آشنایی با خود انضباطی (قسمت اول)


academyhaft 23 خرداد 1400 7 دقیقه مطالعه
iOS 14

خود انضباطی (Self-Discipline) ویژگی است که به‌طور کامل در هر فردی وجود ندارد و نیاز افرادی که به دنبال پرورش ویژگی خود انضباطی در درون خود هستند نیاز به تمرین فراوان در این زمینه دارند. در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی چیستی خود انضباطی و راهکارهایی که به‌وسیله آن می‌توانید این ویژگی را در خود پرورش دهید پرداختیم. در ادامه با ما همراه باشید.

خود انضباطی چیست؟

اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از خود انضباطی ارائه دهیم می‌توان گفت خود انضباطی به معنای توانایی انجام کاری است که لازم است انجام دهید. درواقع به‌وسیله خود انضباطی شما توانایی این را پیدا خواهید کرد که برای رسیدن به موفقیت بلند مدت، آسایش و آرزوهای لحظه‌ای خود را کنار بگذارید.

تمام اهمال‌کاری‌های ما برای رسیدن به اهدافمان از ذهن عاطفی‌امان نشات می‌گیرد، خود انضباطی به ما توانایی مقابله با ذهن عاطفی با تکیه‌بر اقدامات منطقی را می‌دهد. در ادامه برای شما مثالی از خود انضباطی بیان خواهیم کرد.

مثالی از خود انضباطی

(مثالی از خود انضباطی)

مثالی از خود انضباطی

چند سال قبل در یک شب زمستانی هنگام رانندگی برنامه رادیویی را گوش میدادم که موضوعش توجهم را جلب کرد. ابتدای مصاحبه را نشنیدم ولی ماجرا ازین قرار بود که برایتان نقل می کنم. برنامه رادیویی در حال گفتگو با مردی 60 ساله بود که مشکلات روانشناختی و پزشکی زیادی را در طول عمرش تجربه کرده بود .

این فرد در 30 سالگی به دلیل مشکلات قلبی و ریوی عملا علیل شده بود. در همین دوران انواع هراس‌ها (مخصوصا ترس از ارتفاع در او پدید می‌آید.) به او گفته شده بود به خودش استرس وارد نکند و تا جایی که می تواند همه چیز را راحت بگیرد. با این حال اوضاع او رو‌به‌راه نشده بود. یک روز از وضع زندگیش، طاقتش طاق می‌شود و تصمیم میگیرد کاری انجام بدهد.

همان شب به رستورانی می رود. همین طور که پشت میزش نشسته بود نگاهش به تصویری از بلندترین کوه از رشته کوه‌های آلپ، مون‌بلان می‌افتد. همان جا و همان لحظه تصمیم می‌گیرد که بر ترسش از بلندی و ارتفاع غلبه کند .

مدتی بعد برنامه و قصد خود را با دوستانش در میان می‌گذارد. درواقع به تعداد زیادی از آن‌ها خبر داد تا از ترس مضحکه شدن نتواند زیر قولش بزند. به‌جای تسلیم شدن برنامه تمرینی سختی را شروع می‌کند .سپس به اروپا می‌رود و یک راهنما استخدام می‌کند و از کوه مون‌بلان بالا می‌رود .

از آن زمان تقریبا شش بار این راه را پیموده است و قصد دارد یک بار دیگر این صعود را انجام دهد تا رکورد صعود افراد غیرحرفه‌ای از مون بلان را در دنیا به نام خود ثبت کند .
یکبار پیش آمد که در دمای زیر صفر و کولاک به صعود خود ادامه داد. به‌منظور حفظ آمادگی جسمانی برای انجام این کار طاقت فرسا، او هر روز چندین کیلومتر می‌دوید و بیش از دوازده بار طول استخر را شنا می‌کرد. او بر این باور است که کوه مون‌بلان، زندگی او را نجات داده است . 

به جای اینکه فکر بالا رفتن از قله‌های بلند او را بترساند، مثل آهنربا جذبش می‌کند .
حتی تصور میزان خود انضباطی این مرد میانسال سخت است که با وجود ضعف جسمانی خودش را به جایی رسانده که عملا با کوهنوردان با تجربه رقابت می‌کند .
می‌توانید تصور کنید روزانه چندین کیلومتر دویدن و مسافت زیادی شنا برای آماده شدن جهت صعود یعنی چه؟ 

تک تک ما چقدر بهانه‌تراشی می‌کنیم تا از زیر چنین کارهای دشواری فرار کنیم ؟
علی‌رغم اینکه قهرمان داستان ما برای کار کشیدن از بدن سالخورده و بیمار خود تا سرحد خستگی مفرط رنج زیادی را به جان خریده، اما همین کار طاقت‌فرسا زندگیش را نجات داده است .به عبارت دیگر او سلامتی خود را فقط به این دلیل بازیافت چون حاضر نشد از مسئولیت سنگین مراقبت از بدنش سرباز زند .

تاثیر خود انضباطی در موفقیت

(تاثیر خود انضباطی در موفقیت)

تاثیر خود انضباطی در زندگی افراد موفق

شاید ما با اهداف افراد موافق نباشیم، اما مطمئناً می‌توانیم قدرت تسلطی را تحسین کنیم که آن‌ها روی خودشان داشته‌اند تا به اهدافشان برسند. آن‌ها تقدیرشان را رقم می‌زنند، چون به رمز و راز خود انضباطی پی‌برده‌اند. بدون خود انضباطی، تمام استعداد و اهداف عالیشان هیچ تفاوتی با تصمیماتی نداشت که هرساله برای تغییر می‌گیریم و به ندرت به آن‌ها جامه عمل می‌پوشانیم. دقیقاً به همین دلیل است که اغلب ما قهرمان نیستیم .

حرف من این است که خود انضباطی را تحت سلطه خود درآورید در این صورت، هر وقت بخواهید می‌توانید از آن استفاده کنید. نه زمانی که شخص دیگری سعی دارد شما را متقاعد کند یا وقتی که دیگر عاجز شده‌اید و چاره‌ای ندارید. اگر این مهارت را در مشت خود داشته باشید زندگی بسی آسان‌تر می‌شود. شما پتانسیل خود انضباطی را دارید. چیزی که به آن احتیاج داریم توانایی تسلط بر آن است 

چرا باید خود انضباطی را در زندگی خود پرورش دهیم؟

خود انضباطی یک مهارت مهم است که برای مهار خشم  و ترس باید در آن تسلط بیاید درواقع تا فردی در خود انضباطی تبحر پیدا نکرده باشد، نمی‌تواند بر مشکلات دیگر غلبه کند. از ادیسون نقل شده است که نبوغ از ده درصد هوش و نود درصد تلاش ساخته شده است. شک نداشته باشید که نود درصد تلاش ادیسون تا حد زیادی از خود انضباطی او سرچشمه میگرفت. 

ضعف در خود انضباطی یک خصوصیت طبیعی است. انسان ناکامی‌ها را دوست ندارد بنابراین می‌خواهد ناکامی‌ها را فوراً از سر راهش بردارد و سریع‌ترین راه برای رسیدن به رفاه و راحتی را در پیش بگیرد. رسیدن به لذت از سریع‌ترین راه ممکن، شاید در کوتاه مدت خوشایند ولی در طول زمان می‌تواند به‌طرز وحشتناکی پر هزینه و رنج آور باشد .

تکنیک های خود انضباطی 

در ادامه برای شما عزیزان تکنیک‌هایی که با تکیه‌بر آن‌ها می‌توانید ویژگی خود انضباطی را در خود پرورش دهید بیان کردیم.

همین حالا شروع کنید

(همین حالا شروع کنید)

منتظر احساس خوب داشتن نباشید

اگر احساس خوبی نداری، انجامش نده! متأسفانه ما با این پیام، شستشوی مغزی ‌شدیم. چرا انجام یا عدم انجام یک کار باید به احساس ما وابسته باشد؟ ما غالباً چیزهایی از این قبیل می‌شنویم که: «اگر احساس خوبی داری، انجامش بده یا اگر احساس خوبی نداری، انجامش نده!» انتخاب انجام یا عدم انجام کاری بر اساس احساسی که به آن داریم، یک فاجعه است. وقتی شما در شروع یک کار احساس بدی دارید و بر پایه آن عمل می‌کنید، قطعاً سرانجام آن کار نیز “بد” خواهد شد.

کاری را که شروع کرده‌اید به اتمام برسانید

سؤالی که اینجا مطرح می‌شود و من دوست دارم درباره آن بیندیشید این است که: شما برای تکمیل کردن و به سرانجام اهدافتان (مانند کاهش وزن، تمام کردن یک رمان، ایجاد کسب‌وکار جدید و یا تسلط بر یک ساز موسیقی) چقدر انرژی، زمان و نیرو صرف می‌کنید؟ چقدر برای به پایان رساندن یک هدف، تلاش و کوشش می‌کنید؟ چقدر انجام اهدافتان، موضوعی جدی برای شماست؟ 

بر روی انجام اهدافتان تمرکز کنید. به انجام دادن اهداف خود متعهد باشید. زمانی که صبح از خواب بیدار می‌شوید به خود بگویید: من امروز را تمام نخواهم کرد مگر اینکه کاری هرچند کوچک برای دستیابی به هدفم انجام دهم. این روش، یکی از تکنیک‌های فوق‌العاده خود انضباطی، برای موفقیت است.

بهانه نیاورید

(بهانه نیاورید)

بهانه نیاورید

با خودتان صادق باشید. آیا این جملات برای شما آشنا نیست؟ « من برای انجام آن، به‌اندازه کافی باهوش نیستم»، « بگذار برای وقتی‌که موقعیت بهتری پیدا کردم»، « کسی در این راه به من کمک نمی‌کند، من به‌تنهایی از عهده آن برنمی‌آیم» و از این دست جملات
این‌ها چیزی بیشتر از بهانه‌تراشی نیست. اگر قرار باشد همه وسایل و امکانات لازم برای دستیابی به هدفتان در اختیار شما قرار گیرد، تلاش چه معنایی پیدا خواهد کرد؟ آیا فکر می‌کنید افرادی که به موفقیت‌های بزرگ دست‌یافته‌اند، همه امکانات برایشان فراهم بوده است؟ قطعاً خیر. پس شما نیز دست از بهانه‌تراشی بردارید، تمام تلاشتان را بکنید و خود را وقف هدفتان کنید آنگاه خواهید دید که هیچ هدفی برای شما بزرگ نیست!

سخن آخر

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی مفهوم خود انضباطی پرداختیم و چند روش برای پرورش این ویژگی در زندگیتان به شما عزیزان ارائه دادیم. امیدواریم که مطالب عنوان شده در این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شود. برای خواندن قسمت دوم مقاله خود انضباطی می‌توانید به لینک ذیل مراجعه فرمایید. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

خود انضباطی قسمت دوم

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*