10 راهکار برای ارتقا شخصیت خود


واحد تولید محتوا 26 خرداد 1400 4 دقیقه مطالعه
iOS 14

ارتقا شخصیت از جمله مواردی است که برای پیشرفت زندگی اجتماعی ما اهمیت ویژه‌ای دارد. شخصیت ما متشکل از مجموعه‌ صفات و ویژگی‌های مختلفی است که منجر به تفاوت شخصیتی هر فردی با فرد دیگر می‌شود. برخلاف تصور اکثر غالب افراد، شخصیت افراد ثابت نیست و می‌توان در جهت ارتقا شخصیت بالغ اقدام کرد.

شما می‌توانید بااستفاده از راهکارهای موجود به فردی با شخصیت قوی و محکم تبدیل شوید. معمولاً همه افراد از بودن در کنار افرادی با شخصیت بالغ و خوب لذت می‌برند. ممکن است با خود فکر کنید که چه تغییراتی می‌تواند در ارتقا شخصیت ما تاثیرگذار باشد؟

در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی راهکارهایی برای ارتقا شخصیت بپردازیم. بااستفاده از روش‌هایی که در این مطلب مطرح خواهیم کرد شما می‌توانید در جهت ارتقا شخصیت خود به شخصیت بالغ و ساختن شخصیت قوی و محکم تلاش کنید.

شخصیت چیست؟

(شخصیت چیست؟)

شخصیت چیست؟

شخصیت، الگوی رفتاری فرد را براساس تفکر و احساس وی تشکیل می‌دهد که منجر به متمایز شدن شخصیت انسان‌ها از یکدیگر می‌شود. جالب است بدانید که شخصیت بالغ و خوب تاثیرگذاری بیشتری نسبت به ظاهر جذاب دارد و موجب جذب اطرافیان به سوی شما می‌شود. 

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم تا همین چندی پیش عموم مردم بر این باور بودند که شخصیت افراد تغییر نمی‌کند، اما به مرور زمان این تفکر دستخوش تغییراتی شد که به منعطف بودن شخصیت اشاره دارد. امروزه عموم مردم به دنبال ارتقا شخصیت خود و تبدیل آن به شخصیت قوی و محکم هستند.

راهکارهایی برای ارتقا شخصیت

باتوجه به اهمیت و تاثیرگذاری شخصیت بالغ در جامعه، عموم مردم به‌منظور بهبود روابط اجتماعی خویش اقدام به ارتقا شخصیتشان می‌کنند. به‌خاطر بسپارید، همانگونه که برای افزایش جذابیت‌های ظاهری خود تلاش می‌کنید، باید در جهت ارتقا شخصیت خود نیز تلاش کنید؛ به همین منظور در ادامه به بررسی راهکارهایی عالی برای ارتقا شخصیت خواهیم پرداخت.

خودتان باشید

(خودتان باشید)

خودتان باشید

اولین و مهم‌ترین راهکار برای ارتقا شخصیت این است که خودتان باشید. هیچوقت صرفاً برای اینکه در جمعی موردپسند دیگران قرار بگیرید، تظاهر به چیزی که نیستید، نکنید؛ این کار معمولاً نتیجه عکس می‌دهد و منجر به دوری اطرافیانتان از شما خواهد شد. هر فردی شخصیتی منحصربه‌فرد دارد و این اصالت شخصیتی منجر به جذابیت وی برای اطرافیانش می‌شود.

از اطرافیانتان حمایت کنید

یکی از خصوصیات جذابی که می‌توانید برای ارتقا شخصیت خود به سراغش بروید، حامی بودن است. همه افراد شخصیت‌های حامی را دوست دارند، خود شما هم وجود چنین خصوصیتی را در اطرافیانتان دوست خواهید داشت، پس سعی کنید حامی اطرافیانتان باشید.

شنونده بودن را یاد بگیرید

شنونده خوب بودن هنری است که با فراگیری آن می‌توانید گام بزرگی در ارتقا شخصیت خود بردارید. هیچ چیزی جذاب‌تر از این نیست که فردی با تمام وجود به حرف‌های شما گوش فرادهد. هنگامی‌که شما با اشتیاق به تک‌تک کلمات فرد مقابل گوش می‌دهید به او این احساس را منتقل خواهید کرد که وی برای شما مهم است.

فن بیان داشته باشید

(فن بیان داشته باشید)

فن بیان داشته باشید

برای ارتقا شخصیت خود باید توانایی خوش صحبتی را در خود پرورش دهید. هنگامی‌که بتوانید در ارتباط با موضوعی خوب صحبت کنید، اطرافیان را نیز به سوی خود جذب می‌کنید. برای پرورش این ویژگی در خود لازم که ارتباطات خود را گسترش دهید و درباره موضوعات مختلف مطالعه داشته باشید.

خالق فرصت‌های زندگی خود باشید

افرادی که دارای شخصیت قوی و محکم هستند، تلاش می‌کنند تا برای دستیابی به اهدافشان فرصتی را خلق کنند؛ این درصورتی است که سایرین در انتظار به‌وقوع پیوستن فرصتی در زندگیشان نشسته‌اند. برای ارتقا شخصیت خود باید با آغوش باز به استقبال تغییرات در زندگیتان بروید. اجازه ندهید که ترس‌هایتان شما و زندگیتان را کنترل کنند.

از بیان نظراتتان نترسید

آیا تا به‌حال برای شما هم پیش آمده است که به گفت‌وگو با افرادی بپردازید که هیچ نظری در هیچ زمینه‌ای نداشته باشند؟ قطعاً برای شما هم، چنین هم‌نشینی‌ خسته‌کننده است. در مطرح کردن نظرات خود درنگ نکنید، چراکه این مسئله بر جذابیت شخصیتی شما تاثیر مثبتی می‌گذارد. به شرط آنکه نحوه درست بیان کردن نظراتتان را بلد باشید.

مثبت نگر باشید

(مثبت نگر باشید)

مثبت‌نگری را فراموش نکنید

برای ارتقا شخصیت خود سعی کنید آدم شادی باشید که با ورودتان به جمع موجب بالارفتن سطح انرژی شوید. هیچکس دلش نمی‌خواهد که در کنار افراد منفی‌نگر وقت بگذراند. سعی کنید در برخورد با مردم لبخند برلب داشته باشید تا با حضورتان به اطرافیان روح دهید. افراد مثبت‌نگر همیشه باعث به‌وجود آمدن حس خوب در اطرافیان خود می‌شوند.

ارتباطات خود را گسترش دهید

برای ارتقا شخصیت خود لازم است که با فرهنگ‌ها و راه‌های متفاوت انجام کارها آشنا شوید؛ این امر مهم تنها در صورتی امکان‌پذیر است که با آدم‌های جدیدی که با شما متفاوت هستند، آشنا شوید. ملاقات با آدم‌های جدید افق‌های شخصیتی شما را گسترش می‌دهد، ضمن اینکه به شما کمک می‌کند تا روابط اجتماعی خود را توسعه دهید.

به‌دنبال جلب توجه دیگران نباشید

داشتن یک شخصیت بالغ بدان معناست که به‌دنبال تائید گرفتن از اطرافیانتان نباشید و شادی و امنیت را از درون خودتان دریافت کنید. با ارتقا شخصیت خود در این مسیر تبدیل به فردی خواهید شد که اعمال و رفتارشان به‌جای آن‌ سخن می‌گویند و به‌دنبال رفتارهای نمایشی نیستند.

افزایش سطح مطالعه

(افزایش سطح مطالعه)

با مطالعه زیاد علایق خود را گسترش دهید

مطالعه در زمینه‌های مختلف علاوه‌بر اینکه به ارتقا شخصیت شما کمک خواهد کرد، زمینه‌های یادگیری شما را گسترش می‌دهد، همچنین در صورت ملاقات با افراد جدید حرفی برای گفتن خواهید داشت، نکته حائز اهمیت در این میان این است که اطلاعات خود را به‌گونه‌ای با آن‌ها درمیان بگذارید تا اشتیاق یادگیری را در اطرافیانتان افزایش دهید.

سخن آخر

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی ده راهکار برای ارتقا شخصیت پرداختیم. امیدواریم که مطالب مطرح شده در این مقاله برای بهبود شخصیت شما عزیزان مفید واقع شود. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*