روش‌های حفظ انگیزه هنگام دورکاری


واحد تولید محتوا 3 خرداد 1400 6 دقیقه مطالعه
iOS 14

برای بسیاری از افرادی که در خانه کار نمی‌کنند و به اصلاح دورکار نیستند، دورکاری یک فرصت فوق‌العاده به نظر می‌رسد، اما جالب است بدانید که دورکاری نیز مشکلات خاص خود را دارد که مهم‌ترین آن حفظ انگیزه در هنگام کار است.

در ابتدای کار، دورکاری یک ایده جذاب به نظر می‌رسد. اینکه دیگر مجبور نباشید در ساعات شلوغی به محل کار خود بروید، وقتتان در مسیر رفت و برگشت تلف شود یا هروز لباس کار بپوشید؛ همه این موارد هنگام دورکاری دیگر لازم و ضروری نیست، اما مشکل اصلی هنگامی شروع می‌شود که تازگی دورکاری برای افراد از بین برود.

هنگامی که واقعیت‌های دورکاری نمایان ‌شود، مشکلات اصلی کم‌کم موجب کاهش بهره‌وری خواهد شد؛ از بین رفتن انگیزه مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند موجب کاهش بهره‌وری شما در هنگام دورکاری شود.

به همین منظور در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی روش‌های حفظ انگیزه برای انجام کارها در منزل و راههای افزایش انگیزه برای افرادی که به صورت دورکاری در خانه مشغول به‌کار هستند، بپردازیم. پس اگر شما هم جزو دورکارانی هستید که انگیزه خود را برای کار از دست داده‌اند، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

راههای افزایش انگیزه هنگام دورکاری

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم دورکاری در کنار مزیت‌هایش، معایبی هم دارد. یکی از معایب دورکاری از بین رفتن انگیزه برای ادامه کار در منزل و افزایش اهمال‌کاری است، در همین راستا در ادامه به راههای افزایش انگیزه اشاره خواهیم کرد.

فضای کار خود را جدا کنید

(فضای کار خود را جدا کنید)

فضای کاری خود را جدا کنید

برای حفظ تعادل بین کار و زندگی، همچنین حفظ انگیزه، جدا کردن فضای کاری امری بسیار ضروری است. همانطور که می‌دانید زمانی که در خانه مشغول به کار هستید مواردی که موجبات ‌پرتی‌حواس شما را فراهم می‌کند، بسیار بیشتر از محل کار است که البته نگفته نماند این مسئله می‌تواند منجر به از بین رفتن انگیزه‌تان شود.

اگر یک مکان مخصوص برای کارتان مشخص کنید می‌توانید از حواس‌پرتی‌ها، خود را دور کنید و با تمرکز و انگیزه بیشتری کارهایتان را پیش ببرید. لازم نیست حتماً اتاقی جدا را برای خودتان آماده کنید، اما مجزا کردن فضای کاریتان به هر نحوی می‌تواند منجر به بالاتر رفتن بهره‌وری و انگیزه انجام کار در منزل شود.

کارتان را صبح زود آغاز کنید

یکی از مزایای دورکاری شناور بودن زمان کاری آن است؛ گرچه این انعطاف‌پذیری در زمان کاری، مزایایی را اعم از آزادی عمل برای ما فراهم می‌کند، اما در مقابل می‌تواند منجر به سستی و از دست دادن انگیزه نیز شود. برای دوری از این نوع حس بی‌انگیزگی باید کار خود را حدالامکان از صبح زود آغاز کنید.

هنگامی‌ که زمان زیادی برای صرف صبحانه هدر می‌دهید یا درگیر کارهای خانه می‌شوید، خودبه‌خود از کارهایتان عقب می‌افتید که در نهایت منجر به از دست دادن انگیزه برای اتمام کارهایتان می‌شود.

لباس مخصوص کار بپوشید

شاید تعجب برانگیز باشد، اما یکی از راههای افزایش انگیزه در هنگام دورکاری پوشیدن لباس مخصوص کار است. برای بالا نگه‌داشتن سطح انگیزه در هنگام دورکاری لازم است لباس مخصوصی را برای کار خود داشته باشید.

لازم نیست حتماً با کت و شلوار و یا مانتو کارهایتان را انجام دهید، اما با لباس راحتی منزل هم به سراغ کارهایتان نروید، چراکه پس از گذشت مدت زمانی انگیزه خود را برای کار از دست داده و  کارهای متفرقه را انجام می‌دهید.

اعلان‌های شبکه‌های اجتماعی را خاموش کنید

(اعلان‌های شبکه‌های اجتماعی را خاموش کنید)

اعلان‌های شبکه‌های اجتماعی را خاموش کنید

یکی بهترین راه‌های حفظ انگیزه برای انجام کارها، خاموش کردن اعلان‌های شبکه‌های اجتماعی است. شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌توانند عامل حواس‌پرتی شما را فراهم کنند؛ در نتیجه، ساعت‌ها شما را از کارهایتان عقب انداخته و منجر به از بین رفتن انگیزه کاریتان خواهند شد.

برای چک کردن شبکه‌های اجتماعیتان زمان مشخصی را در نظر بگیرید. هروقت احتیاج به استراحت داشتید، به جای چک کردن شبکه‌های اجتماعی چند دقیقه‌ای از جای خود بلند شوید و در خانه راه بروید تا به بالابردن انگیزه خود نیز کمک کنید.

تحرک بدنی داشته باشید

بدیهی است که ورزش کردن و داشتن تحرک چقدر برای سلامت جسم و روح مفید است، ضمن اینکه باعث افزایش انگیزه در انسان می‌شود. هنگامی که دورکار هستیم، حتی مسیر رفت و برگشت سرکار هم از زندگیمان حذف می‌شود، درنتیجه ممکن است ساعت‌ها کوچک‌ترین تحرکی نداشته باشیم. 

کم‌تحرکی در بلند مدت منجر به کاهش روحیه و خستگی خواهد شد، در نتیجه انگیزه فرد برای انجام هرکاری از او سلب می‌شود. سعی کنید یک برنامه ورزشی نیم ساعته در برنامه روزانه خود قرار دهید تا بتوانید انگیزه خود را برای انجام کارهایتان حفظ کنید.

برنامه‌ریزی داشته باشید

یکی از روش‌های حفظ انگیزه برنامه‌ریزی است. برای کارهایتان در منزل برنامه‌ریزی داشته باشید. شاید دورکاری انعطاف‌پذیری زیادی را در اختیار شما قرار دهد، اما ممکن است بهره‌وری شما را نیز در معرض خطر قرار دهد.

برای حفظ انگیزه خود برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشید. داشتن جدول زمان‌بندی به شما کمک می‌کند تا به‌موقع کارهایتان را انجام دهید و انگیزه خود را برای ادامه کارهایتان حفظ کنید.

روحیه خود را شابداب نگه دارید

(روحیه خود را شاداب نگه دارید)

روحیه خود را شاداب نگه دارید

ماندن در منزل و کار کردن ممکن است در طول روز منجر به بی‌حوصلگی و از بین رفتن انگیزه شود، یکی از راه‌هایی که به شما در حفظ انگیزه برای انجام کارهایتان کمک می‌کند، گوش دادن به موسیقی است.

موسیقی حالت سستی و خواب‌آلودگی را از شما دور می‌کند و باعث افزایش انگیزه شما خواهد شد؛ پس سعی کنید موسیقی‌هایی متناسب با کارتان گوش فرادهید تا از حس بی‌انگیزگی خود در کار جلوگیری کنید.

روابطتتان را مدیریت کنید

یکی از روش‌های حفظ انگیزه در هنگام کار مدیریت ارتباطاتتان با اعضاء خانواده است. از خانواده خود بخواهید که در ساعات کاری حریم شخصی شما را رعایت کنند و مزاحمتان نشوند.

درست است که شما از خانه مشغول به‌کار هستید، اما این مسئله به معنی حضور شما در خانه برای ارتباط با خانواده‌تان نیست. شما می‌توانید برای معاشرت با اعضاء خانواده خود ساعت خاصی را در نظر بگیرید تا بتوانید انگیزه خود را برای ادامه کارهایتان حفظ کنید.

حفظ انگیزه در دورکاری

(حفظ انگیزه در دورکاری)

سخن آخر

انگیزه داشتن برای کار بسیار مهم و حیاتی است، شما باید در هر حالتی انگیزه خود را برای کار کردن حفظ کنید. استفاده از راههای افزایش انگیزه می‌تواند در این مسیر کمک شایانی به شما کند.

حفظ انگیزه برای انجام کارها منجر به افزایش بهره‌وری شما نیز می‌شود، درواقع مهم‌ترین عامل در افزایش بهره‌وری، انگیزه است. در این مقاله از سایت آکادمی هفت به موثرترین راههای افزایش انگیزه اشاره کردیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برای حفظ و افزایش انگیزه شما مفید باشد. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*