرفته شوید، نگاهتان را به ناحیه ­ی مثلثی شکل بین چشم ­ها و وسط پیشانی فرد، متمرکز کنید. تا وقتی نگاهتان معطوف به این فضاست و قدرت کنترل تعامل را در دست دارید، طرف مقابل متوجه می­شود که شما در معامله­ جدی هستید.

کنترل شخص کسل و خسته

نگاه مستقیم و بدون پلک زدن به چشمان فرد کسل، بی­ حوصله و بی­ اشتیاق، راهی مؤثر برای پایان دادن به این حالت اوست. اگر نگاهتان را مستقیم و بدون پلک زدن به ناحیه­ ی مثلثی شکل صورتش ثابت کنید، از اینکه چگونه به سرعت کسالتش از بین می­رود، متعجب خواهید شد.

به کار گیری اشیا برای جلب توجه

از راه­ های ساده برای کنترل توجه شنوندگان، استفاده از یک خودکار یا مداد است. با یک خودکار به مطالب تان اشاره کنید و سپس به صورت کلامی، آنچه را که نشان می­دهند، توضیح دهید. سپس خودکارتان را بین چشمان خود و شنوندگان قرار دهید، این حرکت مانند آهن­ربا عمل می­کند و سر مخاطبان را بالا می­ آورد. وقتی صحبت می کنید، کف دست دیگرتان را باز بگذارید.

نگاهی سرگردان؛ قطع ارتباط چشمی

پرهیز از ارتباط چشمی یا قطع آن می ­تواند بیانگر مسائل مختلفی باشد. این رفتار در بسیاری از موارد نشانه ­ی اطاعت یا معذب بودن و ناراحتی است. گاهی اوقات دوری از ارتباط چشمی به شما قدرت، جذابیت و کشش می­دهد. اینکه با چه کسی این کار را می­ کنید و چگونه، بسیار اهمیت دارد.

  • «فرار» از رویارویی و برخورد: فرار از نگاه کوتاه یا خیره یک نفر، حرکتی دفاعی و محافظت ­کننده است. این حرکت نوعی فرار از تعامل است که در شما پاسخ «جنگ و گریز» را برمی ­انگیزد. وقتی احساس می­ کنید دارید شکست می­خورید_خواه شکست در یک بحث یا به دست ­آوردن توجه_ با عقب کشیدن نگاهتان به صورت ناخودآگاه از رویایی و برخورد صرف نظر می­ کنید.

  • نشانه ­ی اطاعت (تسلیم): وقتی نگاهتان را از کسی که شما را ناراحت کرده، برمی­ گردانید، در واقع از قدرتتان چشم می­ پوشید و آن را به طرف مقابل واگذار می­ کنید.

  • پرهیز از برخورد با افراد: به محض اینکه نشانه ­ای از برخورد و درگیری با دیگری آشکار شود، افرادِ دل نگران و مضطرب از میزان زمان نگاه کردن به شخصی که با او مخالف ­اند، می­ کاهند. وقتی عصبی هستید، از نگاه کردن به طرف مقابل خودداری می­کنید.

  • نشانه ­ای از احساسات ناخوشایند: کسانی که ناراحت، شرمنده و خجالت زده هستند، آگاهانه و به عمد نگاهشان را برمی ­گردانند.

  • جلب توجه فرد دیگری: ممکن است عقب کشیدن و برگرداندن نگاه خود از کسی، نشانه­ ی علاقه ­ی شما به او باشد. این رفتار بخشی از فرآیند به دست آوردن دلِ افراد است و طرف مقابل را ترغیب می­کند تا به دنبال شما باشد.

رفت و برگشت نگاه

حالتی که با وجود ثابت ماندن سر فرد، نگاهش به سرعت از طرفی به طرف دیگر حرکت می­ کند. این حرکت برای ایجاد حس امنیت، احاطه داشتن به محیط و بررسی برای پنهان شدن است.

نگاه زیر چشمی

زمانی که به کسی از گوشه­ ی چشم نگاه می­کنید، لبخند ظریفی هم دارید و ابروهایتان را بالا برده ­اید، طرف مقابل درمی­ یابد که شما به او علاقه دارید. اگر مشغول صحبت با کسی هستید و او از نگاه کردن مستقیم به شما خودداری می­کند و زیرچشمی به اطراف نگاه می­کند، احتمالاً خیلی به گفته­ هایتان علاقه­ مند نیست و زمان آن رسیده تغییری در روند صحبت ­هایتان بدهید یا به طور کلی بحث را عوض کنید.

افراد دوست دارند به چیزهایی که علاقه­ مندند، نگاه کنند و نگاهشان را از چیزهایی که دوست ندارند، برگردانند.

اگر درحین گفت ­وگو، شنونده نگاه زیرچشمی خود را با ابروهای رو به پایین و پیشانی چین خورده همراه کرد، می­توانید مطمئن باشید که او دیدگاهی انتقادی، سلطه­ گرانه و خصمانه (ناموافق) در ذهن دارد.

پایین انداختن نگاه

این حرکت به صورت آگاهانه و برای آرام کردن شخصی که در موقعیت برتر قرار دارد، انجام می­شود؛ به این صورت که با دوری از نگاه خیره ­ی فرد متقابل به او اجازه می ­دهید تا نقش مسلط و غالب را در تعامل و گفت ­وگو داشته باشد. همچنین این حرکت احساسات شما را پنهان می­ کند.

رفتار مطیعانه همیشه هم منفی نیست و معنی ضعف نمی­دهد. شیوه­ ی مطیعانه اغلب شما را در جایگاه واقعی قدرت قرار می­دهد و حتی گاهی بهترین راه برای به دست آوردن آنچه می­خواهید است.

پلک زدن

به هر حال همه­ ی تعاملات دوستانه و لذت­ بخش نیستند و یکی از راه­های فهمیدن این مسأله، تعداد پلک زدن افراد است. به طور متوسط افراد در هر دقیقه بین هشت تا بیست بار پلک می­زنند.

  • پلک زدن طولانی­ تر از حد معمول: این حرکت می­تواند به دلیل این باشد که فرد حوصله ­اش سر رفته است یا دچار خستگی شده، شاید ترجیح میدهد شما را نادیده بگیرد! حتی ممکن است او خود را برتر از شما بداند، اما گاهی افراد برای تفکر و تعمق بیشتر نیز این حرکت را انجام می­دهند.

  • پلک زدن بیشتر از حالت طبیعی: هنگام فشار روحی و استرس ممکن است دفعات پلک زدن چهار یا پنج برابر شود. دروغ گفتن هم می­تواند باعث این حرکت شود. افرادی که دروغ می­گویند، دنبال پیدا کردن پاسخ هستند بنابراین انرژی آن­ها افزایش پیدا کرده و به تفکر مشغولیت بیشتری دارند. به هرحال برای گمراه کردن شما ممکن است به عمد کمتر پلک بزنند.

  • پلک زدن کمتر از حالت طبیعی: این حرکت می­تواند دلیلی باشد برای کسالت، خصومت یا بی ­تفاوتی به آنچه روی می­ دهد؛ اما این همیشگی و قطعی نیست. افرادی که اعتماد به نفس بیشتری دارند و افرادی که سعی در پنهان کردن چیزی دارند ارتباط چشمی بیشتر و طولانی­ تری را برقرار می­ کنند و کمتر پلک می­ زنند.

ابروهای فعال: تکان دادن ابرو

بالا و پایین آوردن سریع ابروها از قدیم و تقریباً در تمامی فرهنگ ­ها نشانگر سلام و احوال پرسی است. البته در زمان اعلام موافقت هم مشابه این حرکت را انجام می­دهیم. در زمان تعجب و ترس ابروهایمان بالا می­روند و تا زمان تغییر موقعیت همانجا می­ مانند.

گشاد کردن چشم ­ها

شما می­توانید با بالا بردن ابروها و پایین آوردن پلک ­ها، کاری کنید که چشم ­هایتان بزرگ­تر به نظر برسند. این حرکت باعث ایجاد واکنش حمایت و حفاظت از سوی دیگر افراد شده و به شما چهره ­ای دوست داشتنی می ­دهد، زیرا در این حالت شما ظاهری معصوم، جذاب و معما گونه به دست ­می­ آورید.

تکان خوردن، درخشش چشم ­ها و پلک زدن تند و نامنظم

تند و نامنظم پلک زدن دلالت بر دلبری کردن دارد! یا شخص در حال پیدا کردن راه ­حل در موقعیتی فوری است. درخشش و برق چشم­ ها نشانگر هیجانات شدید است مانند خشم یا ناخشنودی و… البته بالا بردن ابرو می تواند به معنای ابراز موافقت و علاقه­ مندی نیز باشد. حرکت سریع نگاه از سویی به سوی دیگر یا تکان سریع چشم به سمت شخص یا چیزی، نشان­ دهنده ­ی علاقه و تمایل است.

 

برای مطالعه مقدمه این مقاله کلیک کنید:
مقدمه
مقاله های مرتبط:
بیشترین استفاده از زبان بدن
نگاهی دقیق تر به حرکات غیر کلامی
پیش به سوی اصل ماجرا در زبان بدن
چشم ها همه چیز را می گویند
کسب بینش و آگاهی نسبت به تأثیرات حالت قرارگیری بدن
حقایقی در کف دستان شما
نشان دادن تعهد و نگرش از طریق نحوه ی ایستادن
زبان بدن در محیط اجتماعی و کاری
بخش ده تایی ها (ده روش برای درک افراد، بدون پرسیدن)
منبع:
زبان بدن نوشته الیزابت کوتکه
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*