10 نمونه از بهترین روش‌های پرورش افکار


واحد تولید محتوا 4 خرداد 1400 7 دقیقه مطالعه
iOS 14

امروزه افراد زیادی به دنبال موفقیت و رشد فردی در زندگیشان هستند، به همین منظور آشنایی با انواع روش‌های پرورش افکار مثبت، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. پرورش افکار مثبت نقش بسزایی در موفقیت دارد، همانطور که در قانون جذب نیز به این مسئله اشاره زیادی شده است، که افکار مثبت خود را پرورش دهید تا به موفقیت و رشد فردی که خواستار آن هستید دست یابید.

جالب است بدانید که پرورش افکار مثبت می‌تواند منجر به معجزات فراوانی در زندگی شما شود، معجزات مثبت‌اندیشی که در قانون جذب نیز به آن‌ها اشاره شده است. به وسیله قانون جذب شما می‌توانید به موفقیتی که خواستار آن هستید دست یابید، اما قانون جذب تنها با پرورش افکار مثبت عمل می‌کند.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی بهترین روش‌های پرورش افکار برای جذب موفقیت و رشد فردی از طریق قانون جذب بپردازیم، پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال موفقیت و رشد فردی‌اند در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

جذب موفقیت

(جذب موفقیت)

پرورش افکار برای جذب موفقیت

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم طبق قانون جذب، برای جذب موفقیت، افکار مثبت می‌توانند تاثیر بسزایی داشته باشند، اما برای پرورش افکار مثبت باید چگونه اقدام کنیم؟

باور اکثر مردم بر این است که افکار ما، در بسیاری از مواقع به صورت کاملاً ناگهانی و ناخواسته می‌باشند، اما جالب است بدانید که هیچ انتخابی بدون تصمیم‌گیری وجود ندارد. هر انتخابی که ما در زندگیمان داریم، نیازمند یک تصمیم‌گیری است.

شاید با خود بگویید که شما هیچ تصمیم‌گیری مبنی بر شکست، فقر، بدبختی و از این دست موارد در زندگی خود نداشته‌اید، اما باید به شما بگوییم که باتوجه به قانون جذب، افکار شما این اندیشه‌ها و احساسات منفی را در خود پرورش می‌دهد که در نهایت در زندگی شما نمود خارجی پیدا می‌کند.

باتوجه به موارد فوق، طبیعتاً باید متوجه شده‌ باشید که پرورش افکار چگونه می‌تواند در موفقیت و رشد فردی تاثیرگذار باشد. قانون جذب نیز به این مسئله اشارات زیادی کرده است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. 

روش‌های پرورش افکار مثبت 

همه ما در اطرافمان افرادی که انرژی منفی دارند را دیده‌ایم. افرادی که از همه چیز ناراضی‌اند، شکایت می‌کنند و عادت دارند که انرژی بد و منفی از خود بروز دهند. برای همه ما گاهی پیش آمده است که پس از گذراندن مدت زمان در کنار این افراد احساس بد و منفی را در درونمان حس کنیم.

شما باید یاد بگیرید که در زندگی از اینگونه افراد دوری کنید، ضمن اینکه اگر خودتان را جزو این دسته از افراد می‌دانید باید از طریق روش‌های پرورش افکار باعث افزایش عادات مثبت‌اندیشی در خود شوید.

در ادامه این مقاله به بررسی 10 روش برای پرورش افکار در جهت مثبت اندیشی پرداخته‌ایم. اگر شما نیز جزو افراد فوق هستید، پیشنهاد می‌کنم حتماً در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

دوری از منفی‌بافی

(دوری از منفی‌بافی)

دوری از منفی‌بافی 

اولین راه برای پرورش افکار در جهت مثبت‌اندیشی، دوری از منفی‌بافی است. همانطور که می‌دانید افکار ما در نهایت منجر به اعمال ما خواهد شد، بنابراین با منفی‌بافی نباید انتظار آینده‌ای روشن را داشته باشید. برای پروش افکار در جهت مثبت‌اندیشی باید تلاش کنید در هر چیزی به دنبال وجه مثبت آن باشید، ضمن اینکه به ابعاد منفی ذهن خود توجه نکنید.

دوری از افراد منفی‌باف

دوری از افراد منفی‌باف همیشه تاثیر مثبتی بر پرورش افکار در راستای مثبت‌اندیشی داشته است. تاثیر عظیمی که انسان‌ها بر روی یکدیگر دارند قابل انکار و چشم‌پوشی نیست، از‌ این‌رو بهتر است شما از افراد منفی دوری کنید.

اگر اطراف خود را با افراد مثبت‌اندیش پر کنید، حال بهتری خواهید داشت و احساس شادی را در زندگیتان تجربه خواهید کرد، اما زمانی‌که اطراف شما را افراد منفی احاطه کرده باشند، حذف کردن نگرش منفی از زندگیتان دشوار خواهد بود.

منابع شادی بخش زندگیتان را افزایش دهید

شاد بودن در زندگی منجر به ایجاد حس خوب در زندگی خواهد شد که در نهایت نیز تاثیر زیادی بر پرورش افکار خواهد داشت؛ البته لازم به ذکر است که شادی که از منابع بیرونی به دست می‌آید ناپایدار است، بنابراین شما با ذهنی شاد می‌توانید شادی پایدارتری را تجربه کنید، ضمن اینکه برای داشتن ذهنی شاد نیازمند مثبت‌اندیشی هستید.

شکست‌هایتان را بپذیرید

با پرورش افکار در جهت پذیرش و نهراسیدن از شکست، قادر خواهید بود در مسیر مثبت‌اندیشی گام بردارید. افراد مثبت‌اندیش ترسی از شکست نداشته و آن را به‌عنوان یک تجربه برای کسب راه موفقیت‌ استفاده می‌کنند.

با اینکه که شکست در ما احساسات منفی ایجاد می‌کند، اما می‌توان این احساسات را پشت سر گذاشت و با تلاش قطعاً طعم شیرین موفقیت را چشید، پس با پرورش افکار خود گام‌های بلندتری به سوی موفقیت بردارید.

مسئولیت‌پذیری

(مسئولیت‌پذیری)

مسئولیت‌پذیر باشید

افراد مثبت‌اندیش افرادی مسئولیت‌پذیر هستند. آن‌ها بد و خوب زندگی خود را می‌پذیرند و به دنبال مقصر برای مشکلاتشان نمی‌باشند. مثبت‌اندیشان با پرورش افکار خود به این باور رسیده‌اند که اقداماتشان ناشی از افکارشان است، به همین منظور مسئولیت آن را می‌پذیرند؛ ضمن اینکه به جای تمرکز بر عوامل خارجی، بر مواردی که توانایی اصلاح آن را دارند، تمرکز می‌کنند.

خودتان را باور داشته باشید

در مسیر پرورش افکار باید به خود باور داشته باشید، نباید اجازه دهید که نگرش منفی دیگران بر افکار و احساس شما نسبت به خودتان تاثیر بگذارد. افکار منفی ساخته ذهن شماست، اما اگر به آن‌ها شاخ و برگ دهید، منجر به از دست دادن باورتان نسبت به خودتان می‌شود، پس اجازه ندهید این افکار همانند مانعی دربرابر باور شما عمل کند.

«نه» گفتن را بیاموزید

مهارت «نه» گفتن، مهارت ارزشمندی است که در فرهنگ ما به دلیل تعارفی بودن، زیاد به آن پرداخته نشده است، اما زمان آن رسیده که با برخی از فرهنگ‌های غلط به مقابله بپردازیم. گاهی وقت‌ها لازم است «نه» بگویید. یکی از روش‌های پرورش افکار، تقویت مهارت «نه» گفتن است.

الویت اصلی زندگی شما خودتان هستید، چراکه مسئول موفقیت و شکست در زندگیتان با خودتان است. پس باید یاد بگیرید که بر الویت‌هایتان تمرکز کنید و زمانی که چیزی خلاف الویت شما است، به راحتی «نه» بگویید.

به دنبال تایید دیگران نباشید

برای پروش افکار خود باید یاد بگیرید که تصمیم‌گیرنده نهایی زندگیتان، شما هستید، نه فرد دیگری؛ به همین منظور نباید اجازه دهید که عقاید و نظرات دیگران زندگیتان را تحت شعاع قرار دهد. مثبت‌اندیشان اصلاً به دنبال تایید دیگران نیستند، بلکه با معیارهای خود برای ادامه مسیرشان تصمیم می‌گیرند.

اهمیت به سلامت روح و جسم

(اهمیت به سلامت روح و جسم)

به سلامت روح و جسمتان اهمیت دهید

سلامت جسم و روح تاثیر زیادی بر توانایی پرورش افکار خواهد گذاشت. همانطور که می‌دانید ورزش می‌تواند تاثیرات شگفت‌انگیزی بر بدن و خلق و  خوی شما بگذارد، ضمن اینکه تقویت روحیه‌تان در نهایت منجر به مثبت‌اندیشی شما خواهد شد.

گاهی به طبیعت بروید؛ حضور در طبیعت و دیدن زیبایی‌ها به مثبت‌اندیشی شما کمک زیادی می‌کند و باعث می‌شود که انرژی‌های منفی را از خود دور کنید. در طول روز، زمانی را به استراحت ذهنی و جسمی خود اختصاص دهید تا به سلامت جسم و روحتان رسیدگی شود.

سخن آخر

با توجه به مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، پرورش افکار در جهت مثبت‌اندیشی می‌تواند گام موثری در راستای دستیابی به موفقیت و رشد فردی در زندگی شما باشد، ضمن اینکه قانون جذب بارها به تاثیر افکار مثبت در زندگی اشاره کرده است. 

پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال کسب موفقیت در زندگیتان هستید، می‌توانید از مطالبی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم استفاده کنید. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*