راه های تقویت اراده چیست؟


واحد تولید محتوا 13 خرداد 1400 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

همه ما بارها این جمله را شنیده‌ایم که می‌گویند:”خواستن توانستن است”، درواقع برای اینکه بتوانیم خواستن را به توانستن بدل کنیم، نیازمند تقویت اراده هستیم. هر انسانی برای رسیدن به خواسته‌هایش نیازمند نیروی محرکی است، این نیروی محرک درواقع همان اراده نامیده می‌شود.؛ به همین منظور استفاده از راه های تقویت اراده به شما کمک می‌کند تا در مسیر دستیابی به خواسته‌هایتان گام‌های محکم‌تری بردارید.

اگر فردی نتواند در مسیر دستیابی به رویاهایش گام بردارد، درواقع فاقد عزم و اراده است، چراکه افزایش قدرت اراده، یکی از ارکان مهم در مسیر تلاش برای رسیدن به اهدافتان است. اگر اهداف بلند پروازانه در سر می‌پرورانید، طبیعتاً با استفاده از عزم و اراده می‌توانید شانس رسیدن به اهدافتان را دوچندان کنید.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی راه های تقویت اراده بپردازیم، پس اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال افزایش قدرت اراده هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

اراده چیست؟

در وجود هر انسانی دو بخش مهم وجود دارد که همیشه درحال رقابت با یکدیگر هستند. بخش اول قسمتی است که به اهداف بلندمدت فکر می‌کند درحالی‌که بخش دوم به جست‌وجو خوشحالی و لذت‌های آنی اختصاص دارد؛ به بیان دیگر می‌توان گفت عزم و اراده در اصل رقابت بین این دو بخش است.

لزوم افزایش قدرت اراده

(لزوم افزایش قدرت اراده)

لزوم افزایش قدرت اراده چیست؟

بدیهی است که ترک عادت‌های قدیمی امری سخت و دشوار است، اما فراموش نکنید که عدم ترک این عادات علت اصلی شکست ما در مسیر دستیابی به اهدافمان می‌باشد. در حالی‌که درمقابل، داشتن عزم و اراده امکان مدیریت کارها را در اختیار ما قرار می‌دهد. 

معمولاً در ابتدای مسیر انجام کاری که آن را به تازگی آغاز کرده‌ایم، اشتیاق و انگیزه زیادی در ما موج می‌زند، اما پس از گذشت اندک زمانی رفته‌رفته این انگیزه در ما کاهش می‌یابد، به‌طوری‌که این حس عدم اشتیاق در نهایت منجر به نیمه‌کاره رها کردن کارهایمان خواهد شد؛ از این‌رو برای جلوگیری از این مسئله لازم است که با شناخت و بهره‌مندی از راه های تقویت اراده در مسیر افزایش قدرت اراده خویش گام برداریم.

نکته‌ای که لازم است در این بین بدان توجه کنید، این است که انرژی خود را در مسیر تلاش‌های بیهوده هدر ندهید تا تمامی راه های تقویت اراده عنوان‌شده در این مقاله را به صورت یکجا و باهم بشناسید و آنها را بکار بگیرید، بلکه باید باتوجه به برنامه روزانه خود، تنها یک یا دو مورد را انتخاب کنید و با انجام دادن آن‌ها به صورت روتین، این موارد منتخب را به عادات مثبت بدل کنید، بدین ترتیب شما زمان کافی برای رسیدگی به تمام کارهای روزانه خود را خواهید داشت، ضمن اینکه باید به یاد داشته باشید اگر زیاده‌روی کنید، امکان خسته شدن و نصفه رها کردن مسیر پس از گذشت زمان کمی در شما وجود دارد.

راه های تقویت اراده چیست؟

برای اینکه بتوانید در زندگی به دستاوردهای مفیدی دست‌یابید داشته باشید، لازم است که با استفاده از عزم و اراده، تصمیمات آنی خود را کنترل کنید.؛ چراکه اراده می‌تواند نقش مهمی در موفقیت شغلی، اقتصادی، سلامت جسمی و روحی ما داشته باشد. حال که با اهمیت عزم و اراده آشنا شدید، در ادامه با ما همراه باشید تا باهم به بررسی راه های تقویت اراده می‌پردازیم.

ایجاد عادات مثبت

(ایجاد عادات مثبت)

عادات مثبت ایجاد کنید

زمانی که در زندگی خود با چالش‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کنید، عادات مثبت  نیروهای محرکه‌ای هستند که می‌توانند شما را قوی نگه دارند؛ درواقع ایجاد عادات مثبت در زندگی، یکی از راه های تقویت اراده است که علاوه‌بر تاثیرات مثبتی که در سبک زندگی شما دارد می‌گذارد، به تقویت عزم و اراده شما نیز کمک بسزایی می‌کند.

استراحت کردن را فراموش نکنید

نیروی اراده همانند یک ماهیچه است که از طریق راه های تقویت اراده می‌توانید آن را قوی‌تر کنید، ضمن اینکه همیشه امکان بهره‌مندی از مزیت برای شما وجود دارد، اما این عبارت بدین معنا نیست به خود استراحت ندهید بلکه شما باید این امر مهم را سرلوحه مسیر موفقیت خود قرار داده و هر از چندگاهی بدان توجه کنید؛ چراکه استراحت بخش مهمی از  زندگی و مسیر موفقیت تشکیل می‌دهد، پس بهتر است آن را به اشکال مختلفی مانند ورزش کردن، در روزهایی که به تفریح اختصاص داده‌اید، عملی کنید.

دوری از انجام کارهای کم‌اهمیت

برای دوری از کارهای کم‌اهمیت و یا حتی بی‌اهمیت لازم است که عادت به تعویق انداختن آن‌ها را در خود پرورش دهید. دوری از کارهای کم‌اهمیت نه‌تنها می‌تواند به شما در ترک عادت‌های بد کمک کند، بلکه به تدریج باعث تقویت قدرت اراده‌تان نیز خواهد شد؛ این روش که از دیگر راه های تقویت اراده است، نه‌تنها می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سبک زندگی شما داشته باشد بلکه در نهایت منجر به کسب موفقیت‌های زیادی در زندگیتان خواهد شد.

برنامه ورزشی روزانه

(برنامه ورزشی روزانه)

یک برنامه ورزشی مشخص داشته باشید

طبیعتاً همه ما از فوایدی که ورزش کردن برای سلامت جسمی بدن دارد باخبر هستیم، اما نکته حائز اهمیت، فواید بیشماری است که ورزش کردن برای سلامت روحی و روانی ما خواهد داشت. اگر به‌طور منظم ورزش کنید و این برنامه کردن را در روتین روزانه زندگی خود قرار دهید، رفته‌رفته منجر به افزایش ظرفیت عزم و اراده شما خواهید شد.

ورزش کردن یکی از راه های تقویت اراده است که به ما کمک می‌کند از استرس و فشارهای روانی فاصله بگیریم، ضمن اینکه به هدف تناسب اندام نیز نزدیک و نزدیک‌تر شویم که این مسئله در نهایت باعث افزایش قدرت اراده در ما خواهد شد.

خواب کافی داشته باشید

امروزه سبک زندگی افراد به گونه‌ای تغییر یافته است که توجه زیادی به کیفیت خواب شب ندارند. عواملی مانند فشار کاری، استرس روابط، تفریحات و از این دست موارد منجر به بهم‌ریختگی ساعت خواب خواهد شد که در نتیجه کاهش سطح انرژی ما را به‌همراه خواهد داشت. 

کاهش انرژی به دلیل عدم خواب کافی رفته‌رفته باعث تضعیف اراده شما خواهد شد، بنابراین این موضوع را مورد توجه قرار دهید که هرشب به اندازه کافی بخوابید و خواب باکیفیتی داشته باشید. به شما قول می‌دهم که این کار به شما کمک خواهد کرد تا قدرت اراده خود را تقویت کنید.

تقویت اراده

(تقویت اراده)

سخن آخر

برای رسیدن به اهدافتان باید ابتدا اراده خود را تقویت کنید. اگر اراده شما ضعیف باشد، اهدافتان فقط در حد فکر باقی خواهند ماند، به همین منظور در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی راه های تقویت اراده پرداختیم. امیدواریم که مطالبی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم برای تقویت اراده شما عزیزان مفید واقع شود. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*