خلاصه کتاب 21 درس برای قرن 21


academyhaft 27 اردیبهشت 1400 4 دقیقه مطالعه
iOS 14

کتاب 21 درس برای قرن 21 نوشته یووال نوح هراری سومین کتاب از سه گانه این نویسنده است، تمرکز این کتاب بر روی زمان حال می‌باشد. دو کتاب قبلی او یعنی انسان خردمند و انسان خداگونه به بررسی گذشته و آینده پرداخته است، اما کتاب 21 درس برای قرن 21 به بررسی مسائل حال حاضر و آینده نزدیک بشر می‌پردازد.

در مقدمه این کتاب برای روشن شدن هدف کتاب چند سوال مهم مطرح شده است:

  • اکنون چه چیزی در حال روی دادن است؟
  • بزرگ‌ترین چالش‌ها و مهم‌ترین انتخاب‌های امروز چیست؟
  • به چه چیزی باید توجه کنیم؟
  • چه چیزی باید به کودکانمان بیاموزیم؟

در این مقاله از سایت آکادمی هفت با ما همراه باشید تا به بررسی خلاصه کتاب 21 درس برای قرن 21 بپردازیم.

یووال نوح هراری

(یووال نوح هراری)

درباره نویسنده کتاب 21 درس برای قرن 21

یووال نوح هراری متولد 24 فوریه 1976 تاریخ‌دان و نویسنده اسرائیلی که استاد تاریخ دانشگاه عبری اورشلیم است. وی دارای مدرک دکترا تاریخ از دانشگاه آکسفورد است. 

دو کتاب قبلی وی یعنی انسان خردمند و انسان خداگونه بیش از 12 میلیون نسخه فروش داشتند و به 45 زبان ترجمه شده است. وی در سال 2011 جایزه انجمن نظامی مانکادو را به دلیل مقالات درخشانش در حوزه تاریخ نظامی و دوبار جایزه پولانسکی را در سال‌های 2009 و 2012 برای خلاقیت و اصالت دریافت کرده‌است.

خلاصه کتاب 21 درس برای قرن 21

در دو کتاب قبلی هراری خواننده با داستان رو‌به‌رو بود، داستان گذشته و آینده را روایت می‌کرد و خواننده متوجه هدف کتاب و روایت داستان کتاب بود، اما در کتاب 21 درس برای قرن 21 روایت تاریخی وجود نداشته بلکه کتاب از درس‌های مختلفی تشکیل شده‌است.

کتاب 21 درس برای قرن 21 همانند عنوانش از 21 درس تشکیل شده که به بررسی چالش‌های جدی که در زمان حال حاضر وجود دارد می‌پردازد. سوالات مختلفی در این کتاب وجود دارد که این 21 درس در پاسخ به آن‌ها است، اما وجه مشترک همه درس‌ها پاسخ به دو سوال ذیل است:

  1. واقعا در دنیای امروز چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟
  2. معنای این اتفاقات چیست؟

این کتاب در پنج بخش دسته‌بندی شده‌است.

خلاصه کتاب 21 درس برای قرن 21

(خلاصه کتاب 21 درس برای قرن 21)

بخش اول کتاب 21 درس برای قرن 21

اولین بخش از کتاب 21 درس برای قرن 21 به چالش تکنولوژیک می‌پردازد. چهار فصل آرمان‌زدایی، کار، آزادی و برابر فصول این بخش را تشکیل می‌دهد. در این بخش نویسنده به این نکته تاکید دارد که امروزه انسان‌ها بیشتر به قصه‌ها توجه دارند، اما نکته اصلی در این است که امروزه قصه‌های مهم و گسترده جهانی در حال از بین رفتن هستند.

بخش دوم کتاب 21 درس برای قرن 21

دومین بخش از کتاب 21 درس برای قرن 21 به چالش سیاسی می‌پردازد. فصل‌های جامعه، تمدن، ناسیونالیسم، دین و مهاجرت فصول این بخش را تشکیل می‌دهند.در این بخش چگونگی تهدید شدن هسته مدرن ارزش‌های آزادی و برابری توسط ادغام بیوتکنولوژی و تکنولوژی اطلاعات را نشان می‌دهد. 

بخش سوم کتاب 21 درس برای قرن 21

سومین بخش از کتاب 21 درس برای قرن 21 یأس و امید نام دارد. فصل‌های تروریسم، جنگ، فروتنی، خدا و سکولاریسم فصول این بخش را تشکیل می‌دهند. این بخش را می‌توان چالشی‌ترین بخش کتاب دانست. اعتقاد نویسنده در این بخش کتاب بر این مسئله تاکید می‌کند که باوجود چالش‍های بی‌سابقه و اختلاف‌های شدید تنها زمانی می‌توان بر مشکلاتی مانند تروریسم و جنگ فایق آمد که ترس‌هایمان را کنترل کنیم و کمی از عقایدمان کوتاه بیاییم.

بخش چهارم کتاب 21 درس برای قرن 21

چهارمین بخش از کتاب 21 درس برای قرن 21 حقیقت نام دارد. فصول جهل، عدالت، پسا حقیقت و افسانه عملی فصول این بخش را تشکیل می‌دهند. نویسنده در این بخش به ما نشان می‌دهد که فرآیندهای جهانی بسیار پیچیده‌تر از آن شده‌اند که هرکسی به راحتی قادر به درک آن باشد. 

این بخش را می‌توان مهم‌ترین بخش کتاب به حساب آورد به دلیل اینکه به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌توان حقیقت جهان را فهمید و برای اینکه قربانی تبلیغات و خبرهای جعلی نشویم چه کاری باید انجام دهیم.

بخش پنجم کتاب 21 درس برای قرن 21

آخرین بخش از کتاب 21 درس برای قرن 21 انعطاف‌پذیری نام دارد.فصل‌های تعلیم، تربیت، معنا و مراقبه فصول این بخش را شامل می‌شود. در این بخش سوال‌های اساسی و تفکربرانگیزتری مطرح شده است، همچنین تهدید‌های متفاوت را کنارهم قرارداده و نگاه کلی‌تری به آن‌ها انداخته است. 

سخن آخر

شاید در ابتدای امر مطالعه این کتاب برای افرادی که کتاب‌های قبلی هراری را مطالعه نکرده‌اند سخت و ثقیل به نظر آید، اما واقعیت این است که کتاب 21 درس برای قرن 21 به ساده‌ترین شکل ممکن نوشته شده‌است که هر خواننده‌ای را در خود غرق می‌کند. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*