6 نکته برای مقاومت در برابر مشکلات


واحد تولید محتوا 9 خرداد 1400 4 دقیقه مطالعه
iOS 14

در عصر حاضر باتوجه به افزایش سطح استرس و سختی‌های زندگی، قوی بودن و مقاومت در برابر مشکلات به نظر سخت و دشوار می‌آید. همه ما در زندگی خود ازدست‌دادن عزیزی را تجربه و یا با مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده‌ایم؛ در این گونه مواقع اگر اجازه دهیم که احساسات بد و منفی ما را در خود غرق کند، ممکن است صدمات جبران ناپذیری به زندگیمان وارد کنیم.

برای غلبه بر سختی ها در زندگی تنها داشتن قدرت فیزیکی کافی نیست، بلکه شما باید از نظر روحی و احساسی نیز فردی قوی باشید، چراکه در برخی موقعیت‌ها اگر از نظر احساسی قوی نباشید ممکن است زندگی خود را خراب کنید و تصمیمات نادرستی در راستای مقاومت در برابر مشکلات خود بگیرید.

همه ما در زندگی فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌ایم، قطعاً گاهی‌اوقات هم  نمی‌دانستید که چگونه باید با اتفاق پیش آمده مقابله کنید، اما از یاد نبردید که تجربه این سختی‌ها می‌تواند در مسیر قوی بودن در زندگی به شما کمک زیادی کند. در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی نکاتی برای مقاوت در برابر مشکلات بپردازیم، پس اگر شما هم به دنبال آشنایی با راه‌های غلبه بر سختی ها هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

قوی بودن

(قوی بودن)

قوی بودن در زندگی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، هنگامی که از نظر روحی به فردی قوی تبدیل شوید، غلبه بر سختی ها در زندگی برایتان راحت‌تر  از گذشته خواهد بود. طبیعتاً افرادی که قدرت روحی بالایی دارند اعتماد‌به‌نفسشان در زندگی بیشتر است، ضمن اینکه مشکلات زندگی برایشان ساده‌تر به‌نظر می‌رسد.

گرچه سلامت جسم برای همه مردم از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه به آن از دغدغه‌های هر فردی به‌شمار می‌آید، اما جالب است بدانید که برخورداری از سلامت روحی یا به‌طورکلی قوی بودن از نظر روانی برای مقاومت در برابر مشکلات حائز اهمیت‌تر از سلامت جسمی است، به همین منظور در ادامه به بررسی نکاتی برای افزایش قدرت روحی در راستای غلبه بر سختی ها در زندگی می‌پردازیم.

با مشکلات احساسی برخورد نکنید

یکی از راه‌های مقاومت در برابر مشکلات حفظ روحیه است. احتمال پیش‌آمد مشکلات و سختی‌ها در تمام مراحل زندگی وجود دارد، پس اگر با هر مشکلی روحیه خود را ببازید، هیچوقت توانایی غلبه بر سختی ها را به دست نخواهید آورد. شما از هر مشکلی قوی‌ترید، پس قوی بودن را فراموش نکنید و با فکر، بهترین راه حل را برای حل مشکلتان پیدا کنید. 

جنبه های مختلف مشکل را بررسی کنید

(جنبه های مختلف مشکل را بررسی کنید)

جنبه‌های مختلف مشکلاتتان را بررسی کنید

توصیه من به شما برای مقاومت در برابر مشکلات بررسی کردن مشکلتان از جنبه‌های مختلف است. تحلیل کردن را یاد بگیرید؛ هنگامی که مشکلاتتان را از جنبه‌های مختلف بررسی کنید، متوجه خواهید شد که همه چیز آنقدر که فکر می‌کردید، دشوار به‌نظر نمی‌آید. در این صورت است توانایی شما برای غلبه بر سختی ها افزایش می‌یابد.

همیشه خود را محکم نشان ندهید

باور برخی از افراد درباره قوی بودن این است که همیشه و در هر حالتی خود را قوی نشان دهند؛ بدیهی است که این تفکر بسیار غلط است، به‌ویژه در مواقعی که درحال کلنجار رفتن با مشکلی بزرگ در زندگیتان هستید. هیچ اشکالی ندارد که گاهی ضعیف باشید یا گریه کنید؛ گریه کردن به شما کمک می‌کند تا انرژی‌های منفی خود را تخلیه کنید بدین‌ترتیب شما با فکر بازتری به سراغ حل مشکلاتتان خواهید رفت.

خودتان را دوست داشته باشید

یکی از دردناک‌ترین اتفاقات برای هر فردی فراموش کردن خودش است؛ به خاطر داشته باشید اول از هرچیزی باید خودتان را دوست داشته باشید و برای خود ارزش قائل شوید؛ تنها در این صورت است که دیگران نیز شما را دوست خواهند داشت. برای مقاومت در برابر مشکلات باید ابتدا برای خودتان ارزش قائل شوید و بدانید که به تنهایی قدرت غلبه بر سختی ها را دارید، پس نباید منتظر باشید تا دیگران مشکلاتتان را حل کنند، بلکه خودتان اقدام کنید و در این مسیر از اطرافیان خود نیز کمک بگیرید.

مشکلاتتان را بزرگ نکنید

(مشکلاتتان را بزرگ نکنید)

مشکلاتتان را بزرگ نکنید

عادت مخربی که می‌تواند صدمه زیادی به سبک زندگی ما وارد کند، بزرگنمایی مشکلات بیش از چیزی است که واقعاً هستند. سعی کنید مشکلاتتان را همانطور که هست ببینید، نه کمتر و نه بیشتر! سپس از جنبه‌های مختلف مشکلتان را بررسی کنید، ضمن اینکه نگاهتان باید منطقی و به دور از هرگونه احساساتی باشد، تنها در این صورت  است که توانایی مقاومت در برابر مشکلات را به دست خواهید آورد.

گذشته را رها کنید

گذشته را رها کنید، هرچقدر هم که دردناک باشد نباید اجازه دهید که بر حال یا آیندتان تاثیر بگذارد. گذشته شما هویت شما را تعریف نمی‌کند، شما دیگر عادت‌ها یا شکست‌های گذشتتان نیستید، پس از گذشته برای مقاومت در برابر مشکلات درس بگیرید، اما آن را رها کنید. هویت خود را با موفقیت‌ها و عملکرد حال حاضرتان تعریف کنید.

سخن آخر

به‌خاطر داشته باشید که هیچ اشکالی ندارد اگر گاهی وقت‌ها از هم بپاشید، همیشه لازم نیست که تظاهر به قوی بودن کنید، اما در سختی‌ها درجا نزنید تا بتوانید با غلبه بر سختی ها قدرت روحی خود را بازگردانید. در این مقاله از سایت آکادمی شش به بررسی روش‌های مقاومت در برابر مشکلات پرداختیم. امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*