تفاوت موفقیت طلبی و جاه‌طلبی در زندگی


واحد تولید محتوا 30 اردیبهشت 1400 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

همانطور که می‌دانید هر انسانی شخصیت مخصوص به خودش را دارد. موفقیت طلبی، جاه طلبی، کمال‌گرا بودن و از این دست موارد شخصیت انسان‌های یک جامعه را تشکیل می‌دهد؛ همین مسئله باعث تمایز بین روحیات، اخلاق و اهداف انسان‌ها می‌شود.

شما هنگامی که با تیپ شخصیتی خود آشنا باشید، راحت‌تر می‌توانید در جامعه با دیگران ارتباط برقرار کنید؛ ضمن اینکه متوجه ویژگی‌های خوب و بد شخصیت خود خواهید شد، حتی اگر در ظاهر رفتار شما بی‌نقص به نظر برسد.

با توجه به موارد فوق‌الذکر و اهمیت شناخت تیپ شخصیتی، در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی ویژگی‌های شخصیت موفقیت طلب و جاه طلب بپردازیم، پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال شناخت تیپ شخصیتی خود می‌باشد، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

موفقیت طلبی به چه معناست؟

حتماً شما هم در طول زندگی خود با افرادی مواجه شده‌اید که تمام عمر به دنبال موفقیت طلبی هستند، آدم‌هایی که تمایل دارند در هر چیزی موفق باشند. برای این افرادی تفاوتی ندارد که این حس موفقیت طلبی در چه زمینه‌ای است، آن‌ها فقط می‌خواهند که موفق شوند.

برای افرادی که دارای شخصیت موفقیت طلب هستند، هیچ چیزی در دنیا مهم‌تر از موفقیت طلبی نیست. این تیپ شخصیتی ایراداتی نیز دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت، اما اجازه دهید در ابتدا به این بپردازیم که چگونه می‌توانیم افرادی که دارای این شخصیت هستند را بشناسیم.

انسان موفقیت طلب

(انسان موفقیت طلب)

موفقیت طلبی در انسان چگونه است

هر تیپ شخصیتی، به گونه‌ای خود را در رفتارهای انسان نشان می‌دهد؛ موفقیت طلبی نیز مانند بسیاری از رفتارهای انسان نشانه‌هایی را در شخصیت افراد به جا می‌گذارد که جالب توجه و قابل تشخیص است. مواردی که در ادامه ذکر خواهیم کرد کردیم نشانه‌های یک شخصیت دارای ویژگی موفقیت طلبی است:

 • افرادی که به دنبال موفقیت طلبی هستند، زندگی برایشان مانند یک میدان رقابت است که باید برنده آن باشند.
 • این افراد اهداف واضحی دارند که برای دستیابی به آن‌ها طبق یک برنامه‌ریزی دقیق جلو می‌روند.
 • مهم‌ترین مشغله ذهنی آن‌ها موفقیت طلبی است، از این‌رو همیشه در ذهن خود این سوال را می‌پرسند که آیا من موفق هستم یا خیر.
 • این افراد همیشه به دنبال تحسین شدن از سوی دیگران در راستای موفقیت‌هایشان هستند.
 • افرادی که دارای نشانه‌های موفقیت طلبی در تیپ شخصیتی خود هستند، همیشه کارها را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند.
 • به دلیل تمایل شدیدی که به موفقیت طلبی دارند، در هر کاری که وارد شوند، پیشرفت زیادی می‌کنند.

ایرادات شخصیت موفقیت طلب

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم هر تیپ شخصیتی دارای ایراداتی است که با شناخت و اصلاح آن می‌توان به بهبود شخصیت خود کمک کرد؛ بنابراین در ادامه به بررسی این گروه از ایرادات شخصیت نام‌برده می‌پردازیم.

 • افرادی که به دنبال موفقیت طلبی هستند، بیشتر از دیگر تیپ‌های شخصیتی، با احساسات درونی خود درگیر هستند، ضمن اینکه بر این باورند که احساسات می‌تواند سد راه موفقیتشان شود.
 • این افراد همیشه احساسات خود را سرکوب می‌کنند؛ بنابراین احساسات دیگران را نیز به خوبی درک نخواهند کرد.
 • این افراد به دلیل ویژگی موفقیت طلبی که دارند، خودشان را بسیار موفق می‌دانندکه این مسئله می‌تواند منجر به غرور و تکبر بیش‌ازحد در آن‌ها شود؛ به همین دلیل برخی، این افراد را با انسان‌های جاه طلب یکسان می‌دانند. و اشتباه می‌گیرند.
 • یکی از بدترین ایرادات شخصیت موفقیت طلب، دروغگویی است. این افراد در زمان‌هایی نقاب بر چهره می‌زنند و تظاهر به چیزی می‌کنند که نیستند.
جاه طلبی

(جاه طلبی)

جاه‌طلبی به چه معناست؟

جاه طلب به فردی می‌گویند که همیشه به دنبال دستیابی به بالاترین مقام در هر چیزی است و برای رسیدن به هدفش دست به هرکاری می‌زند. برخی افراد، جاه طلب بودن را با موفقیت طلبی یکی یکسان درنظر می‌گیرند می‌دانند، در صورتی‌که این دو از جنبه‌های بسیاری با یکدیگر متفاوتند در ادامه برخی از ویژگی‌های شخصیتی این افراد را بیان خواهیم کرد تا بتوانید تفاوت آن‌ها را با موفقیت طلب‌ها تشخیص دهید.

ویژگی‌های شخصیتی افراد جاه طلب

 • افراد جاه طلب همیشه به دنبال جلب توجه دیگران هستند؛ بنابراین هر کار خوبی که انجام می‌دهند را به همه می‌گویند، بدین‌ترتیب پس از مدتی ریاکاری در شخصیت آن‌ها شکل می‌گیرد. و رسوخ می‌کند.
 • افراد جاه طلب از هر طریقی به دنبال دستیابی به آوازه و شهرت هستند، در نتیجه همه کارهای آن‌ها بر این مبنا می‌باشد.
 • این افراد اصلاً توانایی پذیرش و شنیدن انتقاد را ندارند؛ ضمن اینکه دوست دارند همیشه از آن‌ها و کارهایشان تعریف و تمجید شود.
 • این افراد همیشه در خیال‌پردازی‌های جاه‌طلبانه خود به سر می‌برند که نهایتاً منجر به دور شدن آن‌ها از واقعیت و دنیای واقعی می‌شود.
جاه طلبی و موفقیت طلبی

(جاه طلبی و موفقیت طلبی)

آیا موفقیت طلبی همان جاه‌طلبی است؟

حال که به طور کامل با ویژگی‌های شخصیتی افراد موفقیت طلب و جاه طلب آشنا شدید، آیا به نظر شما این دو شخصیت را می‌توان یکی دانست یا خیر؟ قطعاً به این پرسش پاسخ منفی خواهید داد. شاید در ابتدای امر به دلیل عطشی که هر دو گروه برای موفقیت و کسب بالاترین مقام وجود دارد، می‌تواند دارای شباهت‌هایی نیز بین آن‌ها باشد، اما با نگاهی دقیق‌تر به سبک زندگی و اخلاقیاتشان متوجه خواهید شد که این دو با یکدیگر متفاوتند.

سخن آخر

اینکه انسان در زندگی خود به دنبال موفقیت باشد، اصلا چیز بدی نیست، اما باید این مسئله به شیوه‌ای درست و سالم در تفکرات فرد شکل گیرد. اگر به طور وسواس گونه‌ای به دنبال موفقیت باشید، ممکن است در انتها شخصیت شما به جاه‌طلبی روی آورد.

در نهایت در این مقاله از سایت آکادمی هفت سعی بر این داشتیم تا شما را با ویژگی‌های شخصیتی افراد موفقیت طلب و جاه‌طلب آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده ‌باشد. ممنون که تا انتها با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*