چگونه به پیشرفت شغلی خود کمک کنیم؟


واحد تولید محتوا 12 خرداد 1400 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

عموماً افراد شاغل در زندگی خود به دنبال پیشرفت شغلی هستند، اما تنها تعداد اندکی از این افراد به این امر مهم دست می‌یابند. امروزه فرصت‌های زیادی برای پیشرفت شغلی پیش‌روی افراد است، اما چرا بسیاری از افراد هنوز نتوانسته‌اند به اهداف شغلی که در سر پرورانده‌اند، دست پیدا کنند؟

جالب است بدانید که راههای پیشرفت در کسب و کار دارای تنوع بالای است که شما می‌توانید با بهره‌مندی از آن‌ها به پیشرفت شغلی خود کمک بسزایی کنید، اما نکته حائز اهمیت در این میان توجه به مقوله سخت‌کوشی در کار است. شاید با خود فکر کنید که اکثر افراد معمولاً  با تکیه‌بر شانس یا پارتی به موفقیت‌های شغلی خود دست پیدا کرده‌اند؛ حتی ممکن است این مسئله منجر به بی‌انگیزی شما برای تلاش در این زمینه شود.

این زندگی شما است و تصمیم با خودتان است که زمان خود را صرف حسرت خوردن برای موفقیت‌های دیگران کنید یا با استفاده از تکنیکهای موفقیت در کار، در مسیر پیشرفت شغلی خود گام بردارید. از آنجاکه بسیاری از افراد در زندگی شغلی خود به دنبال پیشرفت هستند، ما در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی راههای پیشرفت در کسب و کار پرداخته‌ایم، پس اگر شما نیز در جست‌و‌جو آشنایی با تکنکیهای موفقیت در کار هستید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید.

پیشرفت شغلی

(پیشرفت شغلی)

پیشرفت شغلی به چه معناست؟

آیا تا‌به‌حال با خود فکر کرده‌اید که پیشرفت شغلی واقعاً به چه معناست؟ بسیاری از افراد پیشرفت شغلی را در کسب درآمد بیشتر می‌بینند، در حالی‌که برخی آن را ارتقاء سمت و افرادی نیز پیشرفت شغلی را به معنای کار کردن در حوزه‌ای که به آن علاقه دارند، می‌دانند.

گرچه پیشرفت شغلی ترکیبی از تمامی اهداف است، اما لازم به‌ذکر است که تکنیکهای موفقیت در کار تنها زمانی نتیجه‌بخش هستند که شما با گام‌هایی مشخص و برنامه‌ریزی‌شده در این مسیر گام بردارید.

اغلب مردم اعتقاد دارند که برای پیشرفت در کسب و کارشان باید شبانه‌روزی و بی‌وقفه کار کنند؛ با ذکر این مطلب که این تفکر، اشتباه محض است، باید متذکر ‌شویم که سخت‌کوشی لازمه کار و پیشرفت شغلی می‌باشد، اما فراموش نکنید که این امر مهم تنها در صورتی‌ امکان‌پذیر است که مسیر خود را مشخص کرده باشید؛ در این مسیر باید لازم است بدانید که کجا هستید و قصد دارید به کجا برسید؛ تنها در این صورت است که دانستن راههای پیشرفت در کسب و کار به پیشرفت شغلی شما کمک خواهد کرد، از این‌رو در ادامه با ما همراه باشید تا سطح آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

راههای پیشرفت در کسب و کار

در ادامه این بخش به بررسی پنج روش موثر  از تکنیکهای موفقیت در کار خواهیم پرداخت که شما عزیزان را با تکنیک‌های پیشرفت در کسب و کار آشنا سازیم تا شما نیز با اعمال این تکنیک‌ها در حرفه شغلی خود، به پیشرفت شغلی که رویای آن را در سر دارید، برسید.

زمان‌بندی داشته باشید

برای درخواست ترفیع شغلی باید زمان‌بندی دقیقی داشته باشید؛ به دلیل اینکه اگر زمان نامناسبی را برای مطرح کردن این تقاضا از کارفرمای خود انتخاب کنید، ممکن است برای همیشه شانس ترفیع شغلی را از دست دهید و مجبور شوید با پیشرفت شغلی خود خداحافظی کنید.

زمان‌بندی مناسب به معنای انتخاب مناسب‌ترین زمان از نظر شرایط کاری و مهلت‌های نهایی پروژه‌های شرکت است. هیچوقت هنگامی‌که مدیرتان تحت فشار است با او درباره ترفیع شغلی صحبت نکنید. اجازه ندهید که درباره شما اینگونه فکر کنند که فقط به دنبال ترفیع هستید، بلکه سعی کنید با نشان دادن قابلیت‌های خود کارفرمای خود را به سمتی سوق دهید که او با رضایت قلبی خود ترفیع سمت را به شما هدیه کند.

افزایش مهارت‌های فردی

(افزایش مهارت‌های فردی)

مهارت‌های خود را افزایش دهید

یکی از ارکان اصلی پیشرفت شغلی، توسعه  مهارت‌های شما در شغلی است در آن فعالیت دارید؛ حتی اگر هیچ علاقه‌ای به شغل خود ندارید، باید راهی خلاقانه پیدا کنید تا آن را به بهترین نحو ممکن انجام دهید، به همین منظور باید همواره خود را برای مواجه با موقعیت‌های پیش‌بینی‌نشده آماده کنید تا بتوانید بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارید.

ظاهری آراسته داشته باشید

شاید با خود فکر کنید که ظاهر آراسته چگونه می‌تواند به پیشرفت شغلی من کمک کند؟ بگذارید از شما سوالی بپرسم، آیا تا‌به‌حال مدیر عامل یا رئیس هیئت مدیره‌ای را دیده‌اید که با ظاهری ژولیده در محل کارش حضور یابد؟ قطعاً نه، پس متوجه شدید که داشتن ظاهری تمیز و آراسته با کفش‌های واکس‌زده می‌تواند تاثیر مثبت شما روی دیگران را دوچندان کند.

در چشم کارفرما خوب جلوه کنید

چه بخواهید، چه نخواهید، پیشرفت شغلی شما در دستان کارفرمایتان است، پس سعی کنید که در چشم کارفرمای خود خوب جلوه کنید. شما باید به‌گونه‌ای رفتار کنید که نشان دهید استحقاق ترفیع شغلی را دارید.

کاملاً مشهود است که اگر خود را فردی باهوش، کاردان و علاقمند به کار نشان دهید، از نظر کارفرمایتان لایق ارتقاء شغلی خواهید بود، اما نکته مهم در این بخش این است که نگذارید رفتارتان رنگ و بوی چاپلوسی به خود بگیرد. 

خوش اخلاقی در محیط کار

(خوش اخلاقی در محیط کار)

خوش اخلاق باشید

حتماً شما هم با کارمندانی که مانند ربات به محل کار خود می‌روند و وظایفشان را همچون باری سنگین می‌دانند، رو‌به‌رو شده‌اید. این افراد قدرت عظیم احساسات و خوش‌رویی را بر عملکردشان نادیده گرفته‌اند.

بدیهی است که اگر شما روزتان را با آرامش شروع کنید، کارها را با تمرکز بیشتری انجام خواهید داد. برای صبح خود روتینی در نظر بگیرید تا بتوانید صبحتان را با آرامش آغاز کنید، طبیعتاً این آرامش تاثیر مثبتی بر اخلاق شما خواهد گذاشت. تحقیقات نشان داده‌اند که نحوه آغاز روز می‌تواند تاثیر زیادی بر پیشرفت شغلی شما داشته باشد.

سخن آخر

امیدواریم مواردی که در این مقاله ذکر کردیم، شما را متوجه این مسئله کرده باشد که برای دستیابی به پیشرفت شغلی تنها داشتن شانس و یا استعداد کافی نیست، بلکه باید تلاش و برنامه‌ریزی را در مسیر دستیابی به این امر مهم سرلوحه کار خود قرار دهید.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به معرفی پنج روش موثر از تکنیکهای موفقیت در کار پرداختیم. امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مقاله برای عزیزانی که به دنبال پیشرفت شغلی هستند مفید واقع شود. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*