5 نمونه از کلیدی‌ترین مهارت های توسعه فردی


واحد تولید محتوا 3 تیر 1400 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

مهارت های توسعه فردی در زندگی ما از اهمیت ویژه‌ا‌ی برخوردار است به‌دلیل اینکه می‌تواند تغییرات مثبت چشمگیری در زندگی ما ایجاد کند. تمامی افراد موفق با کار کردن بر روی مهارت های توسعه فردی خویش توانسته‌اند در زندگی به دستاوردهای فوق‌العاده‌ای دست یابند؛ دستاوردهایی اعم از شغل عالی، گسترش ارتباطات، افزایش درآمد و ازاین‌دست موارد که مثال‌زدنی است. 

برای تقویت مهارت های توسعه فردی تکنیک‌های زیادی وجود دارد که آشنایی با این مهارت های خاص می‌تواند به توسعه فردی شما کمک شایانی کند. به‌خاطر بسپارید که اولین گام برای توسعه فردی آشنایی با مهارت های کلیدی آن است.

باتوجه به مواردی که در فوق ذکر شد باید متوجه اهمیت تقویت مهارت های توسعه فردی شده باشید از این‌رو در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی مهارت های خاص برای تقویت مهارت های توسعه فردی بپردازیم، پس اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال آشنایی با مهارت های کلیدی برای توسعه فردی خود هستند در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

توسعه فردی

(توسعه فردی)

توسعه فردی چیست؟

تمایل به پیشرفت روزافزون در درون همه ما انسان‌ها وجود دارد، به‌گونه‌ای می‌خواهیم زندگیمان هر روز بهتر از روز دیروز باشد. برای مثال می‌توان گفت همیشه به‌دنبال ثروت بیشتر، تناسب‌ اندام، روابط اجتماعی بهتر و ازاین‌دست موارد هستیم، اما نکته حائز اهمیت در این میان، موضوع، نداستن چگونگی دستیابی به ذهنیتی است که درباره زندگی از آن ساخته‌ایم.

مهارت های کلیدی توسعه فردی دقیقاً راه‌حل این ماجرا است. شما به ‌‍وسیله توسعه فردی می‌توانید به همان فردی تبدیل شوید که همیشه رویای آن را در سر داشتید. دستیابی به این امر مهم تنها در صورتی امکان‌پذیر است که شما مهارت های توسعه فردی خویش را گسترش دهید. در ادامه به چند مهارت خاص برای گسترش مهارت های توسعه فردی اشاره خواهیم کرد.

گسترش مهارت های توسعه فردی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، توسعه فردی به معنای تبدیل‌شدن به نسخه بهتری از چیزی است که الان هستید. مهارت‌های توسعه فردی نیز شامل مهارت های کلیدی است که منجر به توسعه و رشد رفتار و افکارمان در زندگی خواهد شد. بدیهی است که هیچ فردی نمی‌تواند بگوید بهترین مهارت های توسعه فردی کدامند یا با‌تکیه‌بر کدام مهارت خاص می‌توان در راستای توسعه فردی خود گام برداشت.

انتخاب بهترین مهارت های توسعه فردی وابسته به اهداف شخصی هر فردی در زندگی شخصیش می‌باشد. در ادامه این مقاله به بررسی مهارت های خاص برای توسعه فردی خواهیم پرداخت که هر فردی می‌تواند باتوجه‌به اهدافش در زندگی و باتکیه‌بر مهارت های کلیدی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، به توسعه فردی دست یابند.

خروج از منطقه امن

(خروج از منطقه امن)

از منطقه امن خود خارج شوید

توسعه فردی درواقع به معنای ازبین‌بردن نقاط منفی شخصیت و تقویت نقاط قوت خود، برای دستیابی به این امر مهم است؛ پس به‌جرأت می‌توان گفت خارج شدن از منطقه امن خود و روبه‌روشدن با ترس‌هایمان یکی از مهارت های خاص توسعه فردی دانست.

هنگامی‌که شما از منطقه امن خود خارج می‌شوید، چالش‌های جدیدی پیش‌رویتان قرار خواهد گرفت که تلاش برای گذر کردن از این چالش‌ها می‌تواند به توسعه فردی شما کمک شایانی کند.

 ذهنیت رشد و پیشرفت را در خود پرورش دهید

در بخش قبلی اشاره کردیم که ما انسان‌ها غالباً تمایل به ماندن در منطقه امن خود داریم که علت آن هم ترس از مواجه با چالش‌های جدید است، اما این مسئله اصلاً خوب نیست و می‌تواند منجر به جلوگیری از رشد و پیشرفت ما شود. تنها در یک صورت می‌توان با چنین تمایلی مقابله کرد که آن هم گام برداشتن در مسیر رسیدن به باورهای رشد و پیشرفت در خود و دوری جستن از منفی‌گرایی در راستای عدم پیشرفت است که البته می‌تواند به‌عنوان یکی از مهارت های کلیدی برای خروج از منطقه امن خویش نیز تلقی شود.

پرورش این ذهنیت که در مسیر رشد و پیشرفت قدم برداریم را از آن جهت می‌توان به‌عنوان یکی از مهارت های توسعه فردی در نظر گرفت که منجر به یادگیری مهارت‌های تازه در مسیر مواجه با چالش‌های جدید زندگی می‌شود.

مشخص کردن ارزش‌هایتان

(مشخص کردن ارزش‌هایتان)

ارزش‌های خود را مشخص کنید

لزوم تقویت مهارت های توسعه فردی، تعیین ارزش‌های فردی و چارچوبی مشخص برای خویش است. زمانی که شما در زندگی خود چارچوب مشخصی نداشته باشید و یا حتی ارزش‌های خود را نادیده بگیرید، در نوسانات زندگی گم خواهید شد از این‌رو برای شکل‌دادن به مهارت های کلیدی توسعه فردی خویش نیاز دارید تا ارزش‌هایتان را بشناسید، ضمن اینکه باید در زندگی خود به آن‌ها پایبند باشید.

تاب‌آوری را در خود تقویت کنید

از دیگر مهارت های خاص تقویت توسعه فردی، می‌توان به گسترش تاب‌آوری یا همان ظرفیتی برای مقاومت در برابر استرس اشاره کرد. باتوجه ‌به اینکه در مسیر تقویت مهارت های توسعه فردی، با فراز و نشیب‌های زیادی رو‌به‌رو خواهیم شد، تنها در صورتی می‌توانیم این چالش‌ها را با سربلندی پشت سر بگذاریم که طاقت و انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهید. 

تقویت مهارت های کلیدی مانند تاب‌آوری به ما کمک می‌کند که در مواجهه با سختی‌های مسیر توسعه فردی، منعطف باشیم؛ ضمن اینکه بتوانیم با مدیریت احساساتمان در مسیر بهبود خویش، گام‌های محکم‌تری برداریم.

منبع انگیزه داشته باشید

(منبع انگیزه داشته باشید)

منبع الهام و انگیزه داشته باشید

داشتن یک منبع الهام‌بخش و انگیزه‌ای که بتواند زندگی ما را سرشار از شور و اشتیاق کند، قطعاً می‌تواند در تقویت مهارت های توسعه فردی نقش بسزایی داشته باشد؛ بنابراین نیاز به یافتن یک منبع تامین انگیزه در زندگی خود را جدی بگیرید تا به ‌وسیله آن بتوانید به تقویت مهارت های خاص توسعه فردی بپردازید و در این مسیر پیشرفت کنید.

سخن آخر

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی روش‌هایی برای تقویت مهارت های توسعه فردی پرداختیم. شما نیز می‌توانید با استفاده از مهارت های خاص که در این مطلب مطرح شد به بهبود زندگی خویش بپردازید. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*