تفاوت کار گروهی و فردی


واحد تولید محتوا 27 خرداد 1400 4 دقیقه مطالعه
iOS 14

عقاید و نظرات متفاوتی در ارتباط با تفاوت کار گروهی و فردی وجود دارد. شیوه کاری هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، برخی از افراد به کار گروهی علاقمند هستند در عین اینکه برخی دیگر به کار فردی علاقه دارند. نمی‌توان به‌طور قطع نظر مثبت یا منفی راجع به تفاوت میان کار گروهی و فردی ارائه داد، به‌دلیل اینکه هرکدام از این روش‌ها مزایای خود را دارد که وابسته به نوع شغل فرد است.

نکته حائز اهمیت در این میان، این مسئله است که هر فردی باید با تعریف کار فردی و کار تیمی به‌طور کامل آشنایی داشته باشد، ضمن اینکه برای یادگیری کار گروهی نیازمند آموزش‌ها و مهارت‌هایی است که برای هر فردی به مرور زمان قابل دسترسی است. 

در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به تفاوت میان کار گروهی و کار فردی بپردازیم؛ ضمن اینکه شما مخاطبین عزیز را با تعریف کار فردی و کار تیمی به صورت مجزا آشنا کنیم. پس اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال آشنایی با تفاوت این دو روش هستند، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کار گروهی

 تعریف کار گروهی

هنگامی‌که مجموعه‌ای از افراد برای انجام کاری مشترک در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، یک گروه را تشکیل می‌دهند که نتیجه کار آن‌ها یک کار گروهی را شکل خواهد داد. در کار گروهی، مسئولیت‌ها و وظایف کاملاً دقیق بین اعضاء گروه تقسیم می‌شود که هرکس موظف است مسئولیت خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

در کار گروهی حداقل میزان تعامل و هماهنگی بین افراد یک گروه وجود دارد و هرکس به‌تنهایی مسئولیت خویش را انجام می‌دهد؛ البته ناگفته نماند که آن معدود تعاملاتی که بین اعضاء گروه وجود دارند، مربوط به افرادی است که وظایف آن‌ها به‌طور مستقیم باهم در ارتباط است.

درواقع در کار گروهی علی‌رغم اینکه کار توسط جمعی از افراد انجام می‌شود، روح گروهی و تعاملات جمعی میان آن‌ها وجود ندارد؛ تنها چند نفر به‌صورت کاملاً مستقل در کنار هم کار مشترکی را با هم انجام می‌دهند.

کار تیمی

(کار تیمی)

تعریف کار تیمی

عموم مردم کار تیمی و کار گروهی را یکسان می‌دانند، در صورتی‌که این دو، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. همانطور که در فوق به تعریف کار گروهی پرداختیم، در این بخش نیز به تعریف کار تیمی خواهیم پرداخت و در ادامه خواهیم گفت که کار تیمی تعریفی متفاوت از کار گروهی دارد. در کار تیمی برخلاف کار گروهی نه‌تنها مسئولیت به‌ صورت دقیق میان اعضاء تیم مشخص نشده است، بلکه هر فردی علاوه‌بر وظایف خویش، وظایفی را نیز در قبال تیم خود برعهده دارد.

در کار تیمی یک نفر مسئولیت هماهنگی میان اعضاء تیم را برعهده دارد؛ ضمن اینکه  برای افزایش سطح بهره‌وری، اهداف و همچنین روند انجام کارها در تیم را دنبال می‌کند. در کار تیمی هیچ فردی کار خود را به تنهایی انجام نمی‌دهد بلکه تمامی کارها در تعامل اعضای تیم با یکدیگر انجام می‌شود.

درواقع نتیجه‌ای که از کار تیمی بدست می‌آید، تلاش مجموعه افرادی است که بین آن‌ها روح تیمی و تعاملات جمعی زیادی وجود دارد. به بیانی دیگر چند نفر به صورت مستقل در یک تیم گردهم آمدند و یک روح مشترک را تشکیل داده‌اند.

کار فردی

(کار فردی)

تعریف کار فردی

تعریف کار فردی کاملاً واضح و مشخص است. هنگامی‌که کاری را به‌تنهایی انجام می‌دهید، بسیار کارآمدتر از دیگر مواقع هستید، چراکه در کار فردی احساس فوق‌العاده‌ای وجود دارد که موجب می‌شود هرکاری که خواسته قلبی‌تان است را انجام دهید. 

تعریف کار فردی به مزایای بسیار آن اشاره دارد که آزادی عمل و فکر و همچنین سرعت عمل در زمان انجام کارها را چاشنی آن کرده است. البته نباید فراموش کرد که در برخی مواقع اهمال‌کاری می‌تواند همانند یک مانع بزرگ بر سر راه موفقیت در کار فردی عمل کند.

تفاوت کار گروهی و فردی

(تفاوت کار گروهی و فردی)

تفاوت کار گروهی و فردی

اگر بخواهیم به بررسی تفاوت میان کار گروهی و فردی بپردازیم، می‌توان به موارد ذیل اشاره داشت.

  • در کار گروهی جریان ثابتی از ایده‌های خلاقانه وجود دارد که به سرعت، پیاده‌سازی و اجرا می‌شوند.؛ درواقع هنگامی‌که چندین فکر و ایده ناب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و هر شخصی از زاویه خود به آن موضوع نگاه می‌کند، باعث شکل‌گیری تعداد زیادی طرح خلاقانه و اصیل می‌شود.
  • در کار فردی تنها شما هستید و افکارتان، به‌همین دلیل به هر تصمیمی که می‌گیرید اطمینان کامل خواهید داشت پس گام‌های استواری در جهت جلو بردن پروژه خود برمی‌دارید.
  • در کار گروهی فشار کاری بین اعضای گروه تقسیم می‌شود و این مسئله را می‌توان از مهم‌ترین مزایای این روش کاری دانست. این ویژگی منجر می‌شود که افراد باانگیزه در کنار هم مشغول بکار باشند تا با کمک هم پروژه را تمام کنند.
  • برای افرادی که از درگیری و کشمکش دوری می‌کنند، کار فردی بهترین گزینه است، چراکه در کار فردی هیچ درگیری و کشمکشی وجود ندارد و شما تنها فرد مسئول در پروژه هستید که البته تمام اعتبارات نیز متعلق به شخص شماست.

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم به‌طور قطع نمی‌توان گفت که کار گروهی بهتر است یا کار فردی؟، اما یقیناً همه چیز به روحیات افراد و کارمندان بستگی دارد و آن‌ها هستند که باید تصمیم بگیرند کدام روش برایشان مناسب‌تر است.

سخن آخر

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی تفاوت میان کار گروهی و کار فردی پرداختیم، همچنین متوجه شدیم که کار گروهی و تیمی کاملاً متفاوت از یکدیگر می‌باشند. امیدواریم مطالب مطرح شده در این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*