تفاوت نوآوری و خلاقیت


واحد تولید محتوا 22 خرداد 1400 4 دقیقه مطالعه
iOS 14

این روزها اغلب مردم در صحبت‌هایشان دو واژه «خلاقیت» و «نوآوری» را به جای هم به‌ کار می‌برند، اما باید یادآور شویم که این دو واژه مفاهیم متفاوتی از یکدیگر دارند، به‌طوری‌که تفاوت نوآوری و خلاقیت آنقدر زیاد است که اصلاً امکان یکسان دانستن آن‌ها وجود ندارد.

یکسان دانستن نوآوری و خلاقیت توسط عموم مردم قطعاً به‌علت عدم آگاهی از مفهوم این دو مقوله است، چراکه نوآوری و خلاقیت چنان با یکدیگر ادغام شده‌اند که به‌دست آوردن یک تعریف مستقل برای هرکدام از آن‌ها کاری دشوار به‌نظر می‌رسد. از این‌رو  شناخت تفاوت نوآوری و خلاقیت تنها در یک صورت امکان‌پذیر می‌باشد که آن هم قطعاً آشنایی کامل با خلاقیت و نوآوری و افزایش سطح آگاهی در مورد این دو مفهوم است. 

نوآوری و خلاقیت در کارآفرینی نیز نقش بسزایی دارند، به‌گونه‌ای که می‌توان یکی از ارکان اصلی کارآفرینی را ابتکار و نوآوری دانست؛ به‌همین منظور در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی تفاوت نوآوری و خلاقیت و همچنین تاثیر نوآوری و خلاقیت در کارآفرینی بپردازیم، پس اگر شما نیز جزو آن دسته افرادی هستید که به دنبال شناخت ابتکار و نوآوری‌ اند در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

خلاقیت

(خلاقیت)

خلاقیت چیست؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم برای آشنایی با تفاوت نوآوری و خلاقیت ابتدا باید با معانی اصلی این دو مفهوم آشنا شویم. 

در ابتدا باید بگوییم که خلاقیت درواقع یک فرآیند فکری است که درنهایت منجر به تولید یک ایده می‌شود، در صورتی‌که نوآوری دارای تعریف متفاوتی است؛ درواقع اصلی‌ترین تفاوت نوآوری و خلاقیت در مورد تفاوت تعداد سطوح آن‌هاست که بیان می‌کند خلاقیت از سه سطح مختلف اعم از کشف، اختراع و خلق تشکیل شده است، اما نوآوری، تنها یک سطح دارد. 

سطوح خلاقیت

کشف

کشف را می‌توان پایین‌ترین سطح خلاقیت دانست. این سطح از خلاقیت زمانی پدیدار می‌شود، به‌طوری‌که که از چیزی آگاه می‌شوید و آن را پیدا می‌کنید. برای مثال می‌توان گفت جرقه بسیاری از اختراعات با یک کشف ساده زده می‌شود.

اختراع

سطحی بالاتر از کشف را اختراع می‌نامند. اختراع درواقع چیزی است که اتفاق می‌افتد، هنگامی که علم مسئله‌ای وجود داشته باشد، می‌توان آن را اختراع کرد و اگر شما چیزی را اختراع نکنید، فرد دیگری آن را اختراع خواهد کرد.

خلق

خلق بالاترین درجه خلاقیت است. خلق نقطه مقابل اختراع است.؛ وقتی فردی اقدام به خلق چیزی می‌کند، تنها فرد مذکور قادر است آن را خلق کند از هیچ شخص دیگری این کار برنمیاید.

یکی از مواردی که موجب تاثیر نوآوری و خلاقیت در کارآفرینی می‌شود، همین مسئله خلق است. درواقع ممکن است چیزی باشد که تنها شما تحت عنوان کارآفرین قادر به خلق آن باشید.

ویژگی‌های خلاقیت

  • خلاقیت در همه افراد وجود دارد، درواقع خلاقیت یک ویژگی عمومی است.
  • خلاقیت فرآیندی کاملا فکری است.
  • خلاقیت یک ویژگی قابل پرورش است که می‌توان با محیط اجتماعی و فرهنگی که در آن قرار داریم، آن را پرورش دهیم.
  • خلاقیت می‌تواند منجر به شکل‌گیری پدیده‌ای نو و جدید شود.
  • نتیجه‌ای که از خلاقیت حاصل می‌شود، معمولاً علاوه‌بر تازگی، ارزشمند است.
نوآوری

(نوآوری)

نوآوری چیست؟

حال که با خلاقیت آشنا شدیم، دیگر وقت آن است که به معنای نوآوری بپردازیم تا بتوانیم با تفاوت نوآوری و خلاقیت بیشتر آشنا شویم. نوآوری درواقع اجرای افکار و ایده‌هایی است که از خلاقیت نشات گرفته است. به بیان ساده نوآوری، خلاقیت اجرا شده است.

نوآوری و خلاقیت در کارآفرینی نقش مهمی را ایفا می‌کنند ، لزوم ادامه و حیات یک سازمان، ابتکار و نوآوری است که در آن مجموعه جریان دارد. فی‌الواقع در سازمان‌ها، ابتکار و نوآوری با سه هدف افزایش بهره‌وری، تقویت پایداری و افزایش درآمد در کسب و کار مورد توجه قرار می‌گیرد. 

طبیعتاً با اشاره به مواردی فوق، تفاوت نوآوری و خلاقیت را درک کرده‌اید. نوآوری ارزش جدیدی به ایده شما می‌افزاید و نهایتاً آن را به ایده‌ای پخته و کامل تبدیل می‌کند. برای درک بهتر مطلب لا ما در ادامه همراه باشید تا به صورت تکمیلی به بررسی تفاوت نوآوری و خلاقیت بپردازیم. 

تفاوت نوآوری و خلاقیت

همانطور که بیان کردیم خلاقیت و نوآوری مفاهیمی متفاوت از یکدیگر دارند. خلاقیت منجر به تولید ایده جدیدی می‌شود، اما نوآوری به کاربرد ایده تولیدشده می‌پردازد. درست است که خلاقیت لازمه نوآوری است، اما خلاقیت همان نوآوری نیست. هنگامی‌که یک ایده وارد مرحله اجرا می‌شود، دیگر از مرحله خلاقیت خارج به نوآوری تبدیل می‌شود.

از آنجاکه که هر فردی از خلاقیت تا ابتکار و نوآوری راهی طولانی را در پیش دارد، برای اینکه بتواند یک تفکر نو را به محصولی جدید تبدیل کند، مستلزم تلاش بسیاری است؛ به‌همین منظور معمولاً افراد پرتلاش، افرادی نوآور و خلاق نیز هستند.

تاثیر نوآوری و خلاقیت در کارآفرینی

(تاثیر نوآوری و خلاقیت در کارآفرینی)

تاثیر نوآوری و خلاقیت در کارآفرینی

اگر نوآوری و خلاقیت منجر به خدمتی جدید شود، ماهیت آن به کارآفرینی تغییر پیدا می‌کند، به‌همین منظور است که باید یکی از ارکان اصلی کارآفرینی را داشتن خلاقیت و نوآوری دانست. کارآفرینان افرادی هستند که به‌وسیله ابتکار و نوآوری، همچنین ترکیب فرصت‌ها و منابع، اقدام به خلق کسب‌وکاری جدید می‌کنند؛ به‌عبارتی دیگر، فرآیند خلق چیزی باارزش و متفاوت را کارآفرینی می‌گویند.

باتوجه به مطالب فوق قطعاً متوجه تفاوت نوآوری و خلاقیت شده‌اید. ضمناً باید به‌خاطر بسپارید لازمه نوآوری، خلاقیت و لازمه کارآفرینی، نوآوری است و این سه مفهوم به‌گونه‌ای تکمیل‌کننده یکدیگر هستند، اما با یکدیگر یکسان نیستند.

سخن آخر

پیش‌تر به این مسئله اشاره کردیم که امروزه برخی از افراد نوآوری و خلاقیت را هم معنی می‌دانند، به همین منظور در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی تفاوت نوآوری و خلاقیت پرداختیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*