چگونه تاثیری شگرف در کنترل ذهن خود داشته باشیم


واحد تولید محتوا 17 تیر 1400 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

کنترل ذهن یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که به‌وسیله آن می‌توانید راحت‌تر به موفقیت‌هایی که در ذهن دارید، دست‌ یابید. داشتن قدرت ذهنی بالا در زندگی به شما کمک می‌کند که خودتان برای زندگیتان تصمیم‌ بگیرید و در مسیر دلخواهتان قدم بگذارید.

کمتر کسی از معجزه ذهن قدرتمند آگاهی دارد؛ برای مثال یکی از معجزات آن را می‌توان آن زمان دانست که  شما بر بهره‌مندی از قدرت کنترل ذهن خود، تسلط کافی دارید، این همان زمانی است که می‌توانید از افکار منفی که در ذهنتان، همانند مانعی برای رسیدن به موفقیت عمل می‌کنند، دوری کنید. جالب است بدانید که برخورداری از قدرت ذهنی می‌تواند در توانایی تمرکز و یادگیری شما نقش مهم و تاثیرگذاری داشته باشد.

با توجه به مواردی که در فوق ذکر شد، قطعاً باید متوجه اهمیت فراگیری تکنیک‌های کنترل ذهن برای آسان‌تر نمودن مسیر موفقیت در زندگیتان شده باشید؛ از این‌رو باتوجه به حائز اهمیت این موضوع ما در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی معجزه ذهن قدرتمند و تکنیک‌هایی برای کنترل ذهن بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

ذهن چیست؟

(ذهن چیست؟)

ذهن چیست؟

به مجموعه‌ای از توانایی‌های فکری اعم از ادراک، تفکر، قضاوت، هوشیاری، تصورات و حافظه، زبان ذهن می‌گویند. مسئولیت پردازش احساسات و عواطف ما برعهده ذهنمان است که این مسئله در نهایت نوع عملکرد و رفتار ما را مشخص می‌کند.

نه‌تنها می‌توان گفت ذهن ما از توانایی‌هایی همچون قدرت تشخیص، تصور و قدردانی برخوردار است بلکه به‌وسیله قدرت ذهنی می‌توان به آگاهی درونی رسید؛ از طرفی برای پاسخ به محرک‌های بیرونی برخورداری از هوشیاری کامل ذهنی و توانایی کنترل ذهن که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت، نیاز داریم.

کنترل ذهن چیست؟

درواقع هدف ما از کنترل ذهن این است که بگوییم تنها کسی که از توانایی مشخص نمودن سیر تفکرات شما برخوردار است، خودتان هستید؛ درواقع این شما هستید که مشخص می‌کنید تفکرات مثبت را در ذهنتان بپرورانید یا منفی، چه چیزهایی در ذهن شما باقی بماند و چه تفکراتی را دور بریزید و همچنین ذهنتان در چه مسیری حرکت کند. کنترل ذهن در حقیقت همان کنترل تمام ورودی‌های ذهنتان است.

فواید کنترل ذهن

(فواید کنترل ذهن)

کنترل ذهن چه فوایدی دارد؟

پیش‌تر به برخی از مزایای کنترل ذهن و توانایی قدرت ذهنی اشاره کردیم؛ در ادامه این مطلب به سایر مزایای این مهارت اشاره خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

  • منجر به از بین رفتن احساس سردرگمی در شما می‌شود.
  • به آرامش ذهنی در زندگی خویش دست می‌یابید.
  • از تفکرات منفی رها خواهید شد.
  • بیشتر از گذشته قدردان زندگی و لحظه‌هایتان هستید.
  • احتمال دستیابی به موفقیت و اهدافتان دوچندان می‌شود.
  • کنترل ذهن، معجزه ذهن قدرتمند را شکل می‌دهد که این درنهایت منجر به افزایش قدرت تمرکز شما خواهد شد.

برترین تکنیک‌های کنترل ذهن 

حال که فواید کنترل ذهن را دانستید، زمان آن رسیده است که با تکنیک‌های افزایش مهارت کنترل ذهن نیز آشنا شوید تا با استفاده از قدرت ذهنی خود بتوانید زندگی باکیفیت‌تری را برای خود مهیا سازید.

استفاده از تخیل و قدرت ذهنی

یکی از مهم‌ترین ابزار برای دستیابی به اهدافی که در زندگی برای خود مشخص کرده‌اید،؛ استفاده از تخیل و قدرت ذهنی است، چراکه تخلیلات نه‌تنها در بکار افتادن ذهن و شکل‌گیری معجزه ذهن قدرتمند نقش بسزایی دارند، بلکه می‌تواند تاثیر شگرفی بر اعمال شما داشته باشد. عملکرد این تکنیک بدین صورت است که با تخیل درباره یک موضوع در ذهنتان، موضوعات دیگر به صورت خودکار از ذهنتان پاک خواهند شد، که این اتفاق جالب درنهایت منجر به کنترل ذهن می‌شود.

شناسایی و رهایی از افکار منفی

(شناسایی و رهایی از افکار منفی)

افکار منفی را شناسایی کنید

برای از بین بردن تفکرات منفی که در ذهنتان منجر به احساسات ناخوشایند می‌شود، ابتدا باید منشأ این افکار را پیدا کنید. با آگاهی پیدا کردن از منشأ تفکرات منفی می‌توانید جلوی پیشروی آن‌ها را در ذهنتان بگیرید؛ ضمن اینکه با جایگزینی آن‌ها با افکار مثبت قادر خواهید بود اعتماد به نفس از دست رفته خویش را نیز افزایش دهید. 

نشخوار فکری نکنید

شاید برای شما هم گاهی پیش آمده باشد که افکار منفی و آزاردهنده، بی‌اختیار و بدون مقدمه به ذهن شما هجوم بیاورند به‌طوری‌که نتوانید جلوی گسترش آن‌ها را در ذهنتان بگیرید؛ این حالت را نشخوار فکری می‌نامند. یکی از تاثیرگذارترین راه‌های مقابله با نشخوار فکری این است که خود را در بدترین موقعیتی که ممکن است پیش آید تصور کنید؛ شاید با خود فکر کنید که تصور بدترین موقعیتی که ممکن است پیش بیاید اشتباه باشد، اما اینگونه نیست! هنگامی‌که شما از این روش استفاده می‌کنید، ذهن شما به‌جای پرداختن به تفکرات منفی در موقعیت حل مسئله قرار می‌گیرد؛ اینکار به شما کمک می‌کند تا توانایی مقابله و مدیریت شرایط موجود را به‌دست آورید و با کنترل ذهن بدین‌گونه مسائل خویش را حل کنید.

شتابزده عمل نکنید

(شتابزده عمل نکنید)

شتابزده عمل نکنید

یکی از بدترین تله‌های فکری که می‌توانید در دام آن اسیر شوید، شتابزده عمل کردن است؛ این تله فکری این‌گونه عمل می‌کند که به دنبال افکار دم‌دستی و شتابزده‌ای باشید که اغلب این افکار نیز متشکل از افکاری منفی هستند که می‌توانند اعمال و رفتار شما را تحت تاثیر قرار دهند. 

برای مقابله با این ویژگی مخرب باید بتوانید قبل از هرگونه تصمیم‌گیری شتابزده‌ای اندکی تعلل کنید و همه دلایل و شواهد موجود را در کنار هم بررسی نمایید. اگر بتوانید مقاومت خود را در برابر این تله فکری افزایش دهید، قادر به افزایش توانایی کنترل ذهن خود نیز خواهید بود.

سخن آخر

برای اینکه بتوانید تاثیر شگرفی در کنترل ذهن خود داشته باشید، باید با استفاده از تکنیک‌های قدرت ذهنی که پیش‌تر برای شما بیان کردیم معجزه ذهن قدرتمند را در خود بیدار کنید؛ تنها در این صورت است که می‌توانید مسیر موفقیت را برای خویش هموارتر کنید. ممنون که تا انتهای این مقاله از سایت آکادمی هفت با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*