هوش اشرافی


academyhaft 3 مهر 1396 دقیقه مطالعه
iOS 14

دسترسی سریع به عناوین

نویسنده: امیر راکبی

شاید باورش سخت باشد اما تمام ثروت­مندان هوشمند و موفق علیرغم برخورداری از ثروت و مکنت زیاد، همچنان پس ­انداز می­ کنند. آنها می­ دانند که بسیاری از اتفاقات غیر قابل پیش ­بینی مثل نوسانات اقتصادی، مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور و حتی جنگ یا بلایای طبیعی ممکن است سرمایه آنها را از بین ببرد. از این رو آنها همیشه بخشی از درآمد خود را پس ­انداز می ­کنند.

پس ­انداز کردن یکی از مختصات سبک زندگی ثروت­مندان است. در واقع برای افراد ثروتمند و حتی طبقه اشرافی، پس ­انداز کردن یک انتخاب نیست، بلکه یک اجبار است. اجباری که هر انسان عاقلی برای بهبود زندگی خویش و همچنین تضمین امنیت پایدار خود و جلوگیری از بحران های کمرشکن باید به آن ملتزم باشد.

شما هم اگر می­ خواهید سبک زندگی ثروتمندان را برای خود بر گزینید و یا می خواهید با هوش و نوع تفکر طبقه اشرافی آشنا شوید،  باید بدانید که رفاه و آسایش در سایه دوراندیشی و تدبیر میسر می­شود. هرکسی با هر میزان از قدرت یا ضعف، باید پس ­انداز کند، هم برای بهبود زندگی خویش و هم برای پیشگیری از بحران­ های کشنده.

 

پس ­انداز کردن با سه هدف کلی و مهم انجام می­ شود:

الف- پس ­انداز برای کسب سرمایه­:

هیچ کارفرما و کارآفرین بزرگ و خودساخته ­ای کار خود را از یک برند معتبر یا کارخانه بزرگ آغاز نکرده است. همه کارآفرینان موفق کسب و کار خود را از یک شغل کوچک و اغلب با سرمایه ­ای اندک آغاز کرده ­اند. چیزی که آنها را در این مسیر به پیروزی رسانده، پول نبوده، هوشمندی و درایت بوده است.

در مقاله “ژن خوب” داستانی از معلم کارآفرین برای­تان تعریف کردم آن به یاد آورید. اگر می­خواهید هوش و ذکاوت یک ثروتمند اشرافی را داشته باشید و بزودی یک کارآفرین شوید و کسب و کار خودتان را راه ­اندازی کنید، امن­ ترین و مطمئن ­ترین راه، پس­ انداز کردن است.

شاید پس ­انداز شما در ماه­ های اول رقم خیلی زیادی را شامل نشود. اما وقتی کسب و کار کوچک خود را راه ­اندازی کردید، درآمدهای این کسب و کار کوچک در کنار کارهای معمول به شما کمک می­ کند که در مدتی کوتاه سرمایه خود را به خوبی افزایش دهید. یادتان باشد که وقتی در کار صحیح و هوشمندانه ­ای سرمایه­ گذاری می­ کنید، سود به صورت تصاعدی بالا می­رود. شاید در روزها و ماه ­های اول میزان سودتان خیلی زیاد نباشد، اما چشم به هم بزنید متوجه می ­شوید که به یک فرد ثروتمند تبدیل شده ­اید. چراکه در تصاعد، شتاب رشد با گذر زمان به شدت بالا می­رود.

اغلب افراد به دلیل اینکه احساس می­ کنند ورود به عرصه کارآفرینی نیازمند سرمایه کلان است، تا آخر عمر زندگی کارمندی یا کارگری را به ورود مستقل به عرصه کسب و کار ترجیح می ­دهند. آنها هرگز نمی­ دانند که با پس ­اندازهای کوچک و سرمایه­ گذاری صحیح می­توان به سرعت رشد و پیشرفت کرد. هر برند بزرگی یک روز از یک کارگاه کوچک، شاید در پارکینگ یا انباری یک خانه محقر متولد شده است.

شما نیز می­ توانید با پس ­انداز کردن وارد عرصه کارآفرینی شوید. فقط کافی است مانند یک ثروتمند شروع کنید.

1ـ انتخاب حوزه کاری:

حوزه کاری خود را با دقت مورد بررسی قرار دهید. در این حوزه که شما از تجربه و شناخت بهتری برخوردار هستید، بسیاری از کسب و کارهای فرعی و به ظاهر کوچک وجود دارد که می­ تواند زمینه ورود شما به عرصه کارآفرینی را فراهم آورد.

برای مثال فرض کنید که شما کارمند یا کارگر یک کارخانه لبنیاتی هستید. اگر به خوبی حوزه خود را مورد بررسی قرار دهید متوجه می ­شوید که کارفرمای شما بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز خود را از اشخصاص، کارگاه ­ها یا شرکت ­های مختلف خریداری می ­کند. مثلاً افزودنی ­هایی که به انواع ماست­ ها و شیرها اضافه می­ کند. شاید تولید یک یا چند مورد از این افزودنی ­ها حوزه کاری مناسبی برای شما باشد.

البته توجه داشته باشید که کارآفرینی صرفاً به معنای تولید محصول نیست. شما می­ توانید نسبت به طراحی و ارایه خدمات نیز اقدام کنید. مثلاً ایجاد یک شرکت تبلیغاتی یا حسابداری نیز می ­تواند شما را تبدیل به یک کارفرما بکند. در گام نخست مهم این است که با توجه سلیقه، توانمندی و البته بازار کاری، حوزه مناسبی را برای کسب و کار کوچک خود انتخاب کنید.

2ـ تکمیل اطلاعات، مهارت­ ها و آگاهی ­ها:

مادامی که مشغول پس­ انداز کردن برای ایجاد یک سرمایه کوچک هستید، بهترین فرصت است که با مطالعه، تحقیق و مشاوره اطلاعات، مهارت­ ها و آگاهی­ های خود را نسبت به حوزه­ ای که قرار است وارد آن شوید تقویت کنید. با دست ­اندرکاران صنعتی که قرار است وارد آن شوید، در بخش­ های مختلف گفتگو کنید، تولیدکنندگان، توزیع­ کنندگان و خریداران. نیاز بازار، سلیقه مخاطبان، روش ­های کاهش هزینه و … را بشناسید و مهارت­هایی که برای کسب و کارتان لازم دارید مثل مهارت مدیریت، مهارت برنامه ­ریزی و مهارت گفتگو را فرا گیرید.

3ـ برای آغاز کسب و کارتان برنامه ­ریزی کنید:

قبل از اینکه سرمایه خود را وارد یک صنعت یا شغل کنید، درباره تمام مراحل کار برنامه­ ریزی کنید. مواد اولیه را از کجا و با چه شرایطی می­ خواهید فراهم کنید؟ به چند نفر برای کار نیاز دارید؟ آیا اعضای خانواده ­تان می­توانند در گام­ های نخست نیاز شما به نیروی انسانی را فراهم کنند؟ آیا افرادی که می ­خواهید به کار بگیرید باید مهارت یا دانش خاصی را کسب کرده باشند؟ خریداران را چگونه پیدا می­ کنید؟ راهکارهای­تان برای تبلیغ و بازاریابی چیست؟

به تمام نکاتی که ممکن است در آینده با آن مواجه شوید در بخش ­های طراحی، تولید و بازاریابی و فروش فکر کنید. مراحل و فازهای مختلف کارتان را شناسایی و برای تحقق هر یک از اهداف­تان برنامه ­ریزی کنید. هیچ­ چیزی را به شانس و اقبال نسپارید. برای هر مشکل احتمالی باید نقشه ­های مختلفی طراحی کنید. اگر مثلاً بانک وامی که در فاز دوم می­خواهید دریافت کنید، ارایه نکرد، چه راه­ حل ثانویه­ ای را می ­توانید برای تامین مالی به کار گیرید؟

4ـ مجوزهای لازم را دریافت کنید:

یکی از کشنده ­ترین اشتباهاتی که کارفرماهای تازه کار مرتکب آن می­ شوند، کار بدون مجوز است. آنها با خود می ­گویند: «فعلاً تا وقتی کارگاه­ یا شرکت­مان کوچک است بدون مجوز کار می­ کنیم، بعد سر فرصت مجوزهای لازم را دریافت می­ نماییم. اینطوری (مثلاً) نیازی به پرداخت مالیات نیز نداریم.»

بله، بدون مجوز و بی­ سر و صدا کار کردن تا حدودی و تا مدتی می­ تواند هزینه­ های شما را کاهش دهد. اما در مقابل تا دل­تان بخواهد می­تواند برای­تان دردسر و مشکل ایجاد کند.

اول اینکه به دلیل غیرقانونی کار کردن نمی­ توانید آنگونه که لازم است تبلیغات کرده و خود را به مخاطبان معرفی کنید. دوم اینکه بسیاری از شرکت ­ها پایبند به قانون هستند و از این رو با شما به دلیل عدم برخورداری از مجوزهای لازم کار نخواهند کرد. بدین شکل شما مجبورید به جای کار کردن با شرکت ­های معتبر، با دلال­ها کار کنید و سهم عمده ­ای از سود خود را برای مخفی کردن مشکلات­تان، به جیب آنها بریزید. سوم نیز اینکه ممکن است هر روز کارشناسان یا بازرسان یک ارگان نظارتی واحد شما را شناسایی کرده و شما را با جریمه­ های سنگین مواجه کنند.

بنابراین اگر قصد دارید وارد حوزه کارآفرینی شوید، از همان گام نخست قانونی، نظام­ مند و صحیح این کار را انجام دهید. قبل از ورود به هر عرصه­ ای اگر نیاز به مجوزی دارید، برای دریافت آن اقدام کنید.

5ـ تصمیم و برنامه­ خود را اجرایی کنید:

متاسفانه خیلی از افراد تا مرحله چهارم پیش می­روند اما هرگز به مرحله پنجم نمی­رسند. چرا؟ به دلیل اینکه از جرات، شهامت و مسئولیت ­پذیری لازم برای راه­اندازی کسب و کار خود برخوردار نیستند. خود من تا دل­تان بخواهد افرادی را می­شناسم که مثلاً مجوز چاپخانه یا مجوز یک موسسه چند منظوره دارند، سال­ها برای راه ­اندازی موسسه یا کارگاه خود برنامه­ ریزی کرده ­اند اما هرگز جرات اینکه به صورت عملی وارد این حوزه شوند، نداشته ­اند.

ترس ­های خود را بشناسید و آنها را مدیریت کنید. از اینکه می ­ترسید نگران نباشید. همه می ­ترسند. ترس باعث می­شود احتیاط و دقت بیشتری به عمل آورید. از این رو اگر درست برنامه­ ریزی کرده ­اید، با توکل به خدا وارد گود شوید و نقشه­ های خود را عملی کنید. بهترین نقشه ­ها تا زمانی که وارد حوزه عمل نشوند، پشیزی نمی­ ارزند.

 

ب- پس ­انداز برای اتفاقات و بحران­ های ناگوار:

اغلب مردم به گونه ­ای زندگی می­ کنند که در بهترین حالت، درآمدشان کفاف هزینه­ های­شان را می­ دهد و بدین ترتیب و در ظاهر یک زندگی آرام و مطمئن را اداره می­ کنند. اما اتفاق و حادثه هیچ ­گاه خبر نمی­ کند. چه بسیار انسان­هایی که به واسطه رخ دادن یک بیماری خطرناک و هزینه ­بر، یک آتش ­سوزی، یک تصادف و مجبور شدن به پرداخت دیه و مواردی از این دست، به یکباره از حیطه آرامش و اطمینان خارج شده و با بحران­ های مالی شدید مواجه گشته ­اند.

آیا تضمینی وجود دارد که شما در آینده با چنین مواردی مواجه نشوید؟ آیا می ­توانید از همه خطرات دوری کنید؟ قطعاً پاسخ منفی است. پس یکی از ضروری­ ترین اشکال پس ­انداز، پس ­انداز کردن برای مواجهه با بحران­ ها و حوادث است.
درست است که امروز می ­توانید از پس هزینه­ های زندگی بر آیید، اما یک حادثه ممکن است چنان فشار مالی به شما تحمیل کند که نظم و تعادل مالی زندگی­تان به یکباره به هم بخورد و غرق در بدهی و گرفتاری شوید. چگونه؟ توضیح آن بسیار ساده است.

وقتی فرد برای اتفاقات ناگوار آمادگی و پس ­انداز نداشته باشد، مجبور می­ شود تن به گرفتن قرض و وام ­های سنگین شده و غرق در بدهی ­های کمرشکن می­شود. پرداخت بدهی­ ها بخش عمده ­ای از درآمد ماهانه او را می­ بلعد و او در تامین هزینه­ های معمول و روزمره زندگی باز می ­ماند. بدین ترتیب مجدداً برای تامین آنها مجبور به دریافت وام می­ شود و این چرخه ادامه می ­یابد.

بنابراین اگر می­ خواهید آرامش مالی­ تان را در هر شرایطی حفظ کنید، پس انداز کردن برای مواجهه با اتفاقات ناگوار بهترین گزینه است.

 

ج- پس ­انداز برای اتفاقات هزینه ­بر قابل پیش­ بینی:

 همه ما در زندگی با اتفاقات هزینه ­بری مواجه می ­شویم که قابل پیش ­بینی هم هستند. اما متاسفانه اغلب حتی برای این موارد نیز خود را آماده نمی­ کنیم. بنابراین وقتی زمان­شان فرا می­ رسد، این دست از اتفاقات نیز مثل حوادث غیر قابل پیش ­بینی زندگی ما را دچار بحران می ­کند و این جای بسی تعجب و شگفتی دارد. 

چطور ممکن است پدری که دارای دختر است، از اینکه روزی باید برای دخترش جهیزیه خریداری کند و این کار نیازمند مبلغ نسبتاً بالایی است غافل شود؟ چرا برخی از والدین برای تامین هزینه ­های تحصیل دانشگاهی فرزندانشان پس ­انداز نمی­ کند؟ چطور به فکر خرید سیسمونی برای نوه­ های خود نیستند؟ آیا این موارد قابل پیش ­بینی نیست؟

اجازه دهید خیلی ساده علت غفلت افراد از این اتفاقات را توضیح دهم. اغلب ما انسان­ها یاد می ­گیریم که کار امروز را به فردا بسپاریم. وقتی فرزندمان ده ساله است، با خود می­گوییم: «کو تا بخواهد ازدواج کند؟» غافل از اینکه پس ­انداز کردن یک فرایند زمان­ بر است. چه بسا شما با توجه به میزان درآمدتان مجبور باشید ده سال یا بیشتر برای این اتفاقات مهم و حیاتی پس ­انداز کنید. پس امروز، همان زمان موعودی است که باید امر پس ­انداز کردن را آغاز کنید، نه فردا.

 

قانون یک دهم

شاید از خود می­ پرسید که به چه میزان از درآمدتان را باید پس ­انداز کنید. اغلب کارشناسان اقتصادی پاسخ روشنی برای این سوال دارند: حداقل یک دهم.

پس ­انداز کردن یک دهم از میزان درآمدتان، نه آنقدر ناچیز است که نتواند با توجه به سطح­ زندگی­تان سرمایه ­ای مناسب فراهم کند، نه آنقدر زیاد است که ریتم و نظم زندگی­تان را به هم بریزد و شما را با سختی­ و دشواری غیرقابل تحمل مواجه سازد.

داستان معلم کارآفرین و توصیه دوستش را در مقاله “ژن خوب” به یاد آورید: «اگر حتی به اندازه ده لقمه غذا در روز درآمد دارید، یک دهم آن را پس ­انداز کنید. ممکن است با همان ده لقمه هم سیر نشوید، اما با یک لقمه کمتر قطعاً از گرسنگی نخواهید مرد.»

برای وضوح بیشتر بحث، اجازه دهید داستان دیگری را برای­تان بازگو کنم. داستان شخصی که با قانون یک دهم توانست زندگی خود را بهبود بخشد.

این شخص که نامش محسن بود، به عنوان تایپست در یک دفتر خدمات فنی کار می ­کرد و در ماه حدود یک میلیون تومان درآمد داشت. او بعد از آشنا شدن با قانون یک دهم، ماهانه صد هزار تومان از درآمدش را پس ­انداز کرد و بعد از گذشت تنها هشت ماه توانست یک رایانه خانگی با قابلیت ­های مورد نیاز برای خود خریداری کند.

او در این مدت با خرید یک کتاب و به بهره ­گیری از رایانه دفتر، در زمان ­های بیکاری خود توانست کار صفحه ­بندی از طریق نرم افزار InDesign را نیز یاد بگیرد. بنابراین بعد از هشت ماه، او در کنار کار معمولش می­ توانست پروژه ­های صفحه­ بندی کتاب و نشریه نیز بگیرد و در خانه آنها را انجام دهد. بدین ترتیب درآمد او خیلی زود به ماهی سه میلیون تومان رسید. در حالی که همچنان خود را ملزم می­دانست یک دهم درآمدش را پس ­انداز کند. یعنی ماهی حدوداً سیصد هزار تومان.

اینکه یک نفر چگونه می­ تواند درآمد خود را ظرف کمتر از یکسال به سیصد درصد افزایش دهد بسیار جالب است، نه؟ مطمئن باشید شما هم خیلی ساده و با بکارگیری قانون یک دهم، کسب آموزش و انتخاب یک شغل مناسب می­ توانید همین کار و بزرگتر از آن را انجام دهید. به نظر شما، محسن بعد از گذشت سه سال می ­تواند یک دفتر فنی برای خود داشته باشد؟

 

پیشنهاد هوش اشرافی برای پس ­انداز کردن:

برخی از افراد آنقدر درآمد بالایی دارند که برای پس ­انداز کردن با مشکل خاصی مواجه نمی­ شوند و به راحتی می­ توانند قانون یک دهم را اجرا کنند. اما عده دیگر به دلیل کم بودن درآمد نسبت به هزینه­ ها، با سختی­ بیشتری مواجه هستند.

اگر جزو این دسته از افراد هستید راهکارهای زیر را به کار بندید تا بتوانید امور مالی خود را مدیریت کرده و نسبت به پس ­انداز اقدام کنید:

1ـ هزینه­ های ضروری و غیر قابل اجتناب را شناسایی و مشخص کنید:

اولین قدم برای پس ­انداز کردن، تعیین هزینه­ های ثابت و ضروری مثل اجاره خانه، قبوض، قسط ماشین و البته خورد و خوراک است. این هزینه­ ها را به شکل معقول تعیین و از کل درآمدتان کم کنید. مقدار باقی مانده پولی است که شما می­ توانید برای هزینه ­های اختیاری مثل خرید، مسافرت، تفریح، رفتن به رستوران و … هزینه کنید. یک دهمی که قرار است پس ­انداز شود، از این بخش تعیین می­شود.

2ـ یک حساب بانکی یا صندوق پس ­انداز برای خود ایجاد کنید:

سهمی از درآمد که قرار است پس ­انداز شود، در همان ابتدای ماه باید در این حساب یا صندوق ریخته شود. اغلب افراد این کار را به پایان ماه موکول می­ کنند و بدین واسطه سهم پس ­انداز را از دارایی ماه­شان کم نمی ­کنند. بنابراین وقتی آخر ماه سر می­رسد متوجه می­ شوند که پس ­انداز ماهانه خود را نیز هزینه کرده­ اند.

مبلغ پس­ انداز ماهانه را در همان ابتدای ماه در جایی که دسترسی به آن سخت است مثل حساب بانکی­تان منتقل کنید تا به صورت عملی بدانید که باید ماه را با نه دهم درآمدتان طی کنید.

3ـ حتی المقدور با بکارگیری مکانیزم پیشگیری، هزینه­ های خود را کاهش دهید:

لزومی ندارد ما برای پس ­انداز کردن از خوشی­ ها و تفریحات زندگی­مان بزنیم. تنها کافی است با پیش ­بینی صحیح هزینه­ ها را مدیریت کنیم. برای مثال اگر قصد رفتن به مسافرت دارید، تعداد وعده ­های غذایی و مواد مورد نیاز برای پخت و پز را پیش ­بینی کرده و با خود ببرید. بدین شکل نیازی به رفتن به رستوران و خرید غذاهای گران­ قیمت ندارید. مطمئن باشید وقتی از طریق پس­ انداز و سرمایه­ گذاری صحیح درآمدتان بیشتر شد می­ توانید به بهترین رستوران­ها بروید.

4ـ از صرفه ­جویی متوازن بهره بگیرید:

اغلب افراد وقتی می­خواهند صرفه­ جویی کنند، دچار افراط و تفریط می­ شوند. بدین معنا که برنامه متوازن و مشخصی برای این امر تعیین نمی ­کنند. در نتیجه در برخی امور که گهگاه بسیار ضروری هم هستند، به شدت صرفه­ جویی می­کنند و در برخی امور دیگر که گهگاه خیلی هم مهم نیستند، از صرفه ­جویی غافل می­شوند. برای مثال ممکن است از خوردن مواد غذایی مهم مثل لبنیات یا سبزیجات غافل شوند اما همچنان هزینه زیادی را برای مثلاً اینترنت پرداخت کنند.

بنابراین برای موفقیت در امر پس ­انداز کردن باید امر صرفه ­جویی را متوازن انجام دهید. اگر قرار است یک دهم درآمد ماهانه ­تان را پس ­انداز کنید، هزینه تمام امور زندگی­تان باید به صورت متوازن و معقول کمتر شود. اگر سیگار می­ کشید، تعداد نخ سیگار روزانه­ تان را کاهش دهید، میزان هزینه اینترنت و قبوض خود را از طریق مدیریت مصرف کاهش دهید، از هزینه­ های مربوط به تفریحات خود به شکل معقول بکاهید و … باور کنید افراد ثروتمند روزی با همین پس اندازهای کم ارزش به چنین دارایی هایی رسیده اند.

مقالات مرتبط:
چطور خانواده ولخرج نداشته باشیم
چرا همیشه بدهکارم
ژن خوب
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*