بیشترین استفاده از زبان بدن


academyhaft 3 مرداد 1396 دقیقه مطالعه
iOS 14

دسترسی سریع به عناوین

افراد موفق می ­دانند چگونه از بدن خود برای بیشترین تأثیر استفاده کنند. آن­ها صاف و با سینه ­ای فراخ، مانند کتابی دوست ­داشتنی می­ایستند. لبخند بر لب دارند و هر حرکت را با هدف و منظور خاصی انجام می­دهند. حرکت بدنی ظریف و با دقت آن­ها، بازتابی از احساس آن­ها به آنچه می­خواهند منتقل کنند و شیوه ­ای که می­خواهند درک شوند است.

همچنین افراد موفق می­دانند که در برخورد با سایر افراد در چه وضعیت مکانی قرار بگیرند. آن­ها متوجه­ اند که اگر بیش از حد به فرد مقابل نزدیک شوند، فردی سلطه ­گر یا تهدید کننده­ ای به نظر خواهند آمد؛ و همینطور می­دانند اگر بسیار دور از طرف مقابل خود بایستند، سرد و فاصله­ گیر شناخته می­شوند. آن­ها می­دانند چطور حرکات خود یا دیگری را برحسب انگیزه و روابط شان با دیگران پیش ­بینی کنند تا به فرد مقابل بربخورد یا نخورد. این افراد می­دانند که حرکات بدنی شان و نحوه­ ی به کارگیری آن­ها بیش از گفته­ هایشان تأثیرگذار است.

افرادی که به دیگران احترام می­گذارند، قبل از عمل، فکر می­ کنند و می­ کوشند تا مهارت­ های لازم را برای رسیدن به نتایج دلخواه شان به دست­ آورند. چنین افرادی نسبت به خودشان احساس خوبی دارند و این مسأله از نحوه­ ی انجام حرکاتشان مشهود است. همه ­ی حرکات بدن و رفتارهای آن­ها معنا و منظور خاصی دارد.

اگر می ­خواهید در شغل و روابط خود موفق باشید، استفاده از حرکات بدنی به شیوه­ ای مؤثر یکی از اصول اساسی کار شما خواهد بود. وقتی از تأثیر آن­ها -کارآیی یا ناکارآیی حرکت یا رفتار- آگاه باشید، می­توانید با اعتماد به نفس حرکتی انجام دهید و مطمئن باشید که شما و پیامتان، به­ گونه ­ای که می­ خواهید، درک می­شود.

آگاهی از موقعیت مکانی و فضایی:

درک این نکته که خود را دربرخورد با دیگران در چه موقعیتی قرار دهیم، مهارتی است که به نظر می­رسد برخی از آن­ بی­ بهره­ اند؛ آن­ها یا بسیار به شما نزدیک می­شوند یا زیادی دورتر قرار می­گیرند. گروه دیگری از افراد متوجه قلمرو و حریمی که هر فرد در اطراف خود دارد، هستند و به آن احترام می­گذارند. بودن در کنار چنین افرادی آرامش­ بخش است.

شما یک حباب فضایی شخصی و احساسی دارید که در محدوده ­ی آن می ­ایستید، می­ نشینید و حرکت می ­کنید.

پیش ­بینی حرکات:

پیش ­بینی یک رفتار و آگاهی از اینکه قرار است به وقوع بپیوندد، اطلاعاتی به شما می­دهد که شاید دیگران به آن پی ­نبرند.  پیش­ بینی حرکات می­ تواند زندگی شما را نجات دهد؛ می­ تواند شما را در برابر خطرات محافظت یا اسباب شادی ­تان را فراهم کند.

ایجاد سازگاری و تفاهم از طریق بازتاب حرکات بدنی:

وقتی درباره ­ی برقراری سازگاری و تفاهم صحبت می­شود، در واقع منظور پذیرش و برقراری ارتباط با سایر افراد و رفتار محترمانه با آن­ها است. وجود تفاهم، روابط مؤثر را تضمین می­کند و منجر به برآورده شدن نیازهای دو طرف می­شود. برای اینکه بتوانید رابطه­ ای خوب، سازگار و همراه با تفاهم ایجاد کنید، راه ­های متعددی مانند لمس کردن، انتخاب درست واژه ­ها و ارتباط چشمی وجود دارد. یک روش دیگر، واکنش همانند و انعکاس حرکات طرف مقابل است. البته تفاوت ظریفی بین انعکاس حرکات بدنی فرد مقابل و تقلید وجود دارد. اگر ادای افراد را درآورید، آن­ها به سرعت متوجه می شوند و آن را تمسخر، ریاکاری و دورویی می­دانند.

همان کسی باشید که می­ خواهید:

روشی که خودتان را معرفی می ­کنید؛ چگونگی حرکات، ایستادن، نشستن و راه رفتن شما، همگی در ایجاد تصویری از شما و شکل­ گیری برداشت افراد از شما، نقش دارند. با به کار گیری مجموعه ­ای خاص، می­توانید هر نگرش و طرز فکری را که دوست دارید ، در خودتان ایجاد و آن­ را از آنِ خود کنید. زبان بدنِ مثبت، نیرومند، درگیر و پویا، دیده و احساس می­شود؛ در مقابل زبان بدنِ منفی، ضعف، سستی، بی­ حالی و بی ­تفاوتی را منتقل می­کند.

با رفتارهای خاص می ­توانید یک تصویر ایجاد کنید و همان شخصیت شوید. به قول کری گرانت: « من وانمود کردم شخصی که می ­خواهم هستم تا بالاخره آن کسی که می­خواستم شدم.»

رفتار و حرکت بدنی ­ای که انجام می­دهید، از خود تأثیراتی را برجا می­گذارد. نکته­ ی کلیدی این است که حرکت بدنی درست و مناسبی را از خودتان نشان دهید. برای انجام این کار، این نکات را به خاطر بسپارید:

  • مطمئین شوید که حرکات بدنی شما تأثیری را که می­ خواهید بگذارید، تقویت می­ کنند.

  • می­ توانید حرکات بدنی خود را تغییر دهید تا با موقعیت هماهنگ شود.

  • درباره­ ی طرز فکر و نگرشی که مایل به ایجاد آن هستید، تصمیم بگیرید و سپس حرکات بدنی فردی را که فکر می­ کنید کاملاً با آن تصویر مطابقت دارد، سرمشق خود قرار دهید.

خواندن نشانه ­ها و پاسخ مناسب به آن­ها:

یکی از گام ­های مهم در برقراری ارتباط مؤثر با دیگران، توانایی درک پیام­ های آن­هاست. با مشاهده­ ی نحوه ­ی حرکات بدنی افراد و حالاتشان، به طور مختصر به هیجانات آن­ها پی خواهید برد.

درک و فهم زبان بدن به نحو­ی مؤثر به شما کمک می ­کند تا دریابید چه زمانی باید بمانید و چه زمانی بروید.

آگاهی از تفاوت فرهنگی:

برای ایجاد رابطه ­ای محترمانه و مؤثر با فرهنگ ­ها و ملیت­ های گوناگون، لازم است که شیوه ­ی تفکر و کار خود را با نگرشی محترمانه گسترش دهید. ممکن است در میان مردمان دیگر، آنچه مشاهده می­کنید مطابق آموخته ­هایتان نباشد؛ سعی کنید تفاوت­ های موجود را بپذیرید و سپس درباره­ ی بهترین شیوه­ ی پاسخ­ده ی به آن­ها تصمیم بگیرید. بهتر است قبل از سفر به کشوری دیگر یا قرار ملاقات با شخصی از یک فرهنگ متفاوت، درباره­ ی آن فرهنگ و زبان بدنشان تحقیق کنید.

برای مطالعه مقدمه این مقاله کلیک کنید:
مقدمه
مقاله های مرتبط:
نگاهی دقیق تر به حرکات غیر کلامی
پیش به سوی اصل ماجرا در زبان بدن
چشم ها همه چیز را می گویند
ایجاد ارتباط
کسب بینش و آگاهی نسبت به تأثیرات حالت قرارگیری بدن
حقایقی در کف دستان شما
نشان دادن تعهد و نگرش از طریق نحوه ی ایستادن
زبان بدن در محیط اجتماعی و کاری
بخش ده تایی ها (ده روش برای درک افراد، بدون پرسیدن)
منبع:
زبان بدن نوشته الیزابت کوتکه
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*