گاهی یاد می‌گیرید؛ گاهی برنده می‌شوید


academyhaft 19 بهمن 1396 دقیقه مطالعه
iOS 14

دسترسی سریع به عناوین

آیا می‌توان از شکست‌ها درس گرفت؟ مردم معمولاً شکست‌هایشان را پنهان می‌کنند. آن‌ها تمایلی به صحبت درباره‌ی اشتباهات و شکست‌هایشان ندارند. اما افراد موفق چنین کاری نمی‌کنند و از شکست‌هایشان فراری نیستند. آن‌ها چنین تفکری دارند: «گاهی پیروز می‌شوی و گاهی درس می‌آموزی.»

شکست آزاردهنده است اما اگر بتوان با اعتماد به نفس آن را به مسیر رشد تبدیل کرد، چه بسا وجودش برای پیشرفت ضروری نیز هست. برای این کار می‌بایست طرز نگاه‌تان به باخت‌ها را تغییر دهید و به کسب مهارت‌های یادگیری بیشتر بپردازید. در اینجا به مواردی جهت بهره‌وری بیشتر در این فرآیند می‌پردازیم:

تواضع: روح یادگیری

تواضع نقطه‌ی مقابل غرور و تکبر است و باعث می‌شود از کمال‌گرایی فاصله گرفته و به تلاش‌مان ادامه دهیم. غرور باعث می‌شود افراد در همه حال حق را به خودشان بدهند؛ حتی زمانی که می‌دانند اشتباه می‌کنند. در صورت اشتباه، سریع به دنبال مقصری غیر از خود می‌گردند و یا با انکار و عدم انعطاف‌پذیری، مانع تحلیل درست و شناخت واقعی مشکل می‌شوند. در چنین جایی است که تواضع و فروتنی به کمک انسان می‌آید تا بدون توجه به برد و باخت‌هایش، از مسائل پیش آمده درس بگیرد.

حقیقت: پایه و اساس یادگیری

شما با فریب دادن خود و چشم‌پوشی از حقایق نمی‌توانید پیشرفت کنید. حقیقت این است که زندگی دشوار است و با پذیرفتن این حقیقت است که می‌توانید تلاش کنید و و به نتایج ارزشمند برسید. الکس هالی نویسنده می‌گوید:« اگر با حقیقت روبه‌رو نشوید، حقیقت با شما روبه‌رو خواهد شد.» سعی نکنید حقایق را نادیده بگیرید. بسیاری از خواسته‌های شما از زندگی، دست‌یافتنی هستند به شرط اینکه با حقیقت رودررو شوید.

مسئولیت‌پذیری: اولین گام یادگیری

اگر در سنین پایین‌تر می‌پندارید که مسئولیت چیزی است که از سوی پدر و مادر و یا بزرگترها به شما محول می‌شود، در سنین بالاتر باید یاد بگیریم کاری که خودمان نیز به انجام دادن آن تمایل داریم، مسئولیت به شمار می‌آید. با این کار است که می‌توانید کنترل زندگی‌تان را در دست بگیرید و خود را مسئول اتفاقات زندگی خود بدانیم در غیر اینصورت:

 • همواره خود را یک قربانی قلمداد می‌کنیم.

 • دیدگاهی غیرواقعی نسبت به زندگی داریم.

 • پیوسته دیگران را مقصر می‌دانیم.

 • شانس کنترل زندگی‌مان را از دست می‌دهیم.

 • هرگونه احتمال موفقیت را از بین می‌بریم.

با مسولیت‌پذیری خود و کنار گذاشتن بهانه‌جویی‌ها، اولین گام‌ها را در مسیر یادگیری برمی‌داریم و نسبت به همه چیز دیدگاه درست و مناسبی پیدا می‌کنیم. مسئولیت‌پذیری به معنای داشتن دیدگاهی منفی نیست بلکه به معنای دیدن همه چیزی از دیدگاه بهتری است. مهم‌ترین تفاوت میان افراد موفق و سایر افراد، شکست یا پیروزی‌شان نیست. هر دو گروه شکست می‌خورند اما گروه موفق، گروهی است که مسئولیت خود را به عهده می‌گیرند، از شکست‌هایشان درس می‌گیرند و آن‌ها را تکرار نمی‌‌کنند.

گام نهایی در مسئولیت‌پذیری، اطمینان یافتن از همسویی رفتار و گفتارمان است. اگر نتوانید بین تمایلات و  کارهای خود به جمع‌بندی برسید و همه چیز را در یک مسیر قرار دهید، پس در مسئولیت و صداقت خود شک کنید. چون در این صورت نمی‌توانید خود را مسئول چیزی بدانید که علاقه‌ای به انجامش ندارید.

رشد: کانون یادگیری

ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به بیماری مقصد مبتلاست. بسیاری از افراد فقط می‌خواهند به جایی «برسند» و پس از آن به استراحت بپردازند. افرادی که به دنبال راه‌های سریع و میانبر می‌گردند و نه به دنبال انجام دادن درست کارها. آن‌ها هرگز رشد نمی‌کنند زیرا رشد، نبردی ناتمام است. یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید که:«اگر هر روز یک عدد سیب بخورید، هرگز نیازی به دکتر نخواهید داشت.» آیا اگر کسی به جای یک هفته، هفت سیب در یک روز بخورد، به چنان منفعتی دست می‌یابد؟ مسلم است که خیر. رشد نیز باید به عادتی هر روزه تبدیل گردد. این یک سرمایه‌گذاری مادام‌العمر است که بر روی خودتان می‌کنید. پس می‌بایست ابتدا بپذیرید که ارزش و شایستگی رشد را دارید.

امید: انگیزه‌ی یادگیری

امید به ما انرژی می‌دهد. انسان می‌تواند با چهل روز بدون غذا، چهار روز بدون آب و چهار دقیقه بدون هوا زنده بماند اما بدون امید، لحظه‌ای دوام نمی‌آورد. ناامیدی انرژی را از انسان می‌گیرد و او را از پای در می‌آورد. شکست‌ها معمولاً بیشترین بذر ناامیدی را در درون انسان می‌کارند اما راه‌هایی نیز برای افزایش امید وجود دارند که از این جمله‌اند:

 • بدانید که امید یک انتخاب است و همه‌ی افراد شایستگی انتخاب آن را دارند.

 • فکرتان را تغییر بدهید و از افکار منفی دوری کنید.

 • پیروزی‌های کوچک را نادیده نگیرید و خود را تشویق کنید تا امید بیشتری برای کسب موفقیت‌های بزرگتر داشته باشید.

آموزش‌پذیری: مسیر یادگیری

آموزش‌پذیری، داشتن نگرش و رفتاری ارادی برای یادگیری و رشد مداوم در طول زندگی است. حتی در صورت داشتن تخصص و اطلاعات کافی در یک رشته، شما از یادگیری و آموزش بی‌نیاز نمی‌شوید. برای این منظور باید روحیه‌ای آموزش‌پذیر داشته باشید و گرنه پیش از پایان زندگی‌تان، به نقطه‌ی پایان استعدادهایتان می‌رسید. اگر آموزش‌پذیر بمانیم درس‌های بسیاری از اشتباهات‌مان می‌آموزیم.

سختی: کاتالیزور یادگیری

همه‌چیز به نوع واکنش شما به سختی‌ها بستگی دارد. اگر بخواهیم خود را بشناسیم، سختی ما را به خودمان می‌شناساند و می‌بایست توجه داشته باشیم که اگر قرار بر یادگیری است، سختی‌ در مقایسه با موفقیت‌ها، آموزگار بهتری است. سختی‌ها چیزهایی به شما نشان می‌دهند که تاکنون از آن غافل بوده‌اید. اولین باری که به آتش نزدیک شدید به این نتیجه رسیدید که دیگر هرگز به آن دست نزنید. این گونه است که ما همیشه از آنها می‌آموزیم. اما یادمان نزرود که سختی با تلاش ما برای غلبه بر آن ارزش پیدا می‌کند و این تلاش ماست که ما را رشد می‌دهد. سختی بدون رشد، مأیوس کننده است.

تجربیات بد: چشم‌اندازی برای یادگیری

برای عبور از تجربیات بدتان، می‌بایست نگاه مثبت خود را همیشه حفظ کنید. برای موفقیت در این کار، این سه مورد به شما کمک خواهد کرد:

 • ارزش خودتان را بر یک تجربه بد بنا نکنید. شما عملکردتان نیستید و دیگران شما را با بدترین لحظات زندگی‌تان نمی‌شناسند. پس تصویرتان از خود را بر اساس این اتفاقات نسازید.

 • برای خودتان متاسف نباشید. یا اگر هستید سعی کنید هر چه سریعتر تاسف‌تان را به کناری بگذارید و به راهتان ادامه بدهید.

 • شکست‌ها را فرایندی برای رشد و یادگیری بدانید و در جهت کسب موفقیت‌های آینده از آنها استفاده کنید.

تجربیات بد به دو علت به وقوع می‌پیوندند؛ یا اطلاعات و دانش کافی برای انجام دادن کار درست را نداشته‌اید(بی خبری) و یا دانش کافی را در اختیار دارید اما بر اساس آن عمل نمی‌کنید.(حماقت). مورد اول را با آموزش‌پذیری و مورد دوم را علاوه بر آموزش‌پذیری می‌بایست با تغییر در رفتار، برطرف کرد.

تغییر: هزینه‌ی یادگیری

حقیقت این است که اکثر افراد در مقابل تغییر مقاومت می‌کنند زیرا:

 • با تغییر، فرد احساسی شبیه باخت را تجربه می‌کند.

 • تغییر، فرد را تا حدودی معذب می‌کند.

 • بیشتر افراد تغییر را را ضرورتی دردناک می‌دانند نه فرصتی مفید.

تغییر، نقطه‌ی مقابل سنت است. سنت‌ها هیچ ایرادی ندارند مگر آنکه فرد برده‌ی آنها شود. فردی که در دنیای امروز بر استفاده از روش‌های گذشته پافشاری می‌کند، در تجارت فردا جایی ندارد. تغییر، نظم‌های پیش از خود را برهم می‌زند و رفتار تازه‌ای را پیش پای شما می‌گذارد. در میان چیزهایی که برای موفقیت خود تغییر می‌دهید این دو مورد تغییرناپذیر را از یاد نبرید: 1- دیگران و 2- تغییر چیزهای خارج از کنترل‌تان. شما قادر به تغییر آن‌ها نیستید. البته به جای تغییر دیگران، سعی کنید دوستان رشدناپذیرتان را تغییر دهید و دوستانی پیدا کنید که رویاهایتان را وسعت می‌دهند.

بلوغ: ارزش یادگیری

در یک تحقیق روانشناسی در سال 1972 در دانشگاه استنفورد، محققان به تعدادی از بچه‌ها، یک کلوچه دادند و برای دریافت کلوچه‌ی دوم این شرط را گذاشتند که هرکس بتواند پس از دریافت کلوچه اول تا 15 دقیقه آن را نخورد، کلوچه دیگری دریافت می‌کند. دو سوم از بچه‌ها نتوانستند منتظر بمانند و کلوچه‌های اوال را خوردند. در سال‌های بعد وقتی زندگی بچه‌ها را دنبال کردند، دریافتند که آن‌هایی که لذت خود را به تاخیر انداخته بودند، در تحصیل موفق بودند، درآمد بالایی کسب کردند و به سمت مصرف مواد مخدر نرفتند. همه‌ی انسان‌ها لذت‌های آنی را دوست دارند اما فردی که نمی‌تواند از این لذت‌ها در ازای لذات آینده‌اش بگذرد، هرگز نمی‌تواند پیشرفت کند. این بلوغ است و ارزش یادگیری آن به همین دلیل ضروری است. گاهی این بلوغ در باخت‌ها و شکست‌ها اتفاق می‌افتد و آنجاست که با صبر و سخت‌کوشی و یا انصراف و فرار از آن، نشان می‌دهیم که بلوغ لازم را داریم یا خیر.

«ماروا کالینز(Marva Collins) معتقد است:«اگر نتوانید اشتباه کنید، نمی‌توانید به هیچ چیز برسید.» حق با اوست. اگر می‌خواهید پیشرفت کنید می‌بایست بتوانید از شکست‌هایتان درس بگیرید و این فرآیند شکست و یادگیری را به مشخصه‌ی مهمی از کار و زندگی خود تبدل کنید. شما از موفقیت‌های خود چیزی نمی‌آموزید بلکه برعکس ممکن است شما را از آموختن چیزهای جدید نیز بازدارد. تنبلی باعث می‌شود اکثر افراد فقط به فکر برنده شدن باشند تا یادگیری. اما یادگیری دقیقاً از خلال شکست‌ها انجام می‌پذیرد.»

منبع:گاهی یاد می‌گیرید؛ گاهی برنده می‌شوید نوشته‌ی جان سی. مکسول ترجمه مهسار مشتاق
برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*