درونگرایی افسردگی نیست


academyhaft 10 خرداد 1400 4 دقیقه مطالعه
iOS 14

 بسیاری از مردم افراد درونگرا را، افرادی سرد، جامعه ستیز، خجالتی و تنها تصور می‌کنند و اغلب به این افراد لقب افسرده داده می‌شود؛ این در حالی است که معانی این دو در علم روانشناسی کاملا با یکدیگر متفاوت است.

درونگرایی یک ویژگی شخصیتی است که در یک سوم افراد دیده می‌شود، اما به دلیل اینکه کمتر در معرض دید هستند، بسیای از آن‌ها به چشم نمی‌آیند. در درونگرایی، عواطف، احساسات، علایق و دغدغه‌های فرد به دنیای درون ذهنش معطوف می‌شود و بیشتر به کند و کاو و جستجو در درون خود می‌پردازد. افراد درونگرا از تنهایی خود لذت می برند و جمع انرژی آن‌ها را می‌گیرد. اما منزوی و گوشه گیر نیستند و جمع‌های مخصوص خود را دارند. باور عموم درباره این افراد اغلب اشتباه است و به آن‌ها برچسب‌های مختلفی زده می‌شود.

افسردگی با احساس خشم و غم و اندوه همراه است و همین احساسات گاها زندگی فرد افسرده را دچار اختلال میکند، ولی افراد درونگرا فقط احتیاج به تنهایی و سکوت دارند. به همین منظور در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به معرفی شخصیت درونگرایی بپردازیم. پس اگر شما هم به دنبال شناخت ویژگی‌های شخصیتی افراد درونگرا هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

درونگرایی چیست؟

(درونگرایی چیست؟)

درونگرایی به چه معناست؟

برای اولین بار روانشناسی به نام کارل یونگ در دهه 1960 مبحث درونگرا و برونگرایی را مطرح کرد. وی معتقد بود تفاوت این دو گروه در منبع نشات گیری انرژی درونیشان است. برونگراها در محیط های شلوغ و نزدیک اطرافیانشان پرانرژی هستند؛ در صورتی که درونگراها برای انرژی درونی خود به تنهایی و سکوت احتیاج دارند.

در آغاز بحث گفتیم که درونگرایی با افسردگی متفاوت است ولی احتمال افسردگی در افراد درونگرا بسیار بیشتر از افراد برونگرا است. زیرا انتظاراتی که آن‌ها از شادی دارند شاید خیلی کم برایشان رخ دهد و دلیل دیگر نیز میل به تنها بودن این افراد است.

ویژگی افراد درونگرا

(ویژگی افراد درونگرا)

ویژگی افراد درونگرا چیست؟

تا اینجای کار با تعریف درونگرا بودن و تفاوتش با افسردگی آشنا شدیم حال اجازه دهید برخی از ویژگی های رفتاری این افراد را بیان کنیم تا بهتر این اشخاص را درک کنیم.

  • افراد درونگرا انرژی خود را در برخوردهای اجتماعی از دست می‌دهند و برای تمدید این انرژی یا به زبان ساده تر برای شارژ شدن نیاز به تنهایی دارند.
  • احساسات خود را غالبا به صورتی کتبی بهتر بیان میکنند، یعنی برای این دسته از مردم نوشتن راحت تر از سخن گفتن است.
  • از جمع های شلوغ خوششان نمی‌آید و دوست دارند بیشتر روز خود را تنهایی سپری کنند.
  • هر فرد درونگرا یک یا چندین دوست خیالی دارد که ترجیح می‌دهد بجای صحبت کردن با انسان های واقعی با دوستان خیالی خود صحبت کند.
  • برای یک فرد درونگرا صحبت کردن پشت تلفن بسیار دشوار است، تا حدی که روبه‌رو شدن با بزرگ‌ترین ترسشان از تلفنی صحبت کردن آسان‌تر است.
  • امکان ندارد یک فرد درونگرا بتواند بدون فکر کردن به مسئله ای آن را به زبان بیاورد، او آنقدر به موضوع فکر می‌کند تا راهی را برای به زبان آوردن آن موضوع پیدا کند.
  • این افراد زمانی می‌توانند کاری را بهترین نحو ممکن انجام دهند که تنها باشند؛ زیرا تنهایی و انزوا به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بر روی خود تمرکز کنند.
  • برای افراد درونگرا اصلا تعداد دوستان مهم نیست بلکه آنها ترجیح می‌دهند که تعداد محدودی دوست صمیمی داشته باشند، در مورد دوست‌یابی، آن‌ها به ضرب المثل کیفیت بهتر از کمیت است بسیار معتقداند.
  • ذهن افراد درونگرا، وقتی که به بحث ایجاد شده علاقه‌ای نداشته باشد به طور اتوماتیک از زمان و مکان منحرف می‌شود و سایر افراد معمولا آنها را متهم به حواس‌پرتی می‌کنند.
  • ویژگی‌های دیگر که میتوان به آن اشاره کرد ساکت بودن، کم حرف بودن، توداری، ملاحظه کار و ژرف‌نگر بودن است. 

دکتر جنیفر کانوایلر انرژی گرفتن درونگراها را اینگونه مطرح می‌کند. “میتوانیم سرکردن فرد درونگرا در تنهایی را به شارژ کردن دوباره دستگاه برقی تشبیه کنیم. پس از آنکه انرژی لازم را از این تنهایی دریافت کردند، وارد جامعه خواهند شد و با مهارت هرچه تمام‌تر با مردم جامعه ارتباط برقرار خواهند کرد.”

به علایق درونگراها احترام بگذاریم

(به علایق درونگراها احترام بگذاریم)

این را به‌خاطر داشته باشید که رونگرایی بد نیست

 درونگرایی یک ویژگی است نه اختلال و برای این مسئله هیچکس حق تمسخر فرد درونگرا را ندارد. مگر ما افراد چپ دست که تعدادشان در جامعه به نسبت راست دستان کم تر است را مورد تمسخر قرار می‌دهیم؟ درونگرایی نیز مانند چپ دست بودن مشکلاتی به همراه دارد ولی این یک مسئله کاملا عادی است و باید پذیرفته شود.

متاسفانه در جامعه امروزی افراد برونگرا بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند و همین موضوع باعث می‌شود افراد درونگرا اعتماد به نفس خودشان را از دست بدهند و فکر کنند اختلال روحی یا روانی دارند.

سخن آخر 

از دیرباز تا کنون صفات و تعبیرات ناخوشایندی به افراد درونگرا نسبت داده می‌شود اعم از گوشه گیر، افسرده، جمع گریز، مضطرب و بسیاری دیگر از این قبیل صفات که باعث میشود افراد درونگرا هرچه بیشتر از افراد جامعه فاصله بگیرند. ولی آنچه که این افراد باید روی آن متمرکز باشند شناخت و درک بهتر خود است نه سخنان بیهوده‌ی بعضی آدم ها.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد بر این داشتیم که به بررسی ویژگی‌های افراد درونگرا بپردازیم. در نهایت این را به خاطر داشته باشید که درونگرایی نیز همانند برونگرایی یک ویژگی است و افراد درونگرا نیز احتیاج دارند به نظرات و علایقشان احترام گذاشته شود. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*