6 راز موفقیت دانش آموزان موفق


واحد تولید محتوا 30 خرداد 1400 4 دقیقه مطالعه
iOS 14

پرواضح است که پیشرفت و موفقیت در تحصیل بدون تلاش و کوشش هرگز میسر نمی‌شود؛ درواقع رمز موفقیت در تحصیل برای دانش آموزان موفق، نبوغ یا هوش آن‌ها نیست بلکه تلاش آن‌ها در مسیر دستیابی به موفقیت‌های تحصیلی‌شان است؛ این در صورتی است که عموم مردم بر این باورند، رکن اصلی موفقیت دانش آموز هوش اوست.

ضریب هوشی بالا شاید در سرعت یادگیری تأثیر مثبت داشته باشد، اما موفقیت دانش آموز فقط وابسته به میزان تلاش و مطالعه اوست. شما هرچقدر هم که باهوش باشید، هنگامی‌که عملگرا نباشید، نمی‌توانید در زمره دانش آموزان موفق قرار بگیرید.

رمز موفقیت در تحصیل نیز همانند همه اهداف دیگر، تلاش است، بقیه موارد تنها می‌توانند پیشبرد مسیر موفقیت را آسان‌تر کنند. در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی رمز موفقیت در تحصیل دانش آموزان موفق بپردازیم، پس اگر شما نیز به دنبال آشنایی با شش رازی که منجر به موفقیت دانش آموزان موفق می‌شود، هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

رمز موفقیت دانش آموزان موفق

(رمز موفقیت دانش آموزان موفق)

رموز موفقیت دانش آموزان موفق

پیش‌تر به این مسئله اشاره کردیم که رمز موفقیت در تحصیل، تلاش و مطالعه فراوان است. شاید در دوران مدرسه یک یا دو ساعت مطالعه در طول روز منجر به موفقیت دانش آموز شود، اما رفته‌رفته با بالاتر رفتن مقطع تحصیلی وی دیگر این مدت زمان مطالعه کافی نیست. دانش آموزان موفق علاوه‌بر مطالعه، باید از تکنیک‌های دیگری نیز استفاده می‌کنند که منجر به موفقیت آن‌ها خواهد شد. در ادامه این مطلب به بررسی این تکنیک‌ها خواهیم پرداخت.

در هنگام مطالعه یادداشت‌برداری کنید

دانش آموزان موفق آن دسته از افرادی هستند که همیشه در حال یادداشت‌برداری از آموخته‌های خود می‌باشند، پس سعی کنید جزو آن دسته از افرادی باشید که به دیگران جزوه می‌دهند، نه آن‌هایی که به دنبال گرفتن جزوات دیگران هستند. همیشه از نکاتی که معلم به آن‌ها اشاره می‌کند و در کتاب نیستند، یادداشت‌برداری کنید؛ این کار به شما کمک می‌کند تا در هنگام مطالعه دوباره درس نکته‌ای را از قلم نیندازید.

تقویت انگیزه

(تقویت انگیزه)

انگیزه خود را تقویت کنید

انگیزه قوی یک معجزه‌گر حقیقی در مسیر کسب موفقیت دانش آموزان موفق است. درواقع هدف و انگیزه همانند نیروهای محرکی عمل خواهند کرد که شما را در مسیر دستیابی به موفقیت تحصیلی نگه‌می‌دارند. طبیعتاً روزهایی وجود خواهد داشت که شما انگیزه‌ای برای ادامه راه نداشته باشید، اما نگران نباشید، دقیقاً در همین زمان‌ها باید برای روشن کردن موتور انگیزه خود دست‌ بکار شوید؛ البته نباید فراموش کنید که گاهی در میان راه استراحت کردن نیز می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.

به خودتان پاداش بدهید

نکته حائز اهمیت در ادامه مطلب فوق این مسئله است که گاهی برای تلاش و ثابت قدمی در مسیر دستیابی به موفقیت، نیاز است که به خودتان پاداش دهید. دانش آموزان موفق تمامی ویژگی‌ها و موفقیت‌های مثبت خویش را هرچند کوچک، همانند چیزی باارزش می‌دانند و برای آن‌ها به خود پاداش می‌دهند.

لازم نیست کاری بزرگ انجام دهید، حتی با خالی کردن زمانتان برای دیدن فیلم موردعلاقه خویش نیز می‌توانید به خودتان پاداش دهید؛ البته دقت داشته باشید که این پاداش نباید به اهداف شما لطمه‌ای وارد کند؛ این‌گونه شما نیز قادر خواهید بود همانند دانش آموزان موفق انگیزه خود را برای ادامه راه حفظ کنید.

زمان خود را مدیریت کنید

(زمان خود را مدیریت کنید)

مدیریت زمان

مهم‌ترین ویژگی دانش آموزان موفق توانایی مدیریت زمان آن‌هاست. در عصر حاضر با توجه به گستردگی اینترنت، وجود انواع شبکه‌های اجتماعی و ازاین‌دست موارد، ازدست‌دادن زمان بسیار راحت‌تر از گذشته شده است؛ بنابراین یادگیری مهارت‌های مدیریت زمان برای دانش آموزان موفق لازم و ضروری است؛ در غیر این صورت ممکن است زمان خود را بیهوده و بدون آگاهی تلف کنند.

سعی کنید مطالعه مستمر و مدام داشته باشید

حتماً شما نیز با دانش آموزانی برخورد داشته‌اید که تمام مطالعه خود را برای شب امتحان نگه‌می‌دارند؛ این کار شاید در کوتاه‌مدت منجر به موفقیت در آزمون شود، اما برای همیشه چنین فردی را نمی‌توان جزو دانش آموزان موفق دانست. علاوه‌بر این، مطالب خوانده‌شده توسط وی به‌سرعت به دست فراموشی سپرده خواهد شد.

دانش آموزان موفق ضمن اینکه یک برنامه درسی دقیق و مشخص دارند، سعی می‌کنند مطالعه دروس روزانه خود را به بخشی از عادت خویش تبدیل کنند؛ بدین شکل آن‌ها نه‌تنها از نظر فکری و روحی برای مطالعه روزانه آماده خواهند شد، بلکه باتکیه‌بر این متد، کار آن‌ها در شب امتحان راحت‌تر خواهد شد.

عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید

(عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید)

عواملی که موجب حواس‌پرتی شما می‌شود از اطرافتان حذف کنید

یکی از رموز موفقیت دانش آموزان موفق، دور بودن از عواملی است که موجب حواس‌پرتی آن‌ها خواهد شد؛ برای مثال دانش آموزان موفق معمولاً در هنگام مطالعه، تلفن همراهشان را دور از دسترس خود قرار می‌دهند؛ همچنین آنان برای مطالعه خود مکان مناسبی در نظر می‌گیرند، پس مسلماً جلوی تلویزیون جای خوبی برای مطالعه نیست. این موارد می‌تواند تأثیر بسزایی در موفقیت دانش آموز داشته باشد.

سخن آخر

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی شش رمز موفقیت در تحصیل که دانش آموزان موفق از آن‌ها استفاده می‌کنند، پرداختیم. موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند در موفقیت دانش‌آموز تأثیرگذار باشد. دانش‌آموزان می‌توانند با بررسی نحوه زندگی و عادات خود از روش‌هایی که دانش آموزان موفق برای موفقیت در تحصیل استفاده می‌کنند. امیدواریم که مطالب مطرح شده در این مقاله برای تمامی دانش‌آموزان مفید واقع شود و آن‌ها در زمره دانش آموزان موفق قرار دهد. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*