چگونگی تعیین اهداف شغلی برای کسب موفقیت


واحد تولید محتوا 24 خرداد 1400 4 دقیقه مطالعه
iOS 14

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای دستیابی به موفقیت در کسب ‌و ‌کار، تعیین اهداف شغلی است. درواقع اگر شما قادر به تعیین هدف کاری مشخصی برای خود نباشید، به نوعی سرگردان خواهید بود، ضمن اینکه وقت و عمر خود را بیهوده تلف خواهید کرد. تعیین اهداف شغلی از آن جهت اهمیت ویژه‌ای دارد که می‌تواند مسیر موفقیت در کسب و کار شما را مشخص کند.

امروزه برای دستیابی به موفقیت در حرفه شغلی خود، باید با علم روز پیش برویم و دامنه آن را گسترش دهیم؛ امروزه دستیابی به این امر با روی کار آمدن اینترنت، وجود گستردگی بستر و منابع موجود در آن بسیار آسان‌تر از گذشته شده است. شما می‌توانید پس از مشخص کردن هدف کاری خود، به‌راحتی تکنیک‌های لازم برای دستیابی به آن را از طریق منابع موجود در بستر اینترنت به‌دست آورید.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی چگونگی تعیین اهداف شغلی برای کسب موفقیت بپردازیم، پس اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال دستیابی به هدف یا اهداف کاری خویش هستند، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تعیین اهداف شغلی

(تعیین اهداف شغلی)

چگونه اهداف شغلی خود را تعیین کنیم؟

پرواضح است که باید برای تعیین اهداف شغلی خود وقت بگذارید، حتی گاهی لازم است در این مسیر از مربیان و مشاوران متخصص نیز مشورت بگیرید؛ از این‌رو پیشنهاد ما به شما این است که برای تعیین اهداف شغلی خویش حداقل دو ساعت زمان بگذارید.

انتخاب درست‌ترین هدف کاری برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار از اهمیت بسیاری برخوردار است، از این‌رو برای انجام صحیح این امر مهم لازم است که تمرکز کافی داشته باشید و باتوجه به این نکته که، این هدفگذاری تاثیر مستقیمی بر چگونگی گذراندن بقیه عمر شما دارد، برنامه‌ریزی کنید.

عوامل موثر در انتخاب اهداف شغلی 

دقت داشته باشید که هدف کاری شما می‌تواند شامل هرچیزی باشد. ثروت بیشتر، شادی، ارتقاء شغلی، راه‌اندازی کسب و کاری جدید و از این دست موارد که هر فردی باتوجه به ارزش‌هایی که برای خود در نظر دارد، اهداف شغلی خود را انتخاب می‌کند، اما نکته حائز اهمیت در این میان، توجه به برخی عوامل مشترکی است که می‌تواند در تعیین اهداف شغلی شما تاثیرگذار باشد.

یکی از ارکان اصلی برای دستیابی به هدف کاری خویش، درواقع داشتن چشم‌اندازی روشن از مقصدی است که قصد رسیدن به آن را دارید. ناگفته نماند که چشم‌انداز شما همان تصویری است که قصد داری به‌وسیله آن به موفقیت در کسب و کار خود برسید. در ادامه ما موارد دیگری برای انتخاب و دستیابی به اهداف شغلی را برای شما عزیزان بیان کردیم؛ با ما همراه باشید.

محیط کار مثبت

(محیط کار مثبت)

در محل کار خود تغییرات مثبت ایجاد کنید

پیش از آنکه در راستای دستیابی به اهداف شغلی جدید خود اقدامی انجام دهید، لازم است که ابتدا اقداماتی برای ایجاد تغییر در وضعیت فعلی خویش انجام دهید. همه ما روزانه ساعاتی طولانی را در محل کار خود می‌گذرانیم، سعی کنید تغییراتی مثبت در محیط کار خود ایجاد کنید. همانطورکه می‌دانید محیط تاثیر زیادی بر بهره‌وری کاری افراد می‌گذارد، پس چه بهتر که در محیطی مثبت و پربازده مشغول به کار باشید.

باتجربه‌های روزمره خود ارتباط برقرار کنید

عموم مردم هنگام انتخاب اهداف شغلی خود از همان ابتدای امر به سراغ اهدافی بلندپروازانه می‌روند، این اهداف شاید در بلند مدت قابل دستیابی باشند، اما در ابتدای راه بهتر است که با گام‌های کوچک شروع به‌ حرکت کنید و رفته‌رفته اهداف خود را رشد دهید.

به‌خاطر بسپارید که موفقیت‌های کوچک منجر به ایجاد انگیزه برای ادامه راه شما خواهد شد. جالب است بدانید که از طریق زندگی روزمره خود نیز می‌توانید برای خود اهداف کوچک و قابل دستیابی انتخاب کنید، تنها لازم است که به کارهای روزمره شغلی خود اهمیت دهید و آن‌ها را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. 

مشورت با افراد متخصص

(مشورت با افراد متخصص)

برای مشورت به سراغ افراد متخصص بروید

پیش از هر اقدامی برای اهداف شغلی خود ابتدا خوب فکر کنید؛ چراکه آینده شغلی نقش تاثیرگذاری در شکل‌گیری مسیر زندگی افراد دارد؛ به‌همین منظور هر فردی شایسته مشورت با شما در رابطه با اهدافتان نیست؛ از این‌رو بدیهی است که اگر برای مشورت به سراغ فردی اشتباه بروید، ممکن است شما را به مسیر اشتباهی بکشاند؛ بنابراین برای تعیین اهداف شغلی خود به‌سراغ افراد متخصص و قابل اعتماد در این زمینه بروید. 

ارزش‌های خود را شناسایی کنید

هنگام تعیین اهداف شغلی خود ارزش‌هایتان را فراموش نکنید و به‌دنبال اهداف حقیقی خود باشید؛ درواقع هدفی را می‌توان حقیقی دانست که ارزش و مفهومی را در خود گنجانده باشد. برای تقویت اراده خود هنگام حرکت در مسیر دستیابی به اهداف شغلی باید بدانید چه مواردی برای شما ارزش بالایی دارد، پس هر عمل و رفتاری را که برایتان جایگاه ویژه‌ای دارد را تقویت کنید.

خودمحور نباشید

(خودمحور نباشید)

خودمحور نباشید

هنگام انتخاب اهداف شغلی خویش، خود محور نباشید. رشد و ارتقاء شغلی نباید تنها باعث پیشرفت فردی شما شود بلکه باید اهداف سازمانی که در آن مشغول بکار هستید را نیز دربر بگیرد اگر اهداف شما و کارفرمایتان یکی نباشد، بدان معناست که شما در مسیر شغلی اشتباهی گام برمی‌دارید.

سخن آخر

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی چگونگی تعیین هدف کاری که منجر به موفقیت در کسب و کار شما خواهد شد، پرداختیم. امیدواریم که همه شما عزیزان بتوانید با استفاده از مطالبی که در این مقاله، مطرح کردیم به اهداف شغلی خویش دست یابید. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*