روش های افزایش اعتماد به نفس


واحد تولید محتوا 8 خرداد 1400 6 دقیقه مطالعه
iOS 14

پر واضح است که یکی از مهم‌ترین مواردی که در شخصیت هر فردی باید مورد توجه قرار گیرد، اعتماد به نفس است بنابراین به جرأت می‌توان گفت که یکی از ارکان مهم کسب موفقیت، داشتن اعتماد به نفس بالاست تا قدرت این را که به سمت اهدافتان گام بردارید، بدست آورید. راز تمامی افراد موفق  پرورش اعتماد به نفس است، چراکه آنان با توجه به این رکن شخصیتی خود، پله‌پله توانسته‌اند به اهداف و آرزوهای خود دست یابند و موفقیت را به آغوش بکشند.

امروزه بسیاری از افراد جامعه از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند و به دنبال یافتن روش های افزایش اعتماد به نفس هستند، اما تابه حال از خود پرسیده‌اید که واقعاً اعتماد به نفس چیست؟ و یا اینکه چگونه می‌توانیم اعتماد به نفس لازم، برای کسب موفقیت را در وجودمان پروش دهیم؟

جالب است بدانید افراد موفقی که معمولاً اعتماد به نفس بالایی نیز دارند، معتقدند که تنها خودشان می‌توانند باعث افزایش یا کاهش اعتماد به نفسشان شوند. آن‌ها بر این باورند که اگر در مورد خود مثبت فکر کنند، در نهایت منجر به افزایش اعتماد به نفسشان خواهد شد.

به همین منظور در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی روش های افزایش اعتماد به نفس بپردازیم، پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال یافتن روش تقویت اعتماد به نفس در خود می‌باشید، در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

اعتماد به نفس

(اعتماد به نفس)

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس را می‌توان اصلی‌ترین راز موفقیت دانست. به طورکلی اعتماد به نفس بدین معناست که من توانایی انجام کاری را دارم و می‌دانم آن را به چه نحوی انجام دهم، ضمن اینکه به خود و توانایی‌هایم باور دارم.

به همین منظور شناخت روش های افزایش اعتماد به نفس و بکارگیری آن‌ها در این مسیر به شما کمک می‌کند تا باور کنید لیاقت و شایستگی رسیدن به موفقیت را دارید. به خاطر داشته باشید، اینکه ما خودمان را چگونه می‌بینیم، بسیار مهم‌تر از نحوه نگاه دیگر افراد پیرامونمان به ما است.

حالا که با اهمیت وجود اعتماد به نفس آشنا شدید شاید به این فکر کنید که برای پرورش اعتماد به نفس باید چه اقداماتی انجام دهید؟ ابتدا لازم است بدانید که اعتماد به نفس نباید برای جذب اطرافیانمان باشد، بلکه باید برای داشتن حس خوب نسبت به خودمان اقدام به افزایش اعتماد به نفس کنیم. در ادامه با ما همراه باشید، چراکه روش های افزایش اعتماد به نفس را بررسی خواهیم کرد.

روش های افزایش اعتماد به نفس

(روش های افزایش اعتماد به نفس)

روش های افزایش اعتماد به نفس

با توجه به موارد فوق‌الذکر طبیعتاً باید متوجه شده باشید که اعتماد به نفس چه نقش مهمی را در دستیابی به موفقیت در هر زمینه‌ای ایفا می‌کند. اما افراد زیادی هستند که نمی‌دانند چگونه اقدام به پرورش ویژگی اعتماد به نفس در خود کنند، به همین منظور در ادامه ما چند روش تقویت اعتماد به نفس را برای راهنمایی شما عزیزان قرارداده‌ایم.

دقت داشته باشید که تنها آشنایی با روش های افزایش اعتماد به نفس و دانستن آن‌ها نمی‌تواند کمکی به افزایش اعتماد به نفس شما کند، بلکه باید هر روش تقویت اعتماد به نفس را یادداشت کرده و به صورت روزانه و مداوم در زندگی روزمره خود آن‌ها را تمرین کنید تا کم‌کم تبدیل به عادت شوند.

به سلامت خود توجه کنید

اولین روش تقویت اعتماد به نفس توجه به سلامت جسمی بدن است. مادامی که شما از سلامت کامل برخوردار باشید، قادر خواهید بود به ساخت و پرورش اعتماد به نفس در خود کمک کنید؛ البته باید توجه داشته باشید که داشتن ظاهری خوب به تنهایی نمی‌تواند در ساخت شکل‌گیری اعتماد به نفس شما نقش داشته باشد، بلکه این مورد در کنار دیگر موارد است که تاثیرگذاری خود را نشان می‌دهد.

زمانی‌که شما به تناسب اندام و ظاهر خود رسیدگی می‌کنید به صورت ناخودآگاه در وجود خود احساسی مثبت را تجربه خواهید کرد که این حس مثبت میتواند نقش زیادی در شکل‌گیری اعتماد به نفستان داشته باشد.

خودتان را منصفانه ارزیابی کنید

پیش‌تر ذکر کردیم که اعتماد به نفس به معنای، باور داشتن به توانایی انجام کارها است، اما برخی از افراد اعتماد به نفس را با غرور اشتباه می‌گیرند، لازم به‌ذکر است که غرور به معنای بزرگنمایی کردن درباره خودتان است، در صورتی‌که اعتماد به نفس بر اساس واقعیت‌های شما و توانایی‌هایتان شکل می‌گیرد؛ بنابراین این دو دو تعبیر کاملاً متفاوت هستند.

با توجه به مطلب فوق شما باید در ارتباط با ویژگی‌ها و توانایی‌های خود ارزیابی منصفانه‌ای داشته باشید، چراکه تنها در این صورت می‌توانید با بهره‌مندی از  روش تقویت اعتماد به نفس، اقدام به افزایش اعتماد به نفس خود کنید، پس باید با داشتن درک درستی از توانایی‌هایتان قدم در راستای کاهش احساسات منفی در وجودتان بردارید.

توانایی های خود را بشناسید

(توانایی های خود را بشناسید)

توانایی‌های خود را شناسایی کنید

شما منحصربه‌فرد هستید و باید این را همیشه به خاطر داشته باشید. در این دنیا هیچکسی وجود ندارد که دقیقاً مشابه شما فکر کند و توانایی‌های شما را داشته باشد. اگر هر کدام از ما بر این مسئله واقف شویم که هدف آفرینش ما و تواناییهایی که داریم کاملاً منحصر به خودمان است، دیگر خود را با دیگران مقایسه نخواهیم کرد؛ پس توانایی‌های خود را بشناسید و به پرورش آن‌ها بپردازید تا بتوانید گامی موثر در مسیر افزایش اعتماد به نفس خود بردارید.

از پیروزی‌های کوچک غافل نشوید

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، دارای روحیه‌ رقابتی نیز هستند، از این‌رو همیشه خود را به چالش می‌کشند که این چالش‌ها در نهایت منجر به پیروزی‌های کوچک می‌شوند و به افزایش روحیه قدردانی و  انگیزه آنان کمک شایانی می‌کند؛ بنابراین لازم به‌ذکر است، هنگامی‌که پشت سرهم موفقیت‌های کوچک را تجربه می‌کنید، اعتماد به نفس کسب‌شده و افزایش‌یافته خود را به صورت پایدارتری احساس خواهید کرد.

تلاش کنید بهترین خودتان باشید

حتماً تجربه کرده‌اید، هنگامی‌که تمام تلاش خود را برای رسیدن به اهدافتان بکار می‌گیرید احساسی فوق‌العاده نسبت به خودتان پیدا می‌کنید. نکته جالب این تجربه زیبا در این است که  این حس می‌تواند نقش بسزایی در به افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشد، پس چه بهتر که از محدوده امن خود خارج شوید و تمام تلاش خود را برای رسیدن به اهدافتان بکار بگیرید. شجاعت به خرج دادن و ریسک کردن برای خروج از محدوده امنتان، میزان قابل توجهی از اعتماد به نفس را به شما هدیه خواهد داد.

تصورات غلط از خودتان را فراموش کنید

(تصورات غلط از خودتان را فراموش کنید)

تصورات غلط از خودتان را دور بریزید

باید این را بدانید که هویت شما کاملاً مستقل از اتفاقاتی است که برایتان می‌افتد، ضمناً فراموش نکنید که این مسئله هیچ ربطی به ذهنیت دیگران درباره شما ندارد؛ پس یادتان باشد مهم نیست چه اتفاقی برای شما رخ می‌دهد می‌افتد یا اینکه دیگران چه فکری راجع به شما می‌کنند، هویت شما آن چیزی است که خودتان تصمیم گرفته‌اید باشد. این مسئله کاملاً در اختیار شماست که از تاثیر منفی دنیای اطراف و نگاه دیگران بر روی اعتماد به نفس و یا اهدافتان جلوگیری کنید. 

سخن آخر

باتوجه به نکات ذکر شده در این مقاله طبیعتاً متوجه شدید که ساختن اعتماد به نفس تنها به دست خودتان است و وابسته به هیچ فرد یا عامل خارجی نمی‌باشد، پس اگر قصد دارید در مسیر موفقیت فردیتان گام‌های موثری بردارید، ابتدا باید اقدام به افزایش اعتماد به نفس خود کنید.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی راه‌های افزایش اعتماد به نفس پرداختیم. امیدواریم که شما عزیزان با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله ذکر شده، بتوانید اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازیابید. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*