چگونه سطح شور و اشتیاق خود را بالا ببریم؟


واحد تولید محتوا 16 تیر 1400 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

شور و اشتیاق نقش مهمی در زندگی ایفا می‌کند به خصوص اگر این امر در راستای دستیابی به اهدافمان باشد. حتماً برای شما نیز بارها پیش آمده است که در بعضی از روزها پر از حس شور و اشتیاق برای انجام دادن کارهایتان باشید، انرژی زیادی را درون خود حس کنید و انگیزه لازم برای حرکت در مسیر رویاهایتان را داشته باشید، اما متقابلاً برخی از روزها نیز در زندگی شما وجود داشته است که حتی انرژی بلند شدن از جایتان را هم نداشته‌اید.

این شور و اشتیاق از کجا نشأت می‌گیرد؟ آیا می‌توانیم آن را در درونمان افزایش دهیم؟ اصلاً چرا برای حرکت در مسیر اهدافمان به انگیزه احتیاج داریم؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که ممکن است همه ما، حتی یکبار هم که شده از خودمان پرسیده باشیم.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی چرایی لزوم داشتن شور و اشتیاق در زندگی و راه های افزایش سطح اشتیاق بپردازیم. خواندن این مقاله را به همه عزیزانی که به دنبال افزایش سطح انگیزه خویش در زندگی هستند، پیشنهاد می‌کنیم. 

اشتیاق چیست؟

(اشتیاق چیست؟)

اشتیاق چیست؟

شور و اشتیاق یا همان انگیزه همانند نیروی محرکی برای حرکت ما به سوی اهدافمان عمل می‌کند. انگیزه، وجود ما را سرشار از انرژی و هیجان می‌کند تا برای انجام کارهایی که به آن‌ها علاقه داریم، بهتر عمل کنیم. انسان‌هایی که وجود آن‌ها سرشار از شور و اشتیاق است، توانایی انجام کارهای فوق‌العاده‌ای را دارند.

همه انسان‌ها تجربه درک احساسات شدید را در خود دارند ، اما نکته حائز اهمیت در این بین، این است که آیا همه آن‌ها روش بهره‌مندی از این احساس که همان شور و اشتیاق برای انجام کاری است را به بهترین نحو می‌دانند یا خیر؟ جالب است بدانید که حس شور و اشتیاق از درون ما سرچشمه می‌گیرد. همه ما نسبت به انجام برخی از کارها که به آن‌ها علاقه‌مند هستیم، انگیزه بیشتری را از خود نشان می‌دهیم؛ از این‌رو در ادامه به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت که چرا وجود شور و اشتیاق در کارها برای دستیابی به اهداف لازم و ضروری است؟

چرا به شور و اشتیاق در کارهایمان نیاز داریم؟

هنگامی‌که به طور مداوم انجام کاری را به تعویق می‌اندازید یا برای انجام آن تنبلی می‌کنید، شک نداشته باشید که انگیزه و علاقه کافی برای انجام آن کار را ندارید. زمانی‌که شما شور و اشتیاقی نسبت به کارتان نداشته باشید، قطعاً انجام آن امر برایتان همراه با عذاب خواهد بود.

درواقع این میزان شور و اشتیاق شماست که مشخص می‌کند تا چه اندازه به انجام کاری علاقه دارید؛ درصورتی‌که به انجام کاری علاقه‌مند باشید، قطعاً در مقابل دشواری‌هایی که در این مسیر، سر راهتان قرار  خواهد گرفت،  قدرت تحمل بالایی را از خود نشان خواهید داد. جالب است بدانید که انگیزه می‌تواند کمبود استعداد در انجام کاری را نیز جبران کند؛ به همین منظور در ادامه قصد داریم به بررسی راه های افزایش سطح اشتیاق بپردازیم.

راه های افزایش سطح اشتیاق

(راه های افزایش سطح اشتیاق)

راه های افزایش سطح اشتیاق

حال که با چیستی انگیزه و چرایی داشتن شور و اشتیاق در انجام کارهایمان و همچنین تاثیر بارز انگیزه در دستیابی به اهداف آشنا شدید، بهتر است به بررسی چگونگی افزایش سطح شور و اشتیاق خود در زندگی نیز بپردازیم تا بدین‌وسیله بتوانید گام‌های بلندتر و استوارتری در مسیر دستیابی به اهدافتان بردارید.

اهدافتان را در ذهنتان تصویرسازی کنید

یکی از راه‌های افزایش شور و اشتیاق در زندگی تصویرسازی در زمینه اهدافتان است. هنگامی‌که شما، اهداف و آرزوهای خویش را در ذهنتان تصویرسازی می‌کنید، به‌طور ناخودآگاه نیروی انگیزه درونی خود را نیز افزایش می‌دهید. با خود فکر کنید که اگر هم‌اکنون به اهدافتان رسیده بودید، چه احساسی پیدا می‌کردید. این روش منجر می‌شود که انرژی درونی شما برای حرکت در مسیر اهدافتان افزایش یابد.

استراحت را فراموش نکنید

یکی از ساه‌ترین راه‌های افزایش سطح شور و اشتیاق داشتن خواب کافی و باکیفیت در طول شبانه‌روز است. داشتن استراحت کافی از آن جهت نکته بسیار مهمی در حفظ انگیزه برای ادامه مسیر است که اگر شما زمان استراحت خود را کاهش دهید، رفته‌رفته از میزان اشتیاق شما کاسته شده و دیگر تمایلی برای انجام کارهایتان نخواهید داشت.

به خودتان پاداش دهید

(به خودتان پاداش دهید)

پاداش دادن به خودتان را فراموش نکنید

پاداش دادن به خودتان یکی از تاثیرگذارترین روش‌های افزایش شور و اشتیاق است. این عادت را در خودتان پرورش دهید که برای هر موفقیت یا دستاوردی، هرچند کوچک، به خودتان پاداش دهید. با انجام چنین کاری به خودتان نشان خواهید داد که شما فردی توانمند هستید و قدم‌های بعدی را با انگیزه بیشتری برخواهید داشت.

ثابت قدم بمانید

در ابتدای امر وقتی برای دستیابی به هدفی برنامه‌ریزی می‌کنید، انگیزه و اشتیاق فراوانی در درون خود احساس می‌کنید؛ به گونه‌ای که حرکت رو به جلو برایتان بسیار ساده و آسان است، اما رفته‌رفته در میانه راه، زمانی‌که سختی‌های راه تازه خودشان را نشان می‌دهند، ممکن است این حس شور و اشتیاق در شما کمرنگ‌تر شود.

دقیقاً در این زمان است که شما به حفظ انگیزه خود احتیاج دارید، وگرنه ممکن است کار خود را نیمه‌کاره رها کنید. در این زمان می‌توانید به چرایی انتخاب هدفتان فکر کنید و ادامه دهید. ثابت قدم بودن در مسیر و پشت سر گذاشتن سختی‌ها، خود به تنهایی می‌تواند منجر به افزایش سطح اشتیاق در درون شما شود.

با اشتیاق به رویاهایت دست پیدا کن

(با اشتیاق به رویاهایت دست پیدا کن)

سخن آخر

برای هموارتر کردن مسیر دستیابی به اهدافتان لازم است که در خود شور و اشتیاق را احساس کنید. اگر کارهایتان را با اشتیاق انجام دهید، قطعاً سرعت انجام آن‌ها نیز افزایش می‌یابد؛ پس سعی کنید با استفاده از راه های افزایش سطح اشتیاق که در این مقاله مطرح کردیم، این عادت خوب را در وجودتان تقویت کنید. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*